Visudyne İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Visudyne ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Visudyne yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Visudyne neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Visudyne
Visudyne

Kullanımları

Verteporfin, bazı ciddi göz koşullarını (örn. Maküler dejenerasyon, patolojik miyopi, oküler histoplazmoz) tedavi etmek için lazer ışığı tedavisi ile birlikte kullanılır. Görmenin azalmasını önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Verteporfin enjeksiyonunu aldıktan sonra, doktorunuz etkilenen göz (ler) de lazer ışığı tedavisi kullanacaktır. Lazer ışığı ilacı sadece ciddi göz problemine neden olan hücrelere zarar vererek çalışan bir forma dönüştürecektir.

Visudyne Flakon nasıl kullanılır?

Bu ilaç, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi bir sağlık uzmanı tarafından bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Dozaj, vücut büyüklüğünüze ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

İlacın verilirken damardan sızmasını önlemek için önlemler alın (ekstravazasyon). Sızıntı meydana gelirse, enjeksiyon durdurulmalı ve etkilenen bölgeye bir soğuk paket / kompres uygulanmalıdır. Şişlik ve renk değişikliği gidene kadar bölgeyi ışıktan koruyun.

Doktorunuz, bu ilacı aldıktan yaklaşık 15 dakika sonra etkilenen gözünüzü lazer ışığı ile tedavi edecektir. Tedavi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu ilacı aldığınız diğer sağlık uzmanlarına bu ilacı aldığınızı bildirmek ve parlak ışıklardan (örneğin halojen lambalar) ve doğrudan güneş ışığından kaçınmanızı hatırlatmak için bu ilacı aldıktan sonra 5 gün boyunca bir bileklik takın. Bununla birlikte, tedaviden sonra tamamen karanlık bölgelerde kalmayın. Cildinizi düzenli iç mekan / dolaylı ışığa maruz bırakmalısınız, çünkü bunu yapmak cildinizdeki herhangi bir ilacın cilt hücrelerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bilgilerden herhangi biri belirsizse doktorunuza danışın.

Advertisement

Hazırlama ve taşıma sırasında bu ilacın göz ve cilt ile temasından kaçının. Bu ilacı tutarsanız lastik eldiven ve koruyucu gözlük takın. Kazara dökülen döküntüler nemli bir bezle silinmeli ve uygun şekilde atılmalıdır.

Yan etkiler

Enjeksiyon yeri reaksiyonları (örn. Ağrı, kızarıklık, tahriş, şişme), baş ağrısı, yorgunluk veya bulanık görme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Göğüs ağrısı, bayılma, terleme, göz ağrısı, görme keskinliği gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), kızarma, şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Advertisement

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, verteporfine alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, belli bir metabolik bozukluk (porfiri) varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığınızı söyleyin.

Bu ilaç sizi güneşe ve parlak iç mekan ışıklarına daha duyarlı hale getirecektir. Bu ilacı aldıktan sonra en az 5 gün güneş ışığından, halojen ışıklardan, ameliyathanelerde / diş hekimlerinde kullanılan yüksek güçlü iç mekan aydınlatmasından, bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından kaçının. Dış mekanlarda koruyucu giysi ve koyu güneş gözlüğü kullanın. Güneşten koruyucular koruma sağlamaz.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Bu ilacın bir dozunu aldıktan sonra en az 5 gün boyunca cerrahi / diş prosedürlerinden kaçınmanız önerilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antioksidanlar (örn. Beta karoten, mannitol, dimetilsülfoksit-DMSO), “kan incelticiler” (örn. Aspirin, tiklopidin, varfarin), polimiksin B.

Doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı kullanmadan önce, özellikle ışığa daha duyarlı hale getirebilecek herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin, özellikle: griseofulvin, fenotiyazinler (klorpromazin gibi), sülfa ilaçları (sülfametoksazol, gliburit gibi), tetrasiklin antibiyotikler (örn. doksisiklin, tetrasiklin), bazı “su hapları” (hidroklorotiyazid gibi tiazid diüretikleri dahil).

Advertisement


Leave A Reply