Voleybol Nasıl Bir Spordur? Voleybol Tarihçesi ve Oyun Kuralları Hakkında Bilgiler

2

Voleybol sporu hakkında bilgi. Voleybol ne zaman ve kim tarafından bulundu? Tarihçesi, voleybol oyun kuralları ve voleybol oyun alanı oyuncu sayısı hakkında bilgi.

Voleybol

Voleybol altışar kişilik iki takım arasında, belirli bir alanın ortasına yatay gerilmiş file üzerinde, topu bir ya da iki elle ve en çok üç pasla aşırıp rakip alana düşürme temeline dayanan spor oyunudur. 15’er sayılık üç ya da beş set üzerinden oynanır. Bu sayılar, bazı durumlarda 16,17, 18 ve ötesine de çıkabilir. Uzunluğu 18 metre genişliği 9 metre olan dikdörtgen biçimindeki oyun alanı, 2.60 m yüksekliğindeki iki direk arasına gerili, kare ilmekli bir ağla (file) ikiye bölünür. 90 cm genişliğindeki ağın, üst bölümünün yerden yüksekliği; büyük bir genç erkeklerde 2.43 m; minik erkek, minik ve yıldız bayanlarda 2.10 m’dir.

Bir voleybol takımının altı oyuncusundan üçü, ileri ya da hücum; üçü, geri ya da savunma oyuncusudur. İleri oyuncular, ağ çizgisiyle kendi oyun alanın ilk üç metresinde; savunma oyuncuları ise bu üç metrenin gerisinde oynamak zorundadır. Temel ilke elle oynamaya dayanmasına karşın, topa kafayla ve belden yukarı müdahaleler de kural gereği geçerlidir. Her oyuncu, sırası geldiğinde, kendi oyun alanının köşegeninden servis atışı yapar ve takımı sayı almayı sürdürdükçe, servis atışı da aynı oyuncuyla yapılır. Servisin geçerli olabilmesi için, topun ağa değmeden üstten rakip oyun alanı içine düşmesi gereklidir. Servis kaçırma, parmak uçları ve manşet dışında topa müdahale, topun üç pastan fazla kullanılışı topun file altından geçmesi, topun yere değmesi, ağa değme, ayağın ağ çizgisini geçmesi, topa vurmadan önce elin ağ çizgisini geçmesi, topa vurmadan önce elin ağ üzerinden rakip alana geçmesi, topun rakip alanın dışına düşmesi, voleybol oyunundaki başlıca hatalardır.

Bu hatalardan herhangi birini servis atan takım yapmışsa, servis karşı takıma geçer; hatayı servisi karşılayan takımın yapması halinde, servis atan bir sayı kazanır. Beşinci setin ortasında, takımlar alan değiştirir. Kazanılan her yeni servis atışında, atış yapan takımın oyuncuları saat yönünde döner. Oyun içindeki altı oyuncunun yanı sıra, her takımın oyun kenarında altı yedek oyuncu bulundurma zorunluğu vardır.

Voleybol Oyununun Tarihçesi

New York Eyaleti’nde doğan William George Morgan ( 1870 – 1942 ), başlangıçta “Minnonette” adını verdiği voleybol oyununun mucidi olarak tarihe geçti. Morgan lisans eğitimini Springfield School of YMCA’da ( Genç Erkekler Hristiyan Derneği ) yaptı ve burada 1896’da basketbolu icat eden James Naismith ile tanıştı.

Mezun olduktan sonra, Morgan ilk yılını Auburn (Maine) YMCA’da geçirdi, ardından 1895 yazında Holyoke (Massachusetts) YMCA’ya taşındı ve burada Beden Eğitimi Direktörü oldu. Bu görevde, yetişkin erkekler için kapsamlı bir egzersiz ve spor dersleri programı oluşturma, geliştirme ve yönetme fırsatı buldu.

Liderliği pek kabul görmedi ve sınıfları az sayıda büyüdü. Programını çeşitlendirmek için belirli bir tür rekabetçi eğlence oyununa ihtiyacı olduğunu fark etti. Gelişmeye başlayan bir spor olan basketbol, ​​gençlere uygun görünüyordu, ancak daha yaşlı üyeler için daha az şiddetli ve daha az yoğun bir alternatif bulmak gerekiyordu.

O sırada Morgan, kendisine rehberlik edebilecek voleybol benzeri bir oyun bilmiyordu; bunu kendi spor antrenman yöntemlerinden ve ACM spor salonundaki uygulamalı deneyimlerinden geliştirdi.

Sonunda Morgan, MG Spalding & Bros firmasından Chicopee , Massachusetts yakınlarındaki fabrikalarında yaptıkları bir top yapmasını istedi . Sonuç tatmin ediciydi: top, bir iç lastik tüp ile deri ile kaplandı; çevresi 25 inçten az ve 27 inçten (sırasıyla 63,5 cm ve 68,6 santimetre) fazla değildi ve ağırlığı 252’den az ve 336 gramdan fazla değildi.

Morgan, Holyoke’den iki arkadaşına sordu, Dr. Frank Wood ve John Lynch, ilk 10 kuralla birlikte oyunun temellerini (önerilerine dayanarak) çalışmak için.

1896’nın başlarında , Springfield’deki ACM Koleji’nde, tüm ACM Beden Eğitimi Konsey Üyelerini bir araya getiren bir konferans düzenlendi. Dr. Beden Eğitimi Mesleki Eğitim Okulu müdürü Luther Halsey Gulick (ve ayrıca YMCA Uluslararası Komitesi Beden Eğitimi Departmanı genel müdürü) Morgan’ı oyununu kolejin yeni stadyumunda sergilemeye davet etti. Morgan , East Gym’deki konferans delegelerinden önce mitingin yapıldığı Springfield için her biri beş adamdan (ve birkaç sadık hayrandan) oluşan iki ekip kurdu . Bir takımın kaptanı JJ Curran, diğeri ise sırasıyla belediye başkanı ve Holyoke İtfaiye Departmanı başkanı olan John Lynch’ti.

Morgan, yeni oyunun spor salonları veya egzersiz odaları için tasarlandığını ancak açık havada da oynanabileceğini açıkladı. Sınırsız sayıda oyuncu katılabilir ve oyunun amacı, topun yüksek bir ağ üzerinde bir taraftan diğer tarafa hareket etmesini sağlamaktır.

Gösteriyi gördükten ve Morgan’ın açıklamalarını dinledikten sonra, Profesör Alfred T. Halstead, top uçuşunun eylemine veya oyunculuk aşamasına dikkat çekti ve “Mintonette” adının “Volley Ball” ile değiştirilmesini önerdi. Bu isim Morgan ve konferans tarafından kabul edildi.

Morgan kuralları açıkladı ve üzerinde çalıştı ve daha sonra oyunun kullanımı ve geliştirilmesi için bir rehber olarak ACM Beden Eğitimi Yöneticileri Konferansı’na el yazısı bir kopyasını verdi. Kuralları incelemek ve oyunu geliştirmek ve öğretmek için önerilerde bulunmak üzere bir komisyon atandı.

Yeni oyun ve kuralları hakkında kısa bir açıklama, “Fiziksel Eğitim” yayınının Temmuz 1896 sayısında yayınlandı ve kurallar , ACM’nin ilk Kuzey Amerika Atletizm Ligi resmi kılavuzunun 1897 baskısında yer aldı.

Voleybol Sahası

Voleybolun Temel Kuralları Nelerdir?

Her voleybol takımı 12 oyuncudan oluşur: altı etkin (bir libero ) ve altı yedek. Bu nedenle, sahada altı oyuncudan oluşan iki takım var.

Takımlar sahanın ortasında bir file ile ayrılır. Oyun servis atması gereken takımlardan biriyle başlar. Servisten hemen sonra, top fileyi geçmeli ve oyuncuların vücutlarının herhangi bir bölümünü kullanarak topun sahaya girmesini engellemeye çalıştığı rakip sahaya gitmelidir (önceden belden aşağısı uzuvları kullanmak geçerli değildi, ancak kurallar değiştirildi). Oyuncu, rakibin sahasına geçecek şekilde topa vurabilir, topa geçmeden önce üç kez vurmasına izin verilir, her zaman temasları yapan oyuncuları değiştirir. Top yere düşerse, bu rakip takımın sayısıdır.

Oyuncu fileye dokunamaz ve bu olursa, puan diğer takımın olacaktır. Aynı oyuncu, Engelleme dokunuşu dışında, topa 2 veya daha fazla ardışık dokunuş yapamaz.

Alan

Oyuncuların cinsiyetine ve kategorisine bağlı olarak, ortasında değişken yükseklikte yerleştirilmiş bir ağ ile 18 x 9 metre ölçülerinde dikdörtgen şeklindedir (yaşlılar ve gençler için örnek: erkek 2,43 metre ve kadın 2,24 metre).

Sahaya doğru fileye doğru her iki tarafta 3 metrelik bir çizgi ve sahanın sonuna kadar 6 metrelik bir mesafe vardır. Uçtan uca 18 metre, yan yana 9 metre uzatma kortunun yapılması.

Saha 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde (18 x 9 metre) ölçülerindedir ve her takımın sahalarını oluşturan dokuz metrelik kenarlardan birinde merkezi bir çizgi ile bölünmüştür. Ana amaç, topu rakibin sahasına değdirerek veya rakip tarafından dokunulduktan sonra oyun alanını terk ederek puan kazanmaktır.

Voleybol Sahası

Oyun Alanı Ölçüleri

Voleybol maçları, kapalı spor salonunda veya isteğe göre açık havada oynanan iki takımın katıldığı müsabakalardır .

Orta çizginin üzerine, erkekler için 2,43 m veya kadınlar için 2,24 m yükseklikte bir sentetik malzeme ağı yerleştirilir (gençler, genç ve genç yarışmalarında, yükseklikler farklıdır). Her kort sırayla, her iki tarafta ağdan üç metre uzakta bulunan bir çizgiyle (“3 metrelik çizgi”) farklı boyutlarda iki alana (genellikle “ağ” ve “arka plan” olarak adlandırılır) bölünür.

Voleybolda tüm sınır çizgileri alanın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Bu nedenle, çizgiye değen bir top “dışarıda” (geçersiz) değil, “içeride” (geçerli) olarak kabul edilir. Sahanın üzerinde, hava sahası ağın her iki ucuna yerleştirilmiş iki anten ile yanal olarak sınırlandırılmıştır. Dikey anlamda tek sınır spor salonunun fiziksel yapılarıdır.

Top, antenlerden birine veya spor salonunun fiziksel yapılarına temas ederse, puan otomatik olarak ona en son dokunan oyuncunun rakibine gider.

Voleybol maçlarında kullanılan top, deri veya suni deriden yapılır ve çevresi yaklaşık 65 santimetredir . Yaklaşık 270 gram ağırlığındadır ve sıkıştırılmış hava ile santimetre kare başına 0.30 kilogramlık bir basınca kadar şişirilmelidir.


2 yorum

Leave A Reply