Web sitenize video eklemek, SEO’ya zarar veriyor mu?

0
Advertisement

Sitelerinize iframe kodu ile (Youtube) ya da farklı kodlar ile gömülü video eklemek sitenizin SEO suna negatif bir etki eder mi?

Web sitenize video eklemek, SEO’ya zarar veriyor mu?

Arkaplan Kaynak : pixabay.com

Web sitenize video eklemek, SEO’ya zarar veriyor mu?

YouTube’un SEO için paha biçilmez bir varlık olduğunu inkar etmek mümkün değil, çünkü çoğu kişi aynı ürün veya hizmetle ilgili 1000 kelimelik içerik okumayı tercih etmek yerine YouTube’a göz atarak YouTube videosu izlemiyi tercih ediyor. Ancak, web sayfanıza bir video eklemek, doğrudan SEO’yu iyileştirmez ya da negatif bir etki bırakmaz. Arama motoru algoritmaları, sayfaları tararken gömülü videoları kabul edecektir, ancak bu öğenin tek başına Google’ın sıralaması üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Gömülü Videolar Okuyucuları Etkileyebilir

Öte yandan, gömülü videolar, ilgili sayfada yer alan ziyaretçileri sayfada daha uzun süre kalmaya teşvik ederek SEO’yu dolaylı olarak etkileyebilir. Etkileyici bir video daha fazla insanın oyalanabileceği anlamına gelir, bu da Google’a sayfanızın bir değeri olduğunu gösterir.

Daha önce de belirttiğim gibi, insanlar videoları uzun biçimli metne tercih ediyor, bu yüzden SEO için optimize edilmiş içeriğe sahip sayfalarda yararlı bir video eklemek dolaylı olarak yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, videonun küçük resmi de arama sonuçlarında görünebilir ve bu, bazı kullanıcıları sayfanızı ziyaret etmeye teşvik edebilir.

Youtube Video İzleme

Kaynak : Pixabay.com

Gömülü Videolar Potansiyel Olarak Değerlidir

Sonunda, web sayfanıza bir video eklemek, arama motoru sıralamanızı bir SEO öğesi olarak iyileştirmez. Ancak okuyucuların sizi yetkili ve ilgi çekici bir kaynak olarak görmeye daha yatkın hale getirmesine neden olabilir. Videolar her zaman etkili bir pazarlama aracı olacaktır ve bunları web sayfalarınıza yerleştirmek yalnızca uzun vadede size yardımcı olabilir.

Advertisement

iframe kodu kullanılarak sitenize eklenecek olan Youtube videolarının SEO çalışmalarınıza zarar vereceğine dair bir bilgi yok. Ya da emare ya da bu şekilde tecrübe yaşmış bir web sitesi bilinmemektedir.


Leave A Reply