Wellbutrin XL İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Wellbutrin XL ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Wellbutrin XL yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Wellbutrin XL neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Wellbutrin XL

Wellbutrin XL

Kullanımları

Bu ilaç depresyon tedavisinde kullanılır. Ayrıca, her yıl aynı zamanda (örneğin kış aylarında) ortaya çıkan bir depresyon türü olan mevsimsel duygusal bozukluğu önlemek için de kullanılabilir. Bu ilaç ruh halinizi ve refah duygularınızı artırabilir. Beyindeki bazı doğal maddelerin (dopamin, norepinefrin) dengesini eski haline getirerek işe yarayabilir.

Wellbutrin XL nasıl kullanılır?

Bupropion kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle sabahları günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Mide rahatsızlığınız varsa, bu ilacı bir yemek veya atıştırmalıkla veya sonrasında alabilirsiniz. Bu ilacı günün geç saatlerinde almak uykusuzluğa neden olabilir. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Uzun süreli salınan tabletleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir. Ayrıca, bir skor çizgisi olmadıkça ve doktorunuz veya eczacınız size bunu söylemedikçe tabletleri bölmeyin. Bütün veya bölünmüş tableti ezmeden veya çiğnemeden yutun.

Dozaj, tıbbi durumunuza, karaciğer fonksiyonunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 4 hafta veya daha uzun sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Ağız kuruluğu, boğaz ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kulaklarda çınlama, baş ağrısı, iştah azalması, kilo kaybı, kabızlık, uyku sorunu, artan terleme veya titreme oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Dışkınızda boş bir tablet kabuğu görünebilir. Bu etki zararsızdır, çünkü vücudunuz ilacı zaten emmiştir.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Hızlı / güçlü / düzensiz kalp atışı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, ajitasyon, karışıklık, olağandışı davranış / düşünme, hafıza kaybı), olağandışı kilo kaybı veya kilo alımı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nöbet, göz ağrısı / şişlik / kızarıklık, büyümüş göz bebekleri, görme değişiklikleri (geceleri ışıkların etrafında gökkuşağı görmek, bulanık görme) dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa bupropion almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), ağızda / göz çevresindeki ağrılı yaralar, şiddetli baş dönmesi, sorun nefes.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bupropion almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek sorunları, karaciğer hastalığı, uyuşturucu / alkol kullanımı, nöbetler veya nöbet riskinizi artıran durumlar ( beyin / kafa yaralanması, beyin tümörü, bulimia / anoreksiya nervoza gibi yeme bozuklukları, kişisel veya aile öyküsü olan glokom öyküsü (açı kapanma tipi).

Aniden sakinleştirici (lorazepam gibi benzodiazepinler dahil), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar veya alkolü aniden durduruyorsanız, bu ilaç kullanılmamalıdır. Bunu yapmak, nöbet riskinizi artırabilir.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesi ve hafıza kaybına karşı daha duyarlı olabilir. Baş dönmesi düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, mevsimsel duygudurum bozukluğu, bipolar bozukluk gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kodein, pimozid, tamoksifen.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce ve sonra iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış sonuçlara neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması, amfetaminler için idrar taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuar personeline ve tüm doktorlarınıza bu ilacı kullandığınızı söyleyin.


Leave A Reply