Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Hayatı ve Bilime Katkıları Nelerdir?

0
Advertisement

Wilhelm Eduard Weber kimdir ve ne yapmıştır? Wilhelm Eduard Weber hayatı, biyografisi, çalışmaları ve bilime katkıları hakkında bilgi.

Wilhelm Eduard Weber

Wilhelm Weber 24 Ekim 1804’te doğdu. Elektromanyetik telgrafı keşfettikten sonra büyük beğeni toplayan ünlü bir Alman fizikçiydi. Bu, Carl Friedrich Gauss ile birlikte yaptığı bir keşiftir.

Wilhelm Eduard Weber

Erken dönem

Wilhelm Eduard Weber 24 Ekim 1804’te doğdu. Doğum yeri Wittenberg’di. Wittenberg Üniversitesi’nde ilahiyat profesörü olan Michael Weber’in oğluydu. Babasının on üç çocuğu vardı ve bunlardan sadece beşi yetişkinliğe ulaşabilecek kadar hayatta kaldı. 1815’te Wittenberg Üniversitesi feshedildi. Bu, babasını aynı yıl Halle’ye taşınmaya zorladı.

Weber, Halle’deyken Orphan Asylum and Grammar School’a katıldı. Yıllar sonra, doğa felsefesinde uzmanlaştığı üniversiteye katıldı. Ayrıca doktora yaptı ve daha sonra Privatdozent oldu. Bunu, Halle’deki doğa felsefesi konusunda Olağanüstü Profesör olarak atanması takip etti.

Kariyer

Bundan sonra Wilhelm Weber, Göttingen Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak çalışmaya başladı. Bu, Carl Friedrich Gauss’un onu pozisyon için tavsiye etmesinden sonraydı. O sırada sadece 27 yaşındaydı ve öğrencileri derslerini aynı zamanda heyecan verici ve ilgi çekici buluyordu. Weber’in yargısına göre, sınıftaki katıksız dersler, fiziği gerçek hayatta uygulanabilir kılmak için yetersizdi. Bu nedenle, öğrencilerini üniversitenin laboratuvarında düzenli olarak deney yapmaya teşvik etti.

Advertisement

Sonraki altı yıl içinde Göttingen’de ders verirken Gauss ile daha fazla zaman geçirdi. Buna göre birçok bilgilendirici makale yayınladılar. Intensitas vis magneticae terrestris ad mensuram absolutam revocata adlı ilk yayınları 1832’de yayınlandı. Bu çalışma, manyetizmanın ölçülmesinde kullanılabilecek mutlak birimleri gün ışığına çıkardı. Başlangıçta Weber tarafından teşvik edilen manyetik enstrümanlar sayesinde çalışmaları bir başarı olarak kabul edildi.

1833’te Wilhelm Weber, Gauss ile birlikte, dünyanın manyetik alanının dalgalanma şeklini ölçmeyi amaçlayan bir proje olan Göttingen Magnetische Verein’i ortaya çıkardı. Bu, Alexander von Humboldt tarafından oldukça desteklenen bir projeydi. Projenin başarısına yardımcı olmak için Weber tarafından birçok araç tasarlandı.

Aynı yıl, çift, 9000 fit uzunluğunda bir telgraf hattı tasarlamak için tekrar el ele verdi. Makine önce pille çalışıyordu, ancak daha sonra 1834’te elektrik akımını kullanarak güç sağladılar. Makine 1836’da tamamen verimliydi ve 1842’ye kadar çalıştı. Wilhelm Weber ve Gauss, 1837’den 1843’e kadar birkaç makale yayınlamıştı. Başlangıçta, yayımlanan belgelerin çoğu Gauss tarafından yazılmıştır. Ancak bu, çeşitli merkezlerden makaleler yayınlamaya başladıkça değişti.

Önemli işleri

Wilhelm Weber, Rudolph Kohlrausch ile birlikte yaptığı çalışmalardan dolayı oldukça tanınmıştı. Çalışmaları elektrostatik ve elektrodinamik yük birimleri arasındaki oranı bulmaya odaklandı. Çalışmaları 1856’da kamuoyuna duyuruldu. Çalışmaları, Maxwell’in ışığın bir elektromanyetik dalga olarak kabul edildiği gerçeğiyle ilgili teorisinin genişletilmesinde de temel olduğunu kanıtladı.

Gauss ile yaptığı işbirliği aynı zamanda bir elektromanyetik telgrafın keşfedilmesine de yol açtı. Bu aynı zamanda onu bilim camiasında ünlü yaptı.

Kişisel Yaşam ve Miras

Wilhelm Weber’in hayatı boyunca evlenme şansı hiç olmadı. Evini yönetmekten kız kardeşi sorumluydu, ardından yeğeni devraldı. Bilimsel katkısını onurlandırmak için, “Weber” adı genellikle manyetik akı SI birimi olarak kullanılır. Bu Wb olarak kısaltılır.

Advertisement

Ölüm

Wilhelm Weber 23 Haziran 1891’de vefat etti. Bahçesinde 86 yaşında öldü. Göttingen şehir mezarlığına gömüldü.


Leave A Reply