Willem Barentsz Kimdir? Flemenkli Denizci ve Kaşifin Yaşamı (Kısaca)

0
Advertisement

Willem Barentsz kimdir? Barents denizine adını da vermiş olan Flemenk denizci ve kaşif Willem Barentsz hayatı ve seyahatleri.

Willem Barentsz

Willem Barentsz Kimdir? Flemenkli Denizci ve Kaşifin Yaşamı (Kısaca)

Willem Barentsz (d. y. 1550 – ö. 20 Haziran 1597, Kuzey Kutbu), Avrupa’dan Asya’ya kuzeybatıdan bir geçit arayan ve Barents Denizine adını veren Felemenkli denizci. Yaptığı kapsamlı yolculuklardan, çıkardığı doğru haritalardan ve topladığı değerli meteorolojik bilgilerden dolayı Kuzey Kutbu kâşiflerinin en önemlilerinden biri olarak kabul edilir.

Willem Barentsz 1594 ve 1595’te yaptığı yolculuklarda, Avrupa’nın kuzeyinden dolaşarak Avrupa Rusyası’nın kuzeyinde bulunan Novaya Zemlya Takımadaları yakınlarına ulaştı. Üçüncü yolculuğunda (1596) Spitsbergen’e (bugün Svalbard) kadar yaklaştı. Novaya Zemlya’nın kuzeyinden dolaşırken gemisi buzlara saplanınca, kışı orada geçirmek zorunda kaldı. Ekibiyle birlikte sandallarla yeniden denize açılmayı başardıktan sonra yalnızca bir hafta yaşayabildi.

Kuzeyde kış boyunca barındıkları ev 1871’de bulundu. Bu evdeki eşyaların çoğu Lahey’de saklanmaktadır. Barents’in seyir defterinin bir bölümü de 1875’te ele geçmiştir.

Advertisement

Leave A Reply