William Baffin Kimdir?

0
Advertisement

William Baffin kimdir? İngiliz bir gemici olan William Baffin hayatı ve seyahatleri hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

William Baffin

William Baffin (d. y. 1584, Londra? – ö. 23 Ocak 1622, Basra Körfezi, Keşm Adası açıklan), Kuzeybatı Geçidini araştıran gemici. Günümüzde Kanada’nın Kuzeybatı Topraklan içinde yer alan Baffin Adasına ve bu adayı Grönland’dan ayıran körfeze adını vermiştir. Ay’ın durumunu gözlemleyerek üzerinde bulunduğu boylamı belirleyebilen ilk denizci olarak bilinir.

Adından ilk kez Kaptan James Hall’un Kuzeybatı Geçidini bulmak için 1612’de yaptığı araştırma gezisinde söz edilen Baffin, 1615’te Kaptan Robert Bylot yönetimindeki “Discovery” gemisiyle Kanada’yı Baffin Adasından ayıran Hudson Boğazında bir keşif gezisi yaptı. 1616’da “Discovery” gemisinde kılavuz olarak yeniden denize açıldı ve körfezin içlerine sokularak İngiliz denizci John Davis’in 1587’de ulaştığı noktanın yaklaşık 483 km ötesine kadar ilerledi. Körfezin baş tarafından dışa doğru açılan üç geçide, gezisine mali destek verenlerin onuruna Lancaster, Smith ve Jones adlarını verdi. Ancak bu yolu izleyerek Hindistan’a açılan bir geçit bulmanın olanaklı olmadığını gördü.

Daha sonra Doğu Hindistan Kumpanyası için Kızıldeniz ve Basra Körfezinde araştırmalar yaptı. 1622’de Körfeze yaptığı son gezi sırasında Keşm Adasına yönelik bir İngiliz-İran saldırısında öldürüldü.

Advertisement

Leave A Reply