William Lawrence Bragg, Ünlü Fizikçinin Sözleri Düşünceleri Alıntıları

0
Advertisement

William Lawrence Bragg’ın kısaca hayatı ve bilim, fizik hakkındaki düşünceleri, sözleri. William Lawrence Bragg’dan bilime dair alıntılar.

William Lawrence Bragg

William Lawrence Bragg 1890-1971

William Lawrence Bragg, güney Avustralya’daki Adelaide’de doğdu. Babası William Henry burada matematik ve fizik profesörüydü. Küçük Bragg bisikletten düşüp kolunu kırdığında tıbbi X-ışınları uygulanan ilk Avustralyalı oldu. Fen bilimleri üzerine çalıştı ve mezun olunca babasıyla İngiltere’ye gitti. Cambridge’de X-ışınlarının kristallerde kırınımı yasasını buldu. Fikirlerini babasıyla tartışırdı. Birçok kişinin bu buluşu kendisinin değil de babasının yapmış olduğunu düşünmesi Bragg’i sarstı. Birinci ve ikinci dünya savaşlarında orduya katıldı ve sonar üzerine çalıştı. Sonra Cambridge’e döndü ve birkaç küçük araştırma grubu kurdu. Kariyeri nin sonraki döneminde popüler bilim iletişimcisi oldu ve Londra Kraliyet Enstitüsü’nde ilkokul çocuklarına dersler verdi, düzenli televizyon programları yaptı.

Sözleri

  • ***”Bilimde yeni olgular elde etmekten daha önemli olan şey, olgular üzerine yeni düşünme yolları keşfetmektir.”
    Sir William Bragg, 1968
  • ***Din ile bilimin zıt olup olmadığını soruyorlar. Bu ikisi ancak bir elin iki parmağı kadar farklı olabilirler.
  • ***Tanrı elektromanyetikleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri dalga teorisi ile yönetir ve şeytan ise bunu Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri, kuantum teorisi ile yönetir.

William Lawrence Bragg Sözleri

  • ***Kendimi bir kristalografı fizikçiye karşı etiketlemek istemiyorum ve gerçekte araştırmam kristallerle ilgilense de beni çeken şeyin fiziksel tarafı olduğunu düşünüyorum.
  • ***Elektron göründüğü kadar basit değildir.
  • ***X-ışınları ile analiz etmeyi başaramayacağımız, gerçek bir katı durumunda neredeyse hiç bir tür madde yoktur.
  • ***Maddenin dalga ya da parçacık doğası ile radyasyon arasındaki ayrım çizgisi “Şimdi” anıdır.

William Lawrence Bragg Sözleri

***Bilimdeki eğlence, gerçekleri keşfetmekten değil, onlar hakkında yeni düşünme yollarını keşfetmekten kaynaklanır.

Advertisement

***Kristal yapının X-ışınlarının yardımıyla incelenmesi bize ilk kez katı cisimlerdeki atomların gerçek düzenlenmesi hakkında bir fikir verdi. Yapının mikroskopla incelenmesi, nesneyi aydınlatan ışığın kaba olması ile sınırlıdır, çünkü ışığın dalga boyundan daha küçük ayrıntıları asla görmeyi umamayız. X-ışınlarını çok kısa dalga boylarıyla kullanarak, bu darlık sınırı bir adımda on bin kez azalmıştır, çünkü X-ışınlarının dalga boyu atomik yapının boyutlarından daha küçük bir düzendedir. Aslında bu ince taneli ışık formuyla molekülün ve atomun içine bakıyoruz.


Leave A Reply