Windsor Şatosu Nerededir? Mimarisi, Tarihi ve Güncel Durumu

0
Advertisement

Dünyanın en ünlü şatolarından / kalelerinden birisi olan Windsor Şatosu hakkında bilgi ve Windsor Şatosu resimleri.

Londra yakınlarındaki Berkshir’da yüzyıllar boyu İngiltere Kral ailesinin oturduğu tarihi önemi büyük olan bir saraydır.

Windsor Şatosu’nun ilk kurucusu, İngiltere’yi istilâ ederek tahta geçen «Fâtih» I. William’dır. O zaman şato, küçük bir tepe üzerinde yuvarlak, büyük bir kule ile köprüden ibaretti. Daha sonra XIV. yüzyılda III. Edward zamanında, Winchester piskoposu Wykeham şatoyu yeni baştan yaptırdı.

Windsor Şatosu

Kaynak : pixabay.com

Şatonun hemen her ek yapısı bir kral zamanında yapıldı. IV. Edward St. George kilisesini yaptırdı. Windsor Şatosu’nun Loxer Ward kısmındaki eski kiliseyi ilk yaptıran III. Henry idi.

Windsor Şatosu’nun oturma odaları ve salonları IV. George, IV. William ve Kraliçe Victoria çağlarında değiştirilip, yenileştirildi. Şatoyu çevreleyen parkların ayrı ayrı adları vardır. Kraliçe Victoria ile Prens Albert’in mezarları bu parktadır.

Windsor Şatosu

Kaynak : pixabay.com

Windsor Şatosunun Mimari Yapısı

Windsor Kalesi arazisi 52.609 metrekare (13 dönüm) alanı kaplar ve bir sur, bir saray ve küçük bir kasabanın özelliklerini birleştirir. Günümüz kalesi, bir dizi aşamalı inşaat projesi sırasında yaratılmış ve 1992 yılında çıkan bir yangının ardından yeniden yapılanma çalışmalarıyla sonuçlanmıştır.

Advertisement

Özünde, modern bir tarzda yeniden keşfedilen Gotik özelliklerle bir ortaçağ yapısına dayanan bir Georgian ve Viktorya tasarımıdır. 14. yüzyıldan beri, kaledeki mimari, modası geçmiş ve hatta modası geçmiş tarzları defalarca taklit ederek, eski moda ve geleneklerin çağdaş bir yeniden yorumunu üretmeye çalıştı. Sonuç olarak, mimar Sir William Whitfield, Windsor Castle’ın mimarisinin “belirli bir kurgusal kaliteye” sahip olduğuna işaret etti.

Windsor Şatosu

Kaynak : pixabay.com

Picturesque ve Gotik tasarım, 20. yüzyılın sonundaki teşhir çabalarına rağmen “burada bir tiyatro gösterisinin yapıldığı hissi” yarattı. Mimarisi için bazı eleştiriler olsa da, kalenin mimarisi ve tarihi ona “Avrupa’nın en büyük sarayları arasında yer” vermektedir.

Son Gelişmeler

Kraliçe’nin görev süresi boyunca, yalnızca binanın dokusunu restore etmek ve korumak için değil, aynı zamanda onu Windsor’dan yönetilen Kraliyet Sanat Koleksiyonunun önemli bir bölümünü içeren büyük bir İngiliz turistik cazibe merkezine dönüştürmek için çok şey yapıldı.

Kalede arkeolojik çalışmalar, 1970’lerde sınırlı araştırmalar, 1988’den 1992’ye kadar Yuvarlak Kule’deki çalışmalar ve 1992 yangınını takiben yapılan incelemelerin ardından devam etti. 2007 yılında 993.000 turist kaleyi ziyaret etti. Bu, güvenlik sorunları ve kalenin çalışan bir kraliyet sarayı olarak rolü ile koordinasyon içinde başarılmıştır.

Windsor Şatosu

Kaynak : pixabay.com

2011’in sonlarında, kaleye ve çevredeki araziye hidroelektrik güç sağlamak için Thames Nehri üzerindeki kalenin yukarısına iki büyük su türbini kuruldu. Nisan 2016’da, Royal Collection Trust, kalenin orijinal giriş salonunun ziyaretçilere eski haline getirilmesi için 27 milyon sterlinlik bir projeyi ve 14. yüzyıldan kalan bir alanı kafe olarak hizmete açtı.Yeni giriş 2019’un sonunda açıldı. Kraliçe, COVID-19 salgını sırasında 2020 yılında birkaç ay boyunca Windsor’da izole edilmiş ve 1987’den beri ilk kez Noel’i burada kutlamıştır.

Advertisement


Leave A Reply