World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı? Kim İcat Etti, Tarihçesi

0
Advertisement

World Wide Web (www) nedir ve nasıl çalışır? World Wide Web (www) nasıl ve kim tarafından icat edildi, tarihçesi hakkında bilgi.

World Wide Web (www) Nasıl Ortaya Çıktı?

World Wide Web, İngiliz bilgisayar bilimcisi Timothy Berners-Lee tarafından 1989’da icat edildi. O sırada, İsviçre Cenevre’de bir parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’de çalışıyordu. Tim Berners-Lee bu fikri ortaya attı ve Web için gerekli olan yazılımları ve araçları yarattı. İlk web sayfası 1991’de çevrimiçi oldu.

1989’da, erken internet çoğunlukla kolejlerde ve laboratuvarlarda bir bilgisayar ağıydı. CERN Avrupa’daki en büyük internet düğümüydü. Tim Berners-Lee patronlarına, internette yaşayabilecek geniş bir sayfalar ağı fikrini sundu. Çalışmalarını desteklediler, ancak o dönemde ticari destek bulamadılar. Berners-Lee çalışmaya devam etti ve web için gerekli araçları kurdu ve 1990’ın sonuna kadar ana hatları hazırladı.

İlk Web Sayfası

Tim Berners-Lee, ilk web sayfasını 6 Ağustos 1991’de yayınladı. İlk web sayfasının bir kopyasını ve World Wide Web’in başlangıcı ile ilgili bilgileri https://info.cern.ch adresinden bulabilirsiniz.

WWW Hakkında Gerçekler

  • ***World Wide Web ve internet arasındaki farkı bilmek önemlidir. İnternet, bilginin dolaştığı bilgisayar ağıdır. World Wide Web, bu bilgisayarlarda saklanan tüm web sayfalarından oluşur. Diğer pek çok bilgi internet üzerinde hareket eder.
  • ***Tim Berners-Lee’ye, 2004’te II. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye nişanı verildi ​​ve World Wide Web’i geliştirmesinden dolayı birçok ödül ve onura layık görüldü.

Sir Tim Berners-Lee şu anda W3C olarak da bilinen World Wide Web Konsorsiyumunun direktörüdür. W3C, Web’in çalışma biçimindeki değişiklikleri tartışır ve web programlama dilleri ve tarayıcı yazılımı için standartlar belirler.

Advertisement

World Wide Web, 2014 Eylül ayında 1 milyar web sitesine ulaştı.

Timothy Berners-Lee (8 Haziran 1955 – )

İngiltere’de doğmuş olan iletişim uzmanı Berners-Lee 1976’da Oxford Üniversitesinden mezun oldu. İsviçre’deki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuarı CERN’e katılarak ‘hipertext’ adı verilen bağları kullanarak bilgiyi depo eden bir program yazdı. 1980’lerin sonunda insanların bilgilerini internet üzerinde bir belgeler ağı içinde birleştirmelerine imkan veren ve şimdi World Wide Web olarak bilinen küresel bağlantılar sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

Önemli başarısı: World Wide Web’i icat etti 1989-1990 (2000 yılı geldiğinde VVorld Wide Web dünya çevresinde bir milyar web sitesini birbirine bağlamıştı.) Ünlü Sözü ; “İnternetteki gezintiniz Dünyayı etkiliyor”


Leave A Reply