Yeni Doğmuş Bebek Ağlamazsa Ne Yapılır?

0
Advertisement

Yeni doğan bebek ağlamazsa neler yapılır? Yeni doğan bebeğin ağlatılması nasıl yapılır. Bebek doğduğunda ağlamazsa ne olur?

Ağlayan Bebek

Yeni doğmuş bir bebeğin ağlaması doğada karşılaşılan en güzel olaylardan birisidir belki de. Peki yenidoğan bebek ağlamazsa ne olur ne yapılır? Bir bebeğin doğumu sonrası ilk beklenen olay bebeğin ağlamasıdır. Doğum olayı gerçekleşir gerçekleşmez bebek hemen başaşağı bir vaziyette başı ile vücudu arasındaki açı yaklaşık olarak 15 derece olacak biçimde tutulur.

Yeni doğan bebeğe yapılan ilk işlem aspirasyon ve kurulamadır. Ancak buna rağmen hala bebeğimiz ağlamıyor ise. Filmlerde genellikle popoya şaplak vurulduğunu görürüz ancak genelde sırtı sıvazlanır ve ya ayak tabanları uyarılır ve bu şekilde ağlatılır.

Ancak buna rağmen ağlamıyorsa yeni doğan bebeğimizde bir solunum problemi olma olasılığına karşın hemen yenidoğan servsinde uzman hekimlerce incelemeye alınır.

Bebek doğduğunda ağlamazsa ne olur?

Filmlerde doğumlar bize harika anlar olarak anlatılır, öyledirler ve bebeğin hep ağladığı anlar vardır. Ama o zaman gerçeklik, kurmacada bize anlatıldığı gibi olmak zorunda değildir. Doğumda ağlamayan pek çok çocuk vardır ve bu, bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez.

Advertisement

Ağlamanın her şey olmadığını bilim insanları onaylıyor, ancak bu işaretin, küçüğün ciğerlerindeki sıvıyı iyi idare edebildiğini gösterdiğinin doğru olduğunu söylüyor. Ayrıca çocuğu gözlemleyerek elde edilen diğer faktörlerin yanı sıra renk, nefes alma veya kalp atış hızı gibi verilerin geri kalanı iyiyse bebeğin ağlamamasının normal olabileceğini doktorlar savunmaktadır.

Ailenin doğumdan önce iyi bilgilendirilmesi ve komplikasyon durumunda sadece annenin değil, uygun ortamda ilgilenebilecek profesyonellerin her zaman yardımcı olması gereken bir süreç olduğunun bilincinde olması önemlidir.


Leave A Reply