Yeşilay Haftası Ne Zaman ve Ne Amaç İçin Kutlanır? Önemi Nedir?

1
Advertisement

Yeşilay Haftasının önemi nedir? Yeşilay Haftası ne zaman kutlanır? Neden kutlanır? Haftanın amacı nedir? Ne amaçla kutlanır? Uyuşturucular ve zararları hakkında bilgiler.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti

Yeşilay Haftası, Türkiye’de her yıl 1 – 7 Mart tarihleri arasında kutlanan bir haftadır. Bu hafta, Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından düzenlenir ve amaçları arasında toplumda bağımlılık oluşturan maddelerin zararlarına dikkat çekmek, bu maddelerin kullanımının önlenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi yer alır.

Yeşilay Haftası boyunca, Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler arasında konserler, tiyatro oyunları, sergiler, konferanslar ve seminerler yer alır. Ayrıca, okullarda ve kamu kurumlarında bağımlılıkla mücadele konulu etkinlikler düzenlenir. Yeşilay Haftası boyunca birçok kişi, bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durma sözü verir ve bu konuda toplumsal farkındalık artar.

Yeşilay Haftası, Türkiye’de bağımlılıkla mücadelede önemli bir farkındalık yaratır ve toplumda bağımlılıkla mücadele bilincinin artmasına katkı sağlar.

YEŞİLAY HAFTASI (1-7 Mart)

Alkollü içkilerin, uyuşturucu maddelerin ve tütünün (sigaranın) zararlarından insanları korumak amacı ile 5 Mart 1920 tarihinde ‘YEŞİLAY” kuruldu. İlk kurulduğunda adı “Hilali Ahdar Derneği” idi. Hilal, ay; ahdar, yeşil anlamındadır. Çok eski bir kuruluş olan Yeşilay’a üye olanlar içki, sigara ve uyuşturucu kullanmazlar.

Advertisement

Kanunlarca üretilmesi, satılması, kullanılması yasak olan esrar, afyon, kokain, LSD gibi maddeler uyuşturucu maddelerdir. Uyuşturucu maddeleri kullananların en başta sinir sistemleri ve beyin hücreleri zarar görür. Kısa zamanda alışkanlık meydana getirir. Bu zehirli maddeleri kullananlar toplumda sevilmeyen, tembel kişilerdir. Uyuşturucu bulmak, almak ve kullanmak için ahlaksızlık, hırsızlık yapmayı, cinayet işlemeyi göze alırlar. Her geçen gün bozulan sağlıkları ile felçli bir insan ya da sahipsiz bir ölü olarak son bulan bu kötü olaydan insanları korumada Yeşilay, büyük görevler ve sorumluluklar yüklenmiştir. Aynı zamanda devlet kuruluşlarına da yardımcı olmaktadır.

Uyuşturucu kullananları, satanları gördüğümüz an emniyet kuruluşlarına hemen haber vermek insanlık ve vatandaşlık görevimizdir. Devlet, Yeşilay ve millet el ele verdikçe bu kötü davranışlar son bulacaktır.

Yeşilay, insanların sağlığına ve kesesine büyük zararı olan alkollü içkiler (rakı, şarap, votka, viski vs.) ile sigara alışkanlığının önüne geçmek için çalışmalar yapar. Yeni neslin sağlıklı yetişmesi için içki ve sigaradan uzak olmalarını sağlamaya çalışır. Kullananların bırakmaları için her türlü yardımı yapar.

Her yıl 1 – 7 Mart günleri arasında haftayı “YEŞİLAY HAFTASI” olarak kutlarız.

Bu hafta boyunca radyo, televizyon ve gazeteler, Yeşilay’ın anlam ve önemini belirten yayınlar yaparlar. Yeşilay Derneği konuşmalar yapar. Bu konuda halkın desteğini ister.

Okullarımızda hafta boyunca uyuşturucu maddelerin, alkollü içkilerin, sigaraların zararları örneklerle anlatılır. Yeşilay’ın bu konudaki çalışmaları açıklanır. Yeşilay’a yardımcı olma yolları gösterilir. Şiirler okunur, atasözleri, güzel sözler, şarkı ve türküler söylenir. Uyuşturucu maddeler alkollü içkiler ve sigaranın zararları, bunları kullanmama ile ilgili güzel sözler yazılı afişler asılır. Kompozisyon, resim ve karikatür yarışmaları düzenlenir.

Sarhoş kişilerin işledikleri cinayetler, yaptıkları kazalar (özellikle trafik kazaları), yakalandıkları hastalıklar canlı örnekleri ile açıklanır. Sigarının kanser, ülser, verem, felç gibi hastalıklara sebep olduğu çevreden örneklerle anlatılır. Filmler gösterilir.

Advertisement

Yeşilay,”insanların gerçek dostu olarak bu kötü alışkanlıklardan vazgeçmesini, gençlerin asla kullanmamasını sağlama yolunda çalışmalar yapar. Bu konuda herkesin el birliği yapmasının önemini belirtir.

Yeşilaya yardımcı olmak için her şeyden önce sigarasız, içkisiz, sağlıklı, mutlu günleri birlikte yaşamaya and içelim. Çevremize örnek olalım. Çevremizdekilerin de bizleri zehirlemeye hakları olmadıklarını hatırlatalım. Onların da bu kötü alışkanlıklardan kurtulmalarına yardımcı olalım.

Yeşilay Haftası Boyama Sayfaları

UYUŞTURUCULAR VE ZARARLARI:

Esrar, afyon, kokain, eroin, LSD gibi maddelere uyuşturucu maddeler denir. Bunları kullanan insanlarda kısa zamanda alışkanlık meydana gelir, Devamlı uyuşturucu almak ve kullanmak isterler. Bulamadıkları zaman büyük sinir krizleri geçirirler. Böyle kişiler, uyuşturucü almak için gerekli olan parayı bulamadıkları zaman hırsızlık, soygun, ahlâksızlık gibi kötü yollardan elde etmeye çalışırlar.

İnsanları maddi ve manevi olarak çok kötü durumlara sokan, sağlığını bozan uyuşturucu maddelerin yapılması, satılması, kullanılması yasaktır. Yapanlara, satanlara, kullananlara ağır hapis ve para cezaları verilir. İnsanları bu kötü maddelerden korumak için dünya devletleri bütün güçleri ile uyuşturucu madde yapan, satan, kullanan kişilerin devamlı takipçisidir. Uluslararası kuruluşlar birbirlerine yardım edip el birliği ile uyuşturucudan insanlığı korumaktadırlar. Bu konuda devlete var gücümüzle yardımcı olmak, Yeşilay’ın çalışmalarını desteklemek insanlık görevimizdir.

Alkollü içkilerin de insan sağlığının en büyük düşmanı olduğunu hiç unutmayalım. Ahlaksızlıkların, cinayetlerin, yuvaların yıkılmasının sebebi de alkollü içkiler ve uyuşturuculardır. Yaralanmalara, ölümlere kadar giden davranışları yapan kişiler, sarhoş kişilerdir. Yeşilay’ın bu konudaki çalışmalarına da yardımcı olmalıyız. Sigara, içki, uyuşturucu kullanmayanların mutlu kişiler olduğunu bilelim. Hepimiz bu mutlu insanlar ordusuna katılalım. Sağlıklı toplumlar meydana getirelim. Güçlü gelecek nesiller yetiştirelim.

Sigara içmeye, alkollü içki ve uyuşturucu kullanmaya hiçbir şekilde özenmeyelim. Bu zararlı maddelerden uzak duralım. Kullananların yanma gitmeyelim. Çevremizdekilere bu maddelerin zararlarını anlatalım.

Link : Sigara ve Alkol İle İlgili Slogan Videosu


1 Yorum

Leave A Reply