Yeşilay ve Yeşilay Haftası İle İlgili Yazılar, Alkol ve Alkolün Zararları Nelerdir?

0

Yeşilay ve Yeşilay Haftası neden önemlidir konulu yazı ile Yeşilay’ın ilgilendiği konularda birisi olan alkol ve alkolizm ile ilgili olarak yazılmış alkolün zararlarını anlatan yazı / kompozisyon.

Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası, bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla her yıl 26 Şubat-4 Mart tarihleri arasında kutlanan bir etkinliktir. Yeşilay Haftası’nın önemi oldukça büyüktür çünkü bağımlılık, insanların sağlığını, yaşam kalitesini ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur.

Yeşilay Haftası, toplumun her kesimindeki insanları bağımlılık konusunda bilinçlendirerek, sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer zararlı maddelerden uzak durmayı teşvik etmektedir. Bu hafta boyunca yapılan etkinlikler, konferanslar, paneller, seminerler ve sosyal medya kampanyaları ile insanların bilgi sahibi olmaları, doğru bilgiye erişmeleri ve bağımlılıkların zararlarını öğrenmeleri hedeflenir. Bu sayede, toplumda bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık artırılarak, bağımlılığın önüne geçilebilir.

Yeşilay Haftası, özellikle gençlerin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelere başlamadan önce bilinçlenmeleri açısından da büyük önem taşır. Gençler, okullarda düzenlenen etkinlikler sayesinde bağımlılık konusunda bilgilendirilir, zararları hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu sayede, gençler bu maddelere başlamak yerine sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyebilirler.

Yeşilay Haftası‘nın bir diğer önemi de bağımlılıkla mücadele konusunda yardım almak isteyenlerin destek bulabilecekleri bir kaynak haline gelmesidir. Yeşilay Haftası’nda, bağımlılıkla mücadele konusunda uzman kişiler, psikologlar ve danışmanlar tarafından destek sağlanır. Bu sayede, bağımlılıkla mücadele eden kişilerin yalnız olmadıkları, destek alabilecekleri ve bağımlılıkla mücadele konusunda doğru adımlar atabilecekleri bilinir.

Sonuç olarak, Yeşilay Haftası, bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık yaratmak, insanların bilinçlenmesini sağlamak ve bağımlılıkla mücadele edenlere destek olmak açısından oldukça önemlidir. Bu hafta boyunca yapılan etkinlikler, herkesin bağımlılık konusunda doğru bilgiye sahip olmasını sağlayarak, bağımlılıkla mücadelede önemli bir adım atar.

Yazı Örneği – 2

İçki sapasağlam insanları akli dengeden uzaklaştıran, şeytanın insanlara sunduğu, çoğu insanların da içmeyi büyüklük zannettikleri bir zehirdir. İçkiyi müdafaa eden ve içen pek çok insan çıkabilir, bu dünyada.

Bunlar arasında serseri ruhlu insanlar olabildiği gibi, çevresinde iyi olarak bilinen kimseler de olabilir. Biz içkinin zararlarını bilen insanlar olarak her görüşümüzde ya nefret, ya tiksinti, ya da acıma duyarak bakarız onlara. Bazen de bizim kanımızdan, bizim soyumuzdan, bizim vatanımızdan insanların bu durumlara düşmesini üzüntüyle karşılarız. Peki biz biliriz de onlar bilmezler mi bu insanları zehirleyen meretin zararlarını?

Yeşilay Haftası

Bu sorunun cevabını verebilmek için sadece birkaç alkoliğin geçmişine göz atmak yeterde artar bile. Kimisinin terbiyesi temelden bozuk olur. Çocukluktan çıkıp bir insan olmak yolunda ilk adımı attığı sıralarda başlar içmeğe. Ondan sonra bozuk bir düzen tutturup gider. Hepimizin bildiği gibi bu tür çocukların büyük çoğunluğu geleceğin serseri adamlarını meydana getirir.

Kimisi, iyi bir mevkide, mutlu bir yaşantıya ulaştıktan sonra alkolik olmuştur. Bugün böyle insanların çoğu ilk olarak az miktarlarla başlarlar ve kısa zaman sonra içkisiz yapamaz hale gelirler ve bundan sonra gerçeği anlasalar bile kendilerini yavaş, yavaş zehirlemeye devam ederler.

Diyeceğim şudur ki, ne şekilde olursa olsun içki içmeye ilk başlayan insanlar, hiç şüphesiz, onu kafalarında zararlı, insan nesillerini yok edici bir zehir olarak kurmamışlardır. Onlar çeşitli girdaplara kapılmışlar, çeşitli düşünceler içinde içki içmeye alışmışlardır. Ama şüphesiz ki hiç biri içkinin zararlı olduğunu bile bile onu içmeye başlamamışlardır. Şuna eminiz ki, alkole tam olarak müdavim olduktan yani alkolik olduktan sonra çoğu içkinin zararlarını anlarlar.

Yeşilay Haftası

Bu anlama çeşitli şekillerde olur, kimi tam uçuruma yuvarlanırken kıl payı kurtulur. Kimisi acı gerçeği öğrendiği vakit düşüş başlamıştır, artık kendini kurtaramaz. Çünkü o çoktan uçurumun dibini boylamıştır.

Bütün bu sözler bize içkiyi müdafaa eden, savunan insanların olabileceğini, fakat içkinin onları hiç bir zaman müdafaa etmediği gibi, onları çok defa kötü durumlara düşürdüğünü göstermekte ve ispat etmektedir.


Leave A Reply