Zamanda Kıvrılma (Zamanı Bükülen Gezegen) Kitap Özeti, Karakterler, Madeleine L’Engle

0
Advertisement

Madeleine L’Engle tarafından yazılan Zamanda Kıvrılma (Zamanı Bükülen Gezegen) kitabının özeti nedir? Zamanda Kıvrılma kitabının özeti, karakterleri, incelemesi ve analizi hakkında bilgiler.

Zamanda Kıvrılma

Zamanda Kıvrılma (Zamanı Bükülen Gezegen)

“Zamanda Kıvrılma” Madeleine L’Engle tarafından yazılan ve 1962 yılında yayınlanan bir bilim kurgu/fantezi romanıdır. Hikaye, Meg Murry adında genç bir kız, küçük kardeşi Charles Wallace ve arkadaşı Calvin O’Keefe’nin Meg’in kayıp babasını aramak için zaman ve uzayda yaptıkları yolculuğu anlatıyor.

Roman, sevginin gücü, iyi ve kötü arasındaki mücadele, bireyselliğin ve kendini kabullenmenin önemi gibi temaları işliyor. Ayrıca zamanda yolculuk ve dördüncü boyut gibi bilimsel kavramlara da değiniyor.

Hikâye, Meg, Charles Wallace ve Calvin’in, Meg’in bir hükümet bilimcisi olan babasının yıllardır kayıp olduğunu ortaya çıkaran üç gizemli kadınla, Bayan Neyin Nesi, Bayan Kim ve Bayan Hangisi ile tanışmasıyla başlar. Kadınlar çocuklara onu bulmak için “mozaikleme” adı verilen bir yöntemle zaman ve uzayda yolculuk yapmaları gerektiğini söylerler.

Çocuklar ilk başta kadınların yardımını kabul etmekte tereddüt ederler, ancak sonunda yolculuklarına başlarlar. Yol boyunca, iyi ve kötü arasındaki bir savaşa tanık oldukları Uriel gezegeni de dahil olmak üzere çeşitli garip ve gerçeküstü dünyalarla karşılaşırlar.

Advertisement

Yolculukları ilerledikçe Meg’in babasının, evrendeki herkesin zihnini kontrol etmeye çalışan ve “IT” olarak bilinen şeytani bir güç tarafından esir alındığını öğrenirler. Meg, Charles Wallace ve Calvin, yol boyunca karşılaştıkları ve aralarında Canavar Teyze olarak bilinen bir yaratığın da bulunduğu gizemli varlıkların yardımıyla Meg’in babasını kurtarmaya ve IT’yi yenmeye çalışırlar.

Roman boyunca Meg, kendi yetersizlik ve kendinden şüphe duyma duygularıyla mücadele eder. Başlangıçta yeteneklerinden emin değildir ve etraflarında gelişen olayları daha derinlemesine anlıyor gibi görünen Charles Wallace’a karşı sık sık hayal kırıklığına uğrar. Ancak kendine ve sezgilerine güvenmeyi öğrenir ve nihayetinde yoluna çıkan engelleri aşmak için ailesine duyduğu sevgiyi kullanır.

Sonunda Meg ve arkadaşları IT’yi yenmeyi ve Meg’in ailesiyle yeniden bir araya geldiği eve dönmeyi başarırlar. Roman, Meg’in kendi bireyselliğine değer vermeyi öğrenmesi ve kendini olduğu gibi kabul etmesiyle umutlu bir şekilde sona erer.

“Zamanda Kıvrılma”, yaratıcı dünya kurgusu, ilgi çekici karakterleri ve düşündürücü temalarıyla bilinen sevilen bir çocuk edebiyatı klasiğidir. Newbery Madalyası da dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmış ve birçok filme ve TV dizisine uyarlanmıştır. Her yaştan okuyucu için popüler bir seçim olmaya devam eden kitap, genç nesillere kendi benzersizliklerini ve sevginin en büyük engelleri bile aşma gücünü kucaklamaları için ilham veriyor.

Kitap Özeti

Roman genç Meg’in bakış açısından anlatılıyor. Meg’in babası birkaç yıl önce haber vermeden ortadan kaybolmuştur ve Meg onun geri dönmesinden başka bir şey istememektedir. Onu anlayan tek kişi babasıdır ve onsuz Meg kendinden daha da nefret eder. Kötü bir fırtına sırasında uyuyamayan Meg, gece yarısı atıştırması için annesi ve en küçük kardeşi Charles Wallace’a katılır. Aileyi ziyaret eden tuhaf Bayan Neyin Nesi, şok olmuş Bayan Murry’ye tesseract’ların gerçek olduğunu söyler. Meg’in annesi sıkıştırıldığında çocuklarına tesseract’ın ne olduğunu açıklayamaz.

Ertesi gün Meg ve Charles Wallace, Meg’in okuldan tanıdığı bir çocuk olan Calvin O’Keefe ile karşılaşır. Calvin yürüyüşe çıkma dürtüsünün peşinden gitmiş, bu da Meg ve Charles Wallace’ın yolunun kesişmesine neden olmuştur. Murry’lerin evindeki akşam yemeğinden sonra Bayan Neyin Nesi ve iki arkadaşı (Bayan Kim ve Bayan Hangisi) Meg’in babasını kurtarma zamanının geldiğini söyleyerek çocukları alırlar. Grup, Meg ve diğerlerinin evrene yayılan kötücül karanlık hakkında bilgi edindikleri farklı gezegenlere seyahat eder. Bay Murry’nin tesseract (zaman geçmeden uzun mesafeleri kat etmenin bir yolu) ile yaptığı hükümet çalışmaları onu karanlığın içine çeker ve Camazotz gezegenine hapsedilir.

Advertisement

Meg, Calvin ve Charles Wallace, Bayan W’lerin onlara yardım edemediği Camazotz’a tesseract ile giderler. Orada, gezegendeki herkesi kontrol eden varlık olan IT hakkında bilgi edinirler. Charles Wallace babasını bulmak için kendini IT’ye teslim eder ve kendisinin bir gölgesine dönüşür. Meg ve Calvin’i Bay Murry’ye götürür. Meg, artık tüm sıkıntılarının sona erdiğinden emin bir şekilde babasını kurtarır.

Meg’in isteklerinin aksine, Bay Murry her şeyi daha iyi hale getirmez. Charles Wallace, Bay Murry, Meg ve Calvin’i büyük boy bir beyin olan IT’ye götürür. IT, Camazotz’un titreşen ritmiyle onlara saldırır ve Meg kayıp gitmeye başlar. Seçenekleri kalmayan Bay Murry, Charles Wallace’ı yanına alamayınca kendisini, Meg’i ve Calvin’i Camazotz’dan çıkarır. Tesser Meg’i yaralar ve bu yeni gezegenin sakinleri, Ixchel, Meg’i sağlığına kavuşturur.

Bayan Neyin Nesi, Bayan Kim ve Bayan Hangisi Ixchel’e gelirler. Meg’in Charles Wallace’ı kurtarmak için Camazotz’a geri dönmesine yardım ederler ve ona sahip olmadığı bir şeyi kullanması için şifreli bir mesaj bırakırlar. Charles Wallace Bayan Neyin Nesi’ni Meg’den nefret etmekle suçlayana kadar Meg bunun üzerinde kafa yorar. Bayan Neyin Nesinin onu sevdiğini bilen Meg, IT’nin sevgiye sahip olmadığını fark eder. Charles Wallace’ı severek onu IT’den kurtarır. Meg, Charles Wallace, Calvin ve Bay Murry Dünya’ya geri döner.

Karakterler

“Zamanda Kıvrılma”ın ana karakterleri şunlardır:

  • Meg Murry: Romanın kahramanı Meg, dünyadaki yerini bulmak için mücadele eden genç bir kızdır. Zeki ama özgüvensizdir ve kendi eksikliklerinden dolayı sık sık hayal kırıklığına uğrar. Meg’in ailesine olan sevgisi onu hikaye boyunca motive eder ve nihayetinde yolundaki engelleri aşmasını sağlayan şey sevgisidir.
  • Charles Wallace Murry: Meg’in küçük kardeşi Charles Wallace, etraflarında gelişen olayları daha derinlemesine anlayan bir dahi. Ailesine ve arkadaşlarına şiddetle sadıktır, ancak yolculuklarında karşılaştıkları kötülük güçlerine karşı da savunmasızdır.
  • Calvin O’Keefe: Meg’in yolculuğunda ona katılan bir arkadaşı olan Calvin, aynı zamanda hayatında bir amaç duygusu arayan popüler ve atletik bir çocuktur. Meg’in zekâsına ve cesaretine kapılır ve hikâye boyunca sadık bir yol arkadaşı olarak hizmet eder.
  • Bayan Neyin Nesi, Bayan Kim ve Bayan Hangisi: Çocuklara görünen ve yolculuklarında onlara rehberlik eden üç gizemli kadın. Bayan Neyin Nesi başlangıçta biraz dağınık bir figür olarak sunulur, ancak şekil değiştirme yeteneğine sahip güçlü bir varlık olduğu ortaya çıkar. Bayan Kim ünlü edebiyat eserlerinden alıntılarla konuşurken, Bayan Hangisi telepatik olarak iletişim kuran daha esrarengiz bir figürdür.
  • Kara Şey: Evreni karanlığa gömmekle tehdit eden kötü niyetli bir güç olan Kara Şey, romanın başlıca antagonistidir. Evrendeki herkesin zihnini kontrol etmeye çalışan güçlü bir varlık olan IT tarafından kontrol edilmektedir.
  • Canavar Teyze: Çocukların Ixchel gezegeninde karşılaştıkları yardımsever bir yaratık olan Beast Teyze, Meg’in korkularının ve şüphelerinin üstesinden gelmesine yardımcı olan besleyici ve empatik bir figürdür.
  • Bay Murry: Meg’in yıllardır kayıp olan babası. IT tarafından esir alınmış bir hükümet bilim adamıdır ve Meg ve arkadaşları evreni kurtarmak için onu kurtarmak zorundadır.


Leave A Reply