Zararsız Hatta Sevimli Görünen Ama Ölümcül Olan 10 Hayvan

0
Advertisement

Zararsız ve sevimli gözüken bu hayvanlardan uzak durmak en iyisi. Bu sevimli hayvanlar aynı zamanda ölümcül de. Top 10 liste.

Hayvanlar her zaman dikkatimizi çeker. Görünüşlerinden, renklerinden veya komik karakterlerinden dolayı olabilir. Ama bazen gerçek onları anlayamıyoruz. Sakin ve oldukça sevimli olanlar en tehlikeli hayvanlar olabilir. Burada zararsız görünen ancak ölümcül olan ilk on hayvanı listeliyoruz.

10. Sığın

sığın

Kaynak: pixabay.com

Bir geyik cinsi olan Sığınlar görünüşte oldukça arkadaş canlısı gibi duruyor. Geniş, çekici boynuzlara sahiptirler. Genellikle ılıman iklim bölgelerinde yaşarlar. Şu anda çoğu Kanada, Rusya ve Alaska bölgelerinde görülüyor. Anne ve buzağı arasında her zaman güçlü bir bağ var. Ancak onlarla her zaman mesafeli olmak en iyisidir. Çünkü sığınlar insanlara karşı saldırgan olmasa da, korktuklarında tehlikeli olabilirler.

Köpeklerin varlığı da sığınları şiddetli hale getirebilir. Yeterli yiyecek sağlamadıkları durum da, onları saldırgan hale getirecektir. Bunun dışında hayvan çiftleşme mevsimlerinde daha agresif olacaktır. Genç buzağılara sahip olan anneler genellikle koruyucudur. Bu yüzden yaklaşırlarsa insanlara saldırmaya meyilli olacaklar. Tabii ki, bu hayvanlar insanları asla yiyecek olarak görmeyecekler, ancak büyük yaralanmalara neden olabilirler. Bu yüzden zararsız görünen ama hatta ölüme neden olan hayvanlar listesinde bahsedilmeyi hak ediyorlar.

9. Kutup Porsuğu (Wolverine)

Volverin

Kaynak: pixabay.com

Wolverine tüylü ve görünüşte oldukça sevimlidir. İlk bakışta sadece sakin bir görünüm verecektir. Kuzey Kanada ve Alaska’da çok sayıda bulunur. Ancak, göründükleri kadar sevimli değiller! Güzel kürklü bu kaslı etobur agresif gelincik ve güçlü pençelere sahiptir.

İnsanlar dahil büyük organizmalara saldırabilirler. Çeneleri ve keskin pençeleri avlarını hızlı bir şekilde elde etmelerine yardımcı olur. Küçük sincaplardan tavşanlara, ve hatta geyiklere kadar geniş bir yelpazede avları var. Kışkırtılırlarsa insanlara saldırırlar. Bu hayvanların evcil hayvan olarak seçildiği ve daha sonra insanlara saldırdığı yaşanmış olaylar var. Bu vahşi hayvanlarla etkileşimden dikkatle kaçınılmalıdır. Böylelikle zararsız görünümü ve zararlı etkisi ile hayvanlar listesinde yer alırlar.

Advertisement

8. Coğrafi Koni Salyangoz

koni salyangozu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Coğrafi koni salyangozunun güzel desenli kabuğuna dokunmaktan bazen kendinizi alamayız. Hindistan pasifik bölgelerinin resiflerinde yaşarlar. Genellikle küçük balıkları avlarlar. İnce kabuk pembe, kırmızı veya beyaz renklidir – kabuk iplik benzeri iplerle kaplıdır.

Ancak bu güzel yapının altında şok edici bir gerçek var. Koni salyangozu, yakınlarda yüzen avları tespit etme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahipti. Onları fark ettiklerinde, hemen ağızlarından iğne benzeri bir uzantı çıkarırlar. Avlarına bir tür zehir enjekte ederler. Bu, oldukça zehirlidir ve bazı ağrı kesici özelliklere de sahiptir. Avın vücudunu felç eder. Zehrin ağrısız özelliği çok tehlikelidir çünkü etkilenen kişi onu fark edemeyecektir. Bu öldürücü salyangozlar insanları lezzetli bulmazlar. Ancak bu güvende olduğumuz anlamına gelmez. Genellikle dalgıçlar için tehdit oluştururlar. 2004 yılında koni salyangozları nedeniyle yaklaşık otuz insan ölümü rapor edilmiştir.

Çok az miktarda toksin yaklaşık on kişiyi öldürebilir. Çok hoş görünümlü salyangoz, altı inçlik gövdesinde 100’den fazla toksin türü barındırır. Zehirli karışıma nirvana cabal denir. Kabukları eldivenle almanın bile tehlikeli etkilere neden olduğu bulundu. Bu yüzden parlayan güzel salyangozlar zararsız görünürler ama son derece ölümcüldürler.

7. Yavaş Loris

yavas loris

Kaynak: commons.wikimedia.org

O güzel gözler sizi Yavaş Loris’e aşık edecek. Güneydoğu Asya’da ve yakın bölgelerde bulunan bir tür gece hayvanıdır. Yavaş Loris, iri yuvarlak gözleri ve yumuşak kürküyle çekicidir. Ama dikkat edin! Dünyanın zehirli memelilerinden biridir.

Yavaş Loris dirsekleri, yanlarından bir tür zehir salabilir. Salgılanan zehir, tükürükleriyle karıştırıldığında oldukça toksik bir madde haline gelir. Hayvan kendini tehdit altında hissettiğinde, zehri ağzına salacaktır. Daha sonra hayvandan bir ısırık ölüme neden olur.

Endüstride, bu hayvanlar yasa dışı olarak evcil hayvan olarak satılmaktadır. İnsanlık dışı koşullarda avlanır ve kullanılırlar. Zehirli ısırıklardan kaçınmak için bazı insanlar dişlerini de çekerler. Gece hayvanları oldukları için, doğal davranışlarını ifade edemedikleri odalarda çok acı çekerler. Yeterli dengeli beslenme olmadan, sağlık sorunları da yaşarlar.

Advertisement

Dişlerin onlardan alınması, zehirli etkilerden tamamen kurtulmanın bir yolu değildir. İnsanlarda anafilaktik şoklara neden olurlar ve ölüme giden yolu da açar. Bu yüzden onları evcil hayvan olarak seçmek, onları neslinin tükenmesine ve insanlara zarar vermesine neden olduğu için büyük bir hata. Güzel görünümlü loris, insanı sadece bir ısırıkta bitirebilir. Masum bir görünüme sahip ölümcül bir hayvan daha.

6. Ateş Semenderi

Ateş Semenderi

Kaynak: pixabay.com

Ateş Semenderi, çoğunlukla Avrupa bölgelerinde bulunan ünlü bir kertenkele türüdür. Siyah ve sarı kombinasyonlarındaki muhteşem görünümleriyle ünlüler. Kırmızı ve turuncu tonlarında da bazı çeşitler görülmektedir. Güzel görünümleri ile sıklıkla evcil hayvan olarak alınırlar.

Yaklaşık 50 yıl yaşayabilirler. Bu güzel görünümlü kertenkeleler dağlık bölgelerde bulunur ve akşam ve gece saatlerinde daha aktiftir. Ancak bu minik kertenkele zehirlidir ve ciddi etkilere neden olabilir. Bu kertenkelelerin tehdit edildiklerinde kurbanların merkezi sinir sistemine saldırabilecek toksinleri püskürtebilirler. Mağdurun mukoza zarını ve daha sonra vücudun tüm dolaşımını tahriş eder.

Bu kertenkelenin toksininin büyük bir dozu, organizmalar için derinden zararlıdır. Alkaloid samandarin adı verilen birincil toksin, kertenkelenin vücut bölgelerinde bulunan bu zehri üreten bezler olan hipertansiyon ve kas kasılmaları gibi sorunlara neden olur. Vücutlarının renkli bölgeleri ile bezler genellikle birbiriyle ilişkilidir.

Bu kertenkelelerden çıkan salgılar insan yaşamına zararlıdır. Kertenkelelerin parlak renkleri, diğer organizmalar için zehirli olduğuna dair bir uyarı işareti olarak da kabul edilir. İnsanın bu sevimli kertenkele ile temasa geçmesi göründüğü kadar güzel değil.

5. Kunduz

kunduz

Kaynak: pixabay.com

Kunduz en çok kemiren memeli türüdür. Bu sevimli hayvanlar gececidir ve Kuzey Amerika ve Avrasya’nın yerlisidir. Bu hayvanların benzersiz doğası, barajlar, kanallar ve localar şeklinde evler inşa etmeleridir. Kunduzlar koloniler inşa eder ve yırtıcı hayvanlardan kaçmalarına yardımcı olan bir veya daha fazla barajı olur. Yiyecekleri ve yapı malzemelerini yüzdürmeyi kolaylaştırır.

Bazı insanlar onları evcil hayvan olarak yetiştirmeyi tercih ediyor. Kunduz saldırılarını duymak oldukça yaygındır. Birisi doğal ortamını bozarsa genellikle saldırgandırlar. Ayrıca insanların yaralanmasına neden olurlar. Önemli bir faktör, insanlara hem karada hem de suda saldırabilmeleridir.

Ticari markaları, kurbanların uzuvlarından geçebilen keskin ön dişlerdir. Ağır kanamaya ve ciddi sorunlara neden olacaktır. Isırıkları bazen arterlere zarar vererek ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca insanlara ve hatta evcil hayvanlara yönelik saldırılarına karşı bildirilen vakalar da var. Böylece bu sevimli hayvanları herhangi bir şekilde kışkırtmak ölümcül sonuçlara neden olacaktır. Onları kendi doğal ortamlarında sakin bırakmak daha iyi olacaktır.

4. Kutu Denizanası

kutu denizanasi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kutu Denizanası, küp şeklindeki gövdesiyle bilinen bir deniz canlısıdır. Avustralya kutusu denizanası genellikle kuzey Avustralya ve Hint pasifik bölgesinde bulunur. Çekici bir renge sahipler ve insanda dokunma isteği uyandırır. Ancak bu balıklar, deniz dünyasındaki en zehirli canlı olarak kabul edilir. Birkaç tür de insan ölümlerine neden olur.

Avustralya kutusu denizanasının vücudunda yaklaşık 60 dokunaç vardır. 60 kişiyi öldürebilecek zehir içeriğiyle yaklaşık 15 fit uzunluğundadırlar. Görünürde asla zararlı görünmezler, ancak onların sokması zararlı etkiler yaratır. Felç, kalp durması ve hatta ani ölümü içerir. Bu hayati sorunlar için vücudun bir kısmının dokunaçlara maruz kalması yeterlidir. Sokmadan kaynaklanan acıya dayanması çok zordur ve kurbanı şok edebilir. Vakaların ciddiyeti, dahil olan dokunaçların sayısına ve kurbanın cildinin hassasiyetine bağlıdır.

Bu hızlı yüzücülerin vücut çevresinde 24 gözü vardır ve bu da onları daha güçlü kılar. Bu yüzden yüzücülerin daha iyi takımlar giymesi her zaman daha iyidir. Avustralya kutu denizanası bu nedenle zararsız gibi görünen ölümcül hayvanlar listesinde bir yere sahiptir.

Advertisement

3. Pars foku

pars foku

Kaynak: commons.wikimedia.org

Pars foku, deniz dünyasındaki en büyük ikinci fok türüdür. Katil balinaların hemen yanındalar. Bu foklar Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’nın daha sıcak bölgelerinde bulunur. Görünüşleri çok komik ve masumdur. Ama komik bakışla bizi kandırmaya çalıştıklarını duyduğunuzda şok olacaksınız!

İnsanlara karşı oldukça saldırgandırlar. İnsanları ısıracaklar ve onları buza veya suya sürükleyeceklerdir. Saldırılarından muzdarip birçok biyolog ve gezgin var. Foklar ayrıca teknelere saldıran bir yapıya sahiptir. Bu saldırgan doğaları, araştırmacıların suda seyahat etmelerini zorlaştırıyor.

Bu devasa foklar, yaşadıkları yeri ele geçirir. Her zaman grup halinde olmayı tercih ederler ve onları yalnız görmek alışılmadık bir durum olacaktır. Bu fokların diyetleri, sudaki maddeleri içerir. Onları yakalaması kolay olduğu için penguenleri yemeyi tercih ediyorlar.

Avları karada veya suda olsun; foklar ayaklarıyla onları yakalar ve ileri geri fırlatır. Eşyaları yutabilirler veya büyük porsiyonları koparabilirler. Organizmaların saldırgan doğası, onlar hakkında daha fazla şey anlamayı zorlaştırır. Bir gerçek, zararsız görünmeleri ve gerçekte oldukça saldırgan olmalarıdır.

2. Mavi Halkalı Ahtapot

mavi halkalı ahtapot

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mavi halkalı ahtapot, üzerlerinde mavi renkli halkalar olan sevimli bir mücevher gibi görünüyor. Evet, ilk bakışta masum ve çekici görünüyorlar. Bu ahtapot çeşitleri Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerinde yaşar. Sadece 12 ila 20 cm uzunluğundadırlar. Ama bu nihai katillerin gücünü asla küçümsemeyin!

Bu ahtapotlar, okyanustaki en zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilir. İnsanlar için de tehlikelidirler. Kışkırtıldıklarında ve hatta ele alındıklarında, güçlü toksinleri insan vücudu üzerinde önemli etkilere neden olabilir. Mavi halkalı ahtapot bu zehri avını avlamak için kullanır.

Acısız olduğu için ısırıklarını anlamak bazen zordur. Ancak daha sonra toksin şiddetli ağrıya ve uyuşmaya neden olur. Bazen hemen solunum sorunları ve felç olur. Böylece mavi halkalı güzellik, bilinç kaybına ve ölüme neden olur.

Bu ahtapotun zehirinde tetrodotoksin bulunmaktadır. Siyanürden bile daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Küçük boyutlu yaratık, vücutta birkaç dakika içinde yaklaşık 26 kişiyi öldürebilen bir toksin içerebilir. Bu mavi ve sarı güzellikten uzak durmak her zaman daha iyidir. Bu yüzden ellerinizi uzakta tutmak ve bu tehlikeli güzelliğe hayran kalmamak daha iyidir.

1. Zehirli Ok Kurbağası

zehirli ok kurbağası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Zehirli ok kurbağası birkaç renk kombinasyonunda çarpıcı görünüyor. Kuşkusuz bu süper görünümlü kurbağaları daha fazla gözlemek isteyeceksiniz. Ancak bir şeye dikkat edin. Dünyadaki en zehirli hayvanlardan biridir.

Bu oldukça küçük kurbağa, insanları öldürebilecek toksine sahiptir. Amerikalılar bu zehri silah üflemeli dartlarında kullandıklarında adını buradan aldı. Bu amfibi Kolombiya’nın yağmur ormanlarında yaşıyor. Beş santimetre uzunluğundaki kurbağa bile bir seferde yaklaşık on kişiyi öldürebilir.

En kritik gerçek, bu kurbağanın tek bir dokunuşu ya da ısırığının ölümcül ölüm için yeterli olmasıdır. Sarı, yeşil, kırmızı ve turuncudan birçok renkte görülebilirler. Tüm bu renkler avcılarını tehlike konusunda uyarıyor. 100 ok kurbağası türü arasından altın ok kurbağası en tehlikeli olanıdır. Bilim adamları, bazı tıbbi uygulamalarda faydalı oldukları için bu kurbağaları kurtarmakla ilgileniyorlar.

Advertisement

Kurbağalar zehri asla kendi başlarına sentezlemezler. Antropoid av türlerinin kimyasallarından. Böylece ok kurbağası türü, tüm organizmalar için bir tehdit oluşturur ve bu zehirden yalnızca birkaçı hayatta kalabilir. İnsanın, sayısız parlak renginin bizi uzak durmamız için uyardığını anlaması daha iyidir. İçlerinde sırları öldüren zararsız görünen ilk hayvan olarak popülerdirler.


Leave A Reply