Zebra Kelebeği Özellikleri ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Zebra kelebeği nasıl bir hayvandır? Zebra kelebeği nerelerde yaşar, özellikleri ve diğer kelebeklerden farkları nelerdir, hakkında bilgi.

Zebra Kelebeği Özellikleri – Hakkında Bilgi

Zebra kelebeği veya Heliconius charitonia, siyah ve soluk sarı çizgili uzun dar kanatları ile belirgindir. Bu tür Meksika ve Orta Amerika’da yaygındır ve aynı zamanda Florida’nın çoğunda ve yıl boyunca görülebileceği Teksas’ın bazı bölgelerinde bulunur. Nadiren Güney Carolina’ya ve bazı merkezi devletlere kadar daha kuzeyde dolaşır, ancak soğukta hayatta kalabilmesi pek mümkün değildir. Florida, bu çarpıcı yaratığı 1996’da devlet kelebeği olarak ilan etti.

Zebra Kelebeği

Zebra kelebekleri yavaş ve zarif bir şekilde uçarlar ve kolayca ürkerler. Geceyi aynı yere geçirmek için biraraya toplanırlar; Bütün bunlar onları gözlemlemeyi kolaylaştırır. Çiftleşmeden sonra dişi çiçeklerden birine yumurta bırakır. Tırtıllar bu bitkilerle beslenirler ve bazı toksinlerini kazanırlar; Bu onları avcılara karşı tatsız yapar. Yetişkinlerin çarpıcı renkleri ve desenleri vardır.

Nispeten Uzun Yaşarlar

Zebra kelebeklerinin olağandışı bir özelliği, yetişkinlerin nispeten uzun yaşadığıdır. Diğer kelebeklerin çoğu sadece birkaç hafta yaşar, fakat zebra kelebekleri yaşamaya ve aylarca yumurta bırakmaya devam eder. Tropikal veya yarı-tropikal habitatları bunu mümkün kılar; ayrıca yetişkinlerin beslenme alışkanlıkları, yaşamlarını uzatmada önemlidir. Yetişkinler, diğer kelebeklerin çoğunda olduğu gibi, çiçeklerin nektarı ile beslenirler, ancak özel bir özellikleri polenle de beslenebilmeleridir.

Kelebeklerin çoğu, yalnızca özel ağız kısımlarıyla sıvıları yudumlayabilir, ancak zebra kelebekleri nektarın yanı sıra bir miktar polen alır. Tükürükleri, polenleri çözmelerini ve besinlerini almalarını sağlar. Polen çok besleyicidir, protein içerir. Neredeyse sadece şeker içeren ve protein içermeyen nektardan farklıdır. Bu diyet kelebeklerin yaşamlarını uzatmasına ve aylarca yumurta üretmeye devam etmelerine olanak sağlar. Sonuç olarak, diğer kelebek türlerine göre çiçeklere daha çok bağımlıdırlar ve bu onları iyi tozlayıcı yapar. Çok çeşitli çiçeklerle beslenirler; favorilerinden bazıları lantana (Lantana, Verbenaceae familyası) ve çoban iğnesidir (Bidens pilosa, Asteraceae familyası). Ayrıca, tercih ettikleri polen sağlayan bitkilerle bir çeşit sembiyoz geliştirmeleri de mümkündür.

Advertisement

Zebra kelebekleri çok akıllı böcekler olma ününe sahiptir. Sosyal bir düzenleri vardır; en büyükleri en iyi yerleri seçer. Ayrıca sabahları erken saatlerde diğerlerini yavaşça dürter. Zebra kelebeklerin bir başka ilginç özelliği de, besin kaynaklarını hatırlayabilmeleridir. Hafızaları çok güçlüdür.


Leave A Reply