Zebu Nasıl Bir Hayvandır? Zebu Hayvanı Özellikleri

0
Advertisement

Zebu nedir, nasıl bir hayvandır? Zebu sığır türünün özellikleri, yaşam alanları nelerdir? Zebu hayvanı hakkında bilgi.

Zebu Nasıl Bir Hayvandır? Zebu Hayvanı Özellikleri

Zebu, Güney Asya’nın ormanlarına özgü bir tür sığırdır. Zebu, sıcak tropik bölgelerde hayata kolayca adapte olabilen tek sığır türüdür. Zebu, başının ve boynunun arkasında bulunan üst sırtında çok belirgin bir kamburluğa sahip olduğu için kambur sığır olarak da bilinir.

Zebu yıllar önce Asya’dan Afrika’ya taşındığı için orada da bulunabilir. Afrika’da bulunan zebu türlerinin kabaca yarısı ve Güney Asya’da bulunan zebu türlerinin diğer yarısı ile yaklaşık 75 farklı zebu türü olduğu düşünülmektedir. Zebu, popülasyonlarının sürekli büyüdüğü Afrika’dan Güney Amerika’ya da götürülmüştür.

Zebu, yetişkinlerinin bir metreden biraz daha yükseğe ulaştığı, dünyanın en küçük sığır türlerinden biridir. Zebu, aynı zamanda daha az et içerdiği düşünüldüğü için, tipik bir ineğin ağırlığının yaklaşık yarısı kadardır. Zebu’nun küçük boyutunun, tropik iklimlerde gelişebilmesinin nedeni olduğu düşünülmektedir.

Zebu, omuzlarında bulunan kamburun yanı sıra, alt çenesinin altında, ot kepçesi olarak bilinen geniş bir deri kapağına sahiptir ve uzun sarkık kulakları vardır. Bugün Afrika’da bulunan kambur hayvanların, karakteristik kamburlukları olmadan hayata adapte olmuş zebraların bir alt türü olduğu düşünülmektedir.

Advertisement

Zebunun fazla büyük olmayan boyutları ve tropik iklimlerle başa çıkma kabiliyeti nedeniyle, hafif tarımsal işler için kullanıldığı için hem Güney Asya’daki hem de Afrika’daki yerliler tarafından evcilleştirilmişlerdir. Zebu, bazı bölgelerde eti için de yetiştirilmektedir. Hindistan’da ise kutsal olduğu düşünülmektedir.

Zebu’nun hem parazite hem de hastalığa dirençli özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir; bu, zebunun doğal tropikal ortamlarında bu kadar başarılı bir şekilde gelişmesinin bir başka nedenidir. Zebu ayrıca, Asya dışında en yaygın olduğu Afrika ve Brezilya’daki yerli sığırlarla iç içe geçmiştir ve birçok çiftçi, kambur ve sarkık kulakların varlığının, sığırlarının tamamen beslendiğinin bir işareti olduğunu düşünmektedir.

Bugün dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde yaklaşık 4 milyon zebu olduğu düşünülmekte olup, en fazla Hindistan, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Yabani zebular Güney Asya’daki küçük sürülerde hala bulunabilir, ancak yabani zebu popülasyonları, ormansızlaşmaya bağlı habitat kaybı nedeniyle azalmaktadır.


Leave A Reply