Zehirli Ok Kurbağasının Özellikleri Beslenmesi Yaşamı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Zehirli Ok Kurbağası nasıl bir hayvandır? Zehirli Ok Kurbağası nerede yaşar, özellikleri, ne yer, nasıl ürer, savunma yöntemi hakkında bilgi.

Zehirli Ok Kurbağası

Fiziksel tanım

Bu kurbağalar genellikle zehirli ok kurbağaları olarak bilinirler çünkü yerli Kızılderili kabilelerinin avlanmadan önce ok uçlarını kurbağaların sırtına sürer, zehirlerini bulaştırırlardı. Bununla birlikte, tüm kurbağa türleri arasında en zehirli olan altın zehirli kurbağa da dahil olmak üzere, bu amaçla yalnızca üç türün kullanıldığı belgelenmiştir.

zehirli ok kurbağası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bu belgelenmiş türlerin üçü de, çoğunlukla zehirli ok kurbağaları olarak tanınan en parlak renkli kurbağaları içeren Dendrobates cinsinden ziyade Phyllobates cinsine aittir. Altın kurbağa, kas gevşetici, kalp uyarıcı ve anestezikler geliştirmeye çalışan tıp araştırmacılarının ilgisini çeken alkaloid toksin batrakotoksini salgılar.

Zehirli ok kurbağaları güzel renkleriyle bilinir ve toksik deri salgıları olan amfibiler, parlak uyarı renklerine veya desenlerine sahip olma eğilimindedir. Bu renklerin, avcı tarafında öğrenilmiş görsel bir uyarıya bir tepki olarak işlev gördüğü teoriktir.

Belli bir amfibi türünü tatsız bulan bir avcı, uyarı rengini kötü tatla ilişkilendirecek ve bu tür bir deneyimden sonra, tatsız türleri tanıyacak ve saldırmaktan kaçınacaktır. Aposematik renklendirme genellikle kırmızı, turuncu veya sarıyı içerir. Bazı hayvanlar, muhtemelen rengin gerçekten bir uyarı olduğu hayvanları taklit ederek, toksisite ile ilişkili olmayan parlak renklere sahiptir.

Boyut

Zehirli ok kurbağaları genellikle yaklaşık 0.75 ila 1.5 inç (20 ila 40 milimetre) uzunluğunda küçük türlerdir.

Advertisement

İletişim

Sular altında kalmış ormanda zehirli ok kurbağalarının sesleri duyulabilir. Çoğu kurbağa türü, eşleri çekmeye, bölgelerin reklamını yapmaya veya sıkıntıyı ifade etmeye yarayan çeşitli sesler üretebilen iyi gelişmiş ses yapılarına sahiptir. Ses üretimi genellikle zıplayan veya uçan hayvanlarda en yaygın iletişim şeklidir, çünkü aksi takdirde koku yoluyla iletişim kurmakta zorlanırlar. Kurbağalar, gırtlak aparatlarını (gırtlak / ses telleri) kullanarak ses üretirler ve çoğu erkeğin rezonans odaları olarak işlev gören ses keseleri vardır. Kurbağa türleri çağrılarına göre belirlenebilir.

Yemek / Yeme Alışkanlıkları

Zehirli ok kurbağaları çoğunlukla orman tabanında buldukları karıncalar ve termitler gibi küçük böceklerle beslenirler. Çoğu tür, yapışkan, geri çekilebilir dillerini kullanarak avlarını yakalar. Bilim adamları, zehirli ok kurbağaların zehirlerini vahşi doğada yedikleri belirli bir eklembacaklılardan ve diğer böceklerden aldıklarına ve bu böceklerin büyük olasılıkla bitki diyetlerinden zehir aldıklarına inanıyorlar. Sonuç olarak, cırcır böceklerinden ve diğer zehirli olmayan böceklerden beslenen kurbağaların kendileri zehirli değildir.

Çoğu tür, yosun ve döküntülerden böcek larvalarına ve ölü böceklere kadar her türlü yiyeceği yiyen omnivor kurbağa yavrularına sahiptir. Bazı türler daha etobur olma eğilimindedir (üç renkli zehirli kurbağa gibi) ve böcek larvalarını ve diğer kurbağa yavrularını yerler.

zehirli ok kurbağası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Üreme ve Gelişim

Islak tropikal yağmur ormanlarında, her iki cinsiyet de yıl boyunca ürer ve üreme aktivitesinin zamanlamasını kontrol eden birincil faktör yağıştır.

Zehirli ok kurbağaları ayrıntılı ve çeşitli kur yapma davranışları sergiler. Genel olarak erkek, dişiyi yumurtlamak için seçtiği bir yere yönlendirecektir. Bu kurbağa türlerinin çoğu, yumurtalarını karanlık ve nemli olan yaprak çöplerinin içine bırakır. Hayvanat bahçesinde bakıcılar kurbağalar için yapay bir üreme “kulübe” yaparlar.

Kur yapma davranışı birkaç saat sürebilir ve normalde çift çiftleşmeye başlamadan önce birkaç biriktirme alanını ziyaret eder. Kur, kurbağaların karşılıklı okşayarak ve yaprak yüzeyinin temizlenmesinden oluşan bir çiftleşme “dansına” başladıkları yerde devam eder.

Advertisement

Zehirli ok kurbağaların yavru sayısı, türler arasında, bir ila 40 yumurta arasında değişir. Yumurtalar bırakıldıktan sonra erkek yumurtayı döller. Ancak bazı türlerde erkek yumurta bırakılmadan önce spermini salıverir. Çift, kurumadıklarından emin olmak için genellikle yumurtaları korur.

Yaklaşık on ila 18 gün sonra ve türe ve sıcaklığa bağlı olarak yumurtalar iribaşlara dönüşür. Erkek ya da dişiler yuvada kalır ya da periyodik olarak yuvayı ziyaret eder. Tüm zehirli ok kurbağa türleri, iribaşlarını sırtlarında taşır. Yetişkin, iribaşları küçük bir dereye, havuza veya başka bir küçük su kütlesine taşır. Bazı türler bir seferde tüm iribaşları taşır ve tamamen kurbağa yavrularıyla kaplıdır, diğerleri onları birer birer veya birkaç seferde taşır. Birkaç ay sonra, iribaşlar metamorfozdan geçer ve yetişkin kurbağa olurlar.

Ömür

Genel olarak zehirli ok kurbağaları, insan bakımında on yıldan fazla yaşayabilir. Üç renkli zehirli kurbağa 12 ila 20 yıl yaşayacak.


Leave A Reply