Zeki Alasya Hayatı, Sözleri, Ünlü Komedi Ustasının Anlamlı Sözleri ve Hayat Hikayesi

0
Advertisement

Zeki Alasya Kimdir? Aramızdan ayrılarak Hakkın Rahmetine kavuşan büyük komedi ustası Zeki Alasya’nın hayat hikayesi, çeşitli dönemlerde söylemiş olduğu sözlerinden derlemelerimiz.

Zeki Alasya

Zeki Alasya

Zeki Alasya; tiyatro ve sinema oyuncusudur.  18 Nisan 1943 İstanbul doğumludur. 8 Mayıs 2015’de İstanbul’da hayatını yitirmiştir.

Orta öğrenimini Robert Kolej’de yaptı. Tiyatro çalışmalarına amatör olarak 1962’de Milli Türk Talebe Birliği’nde başladı. Daha sonra bir süre Avni Dilligil Tiyatrosu’nda oynadı, bu arada birçok amatör tiyatro oyunu yönetti. 1964-1965’te Arena Tiyatrosu’na girdi ve profesyonel oldu. Ertesi yıl Ulvi Uraz Tiyatrosu’nun çalışmalarına katıldı. 1966-1967’de Gen-Ar Tiyatrosu kurucuları arasında yer aldı. İki El Ateş, 3 Kafes 3 İnsan oyunlarında oynadı. 1967-1968’de Metin Akpınar, Haldun Taner ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabere Tiyatrosu’nu kurdu. Vatan Kurtaran Şaban (1967), Bu Şehr-i İstanbul ki (1968), Generallerin Beş Çayı (1969), Astronot Niyazi (1970), Haneler (1974), Yalan Dünya (1976), oyunlarında yer aldı.

Haldun Taner ve Ahmet Gülhan’ın ayrılması üzerine Devekuşu Kabare Tiyatrosu çalışmalarını Metin Akpınar ile birlikte sürdürdü (1977). Bunlardan bazıları Reklamlar (1979), İnsanlığın Lüzumu Yok (1980), Taşıtlar (1980), Beyoğlu Beyoğlu (1983). Bu arada Generallerin Beş Çayı, Yar Bana Bir Eğlence (1973) ve Taşıtlar oyunlarını yönetti. 1981-1982 tiyatro mevsiminde İnsanlığın Lüzumu Yok oyunuyla Ulvi Uraz ödülünü aldı. 1972yılında her zaman çok istediği sinemaya başladı: Aslan Bacanak (1977), Güler misin Ağlar mısın (1975), Hasiple Nasip (1975), Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976), Dönme Dolap (1983) vb. Film ve tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, film yönetmenliği de yaptı: Metin Akpınar ile birlikte oynadığı Aslan Bacanak, Petrol Kralları (1978), Cafer’in Çilesi (1978), Elvada Dostum, Doktor, Kaptan. Zeki Alasya 8 Mayıs 2015’deki ölümüne kadar sanat hayatından hiç kopmadı. 2000’li yıllarda başlayan dizi furyaları arasında oldukça kaliteli ve çok tutan bir çok dizi de yer alan büyük usta 8 Mayıs 2015 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesinde hayata gözlerini yummuştur.

Sözleri

Zeki Alasya Sözleri

Advertisement
  • İyi insan değilseniz çok iyi oyuncu olmanızın hiç kıymeti yok.
  • Ne söyleyebilirim. Nasıl noktalarım diye düşündüm. Bir tek söz buldum. En doğrusu da bu galiba hepinizi çok seviyorum.
  • Zeki Alasya benim sevdiğim bir adam. Yeniden doğarsam bütün tersliklere, üzüntülere, sıkıntılara rağmen ben yine Zeki Alasya olmak isterim.

Zeki Alasya Sözleri

Her iyi şey yaptığımda, ‘Metin de benimle birlikte olsaydı burada şunu yakalayacaktık’ demişimdir yani. Şimdi bu adam Cumhuriyet döneminin en önemli oyuncularından biri bana göre, böyle bir adamın ortağı olmak müthiş bir şey kazandırıyor bir defa.

Zeki Alasya Sözleri

Türk insanı sinemaya çok yatkın, hem kabiliyet olarak hem istek olarak çok meraklı.

Zeki Alasya Sözleri

  • Hayatta her şey olur, para gelir, şöhret gelir, bilgi gelir. Hepsinden önemlisi iyi insan olmaktır.
  • Doğru şeyler yapmışsanız ölmüş gibi olmuyorsunuz, bunu giderek anlıyorum.

Zeki Alasya Sözleri

Advertisement

Tiyatro yaparken hayatımın büyük hedefi sinema yapmaktı. Tiyatrocular çok üzülürdü buna ama, sinemayı tiyatrodan daha çok seviyorum.

Zeki Alasya Sözleri

İnsanlara çok para verdiğiniz zaman, bu onları köle gibi çalıştıracaksınız anlamına gelmiyor. Batıda çok para alanlar bile insanca bir çalışma temposu ve kuralı içerisinde çalışıyorlar.


Leave A Reply