Zwartbles Koyunu Nasıl Bir Koyundur? Genel Özellikleri ve Beslenmesi

2
Advertisement

Zwartbles koyunu nasıl bir koyundur? Zwartbles koyunun menşei, beslenmesi, genel özellikleri nasıldır? Zwartbles koyunu hakkında bilgi.

Zwartbles, kuzey Hollanda’nın Friesland bölgesinden gelen bir yerli koyun ırkıdır. Orada öncelikle koyun sütü, kuzu ve koyun eti üretimi için kullanıldı. Genellikle süt sığırcılığı sürülerinin yanında tutulurlardı.

Zwartbles Koyunu

  • Cins Adı: Zwartbles
  • Beslenme Amacı: Süt
  • Özel Notlar: Çok dayanıklı ve güçlü, uysal, sütlü, arkadaş canlısı, kolay kuzulama olarak dikkat çeken koyunlar, mükemmel annelerdir, kolayca idare edilirler, yağsız ve lezzetli etleri vardır.
  • Cins Boyutu: Büyük
  • Ağırlık: 85 ila 100 kg civarında
  • Renk: Siyah veya kahverengi
  • Menşe Ülke / Yer: Hollanda

Cins özellikleri

Zwartbles çarpıcı bir görünüme sahiptir: siyah / kahverengi bir tüylü post, yüzünde bir beyazlık, ayaklarda 2-4 beyaz çorap görünümnde beyazlık ve beyaz bir kuyruk ucu bulunur. Koçlar ve koyunlar yenilir. Zwartbleler nispeten büyük koyunlardır: koyunlar ortalama 85 kg (187 lb) ve koç 100 kg (220 lb) ağırlığındadır. Yoğun yapağının rengi güneşten ağartılmış uçlarla siyahtan kahverengiye kadar değişir, yaşlı hayvanlarda biraz gümüşlenme olabilir. Yün orta-ince olup mükemmel kıvrım ve lif uzunluğuna vardır.

Zwartblelar uysal, arkadaş canlısı, kolay beslenen, üretken, sütlü ve mükemmel anneler olarak bilinirler.

Zwartbles Koyunu

Advertisement

Tarihçesi

Hollanda’da hem süt hem de et için geleneksel olarak kullanılan bu ürünler, 1970’lerin ortalarında Hollanda Nadir Cins Hayatta Kalma güveni tarafından nadiren listelenene kadar kullanımda önemli ölçüde azaldılar.

İlk Zwartble 1990’ların başında Birleşik Krallık’a ithal edildi. İngiltere Zwartbles Koyunlar Birliği 1995 yılında kuruldu. Zwartbles koçları, kasap kuzuları üretmek için Birleşik Krallık’taki diğer koyun ırklarının koyunlarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleştirmeden gelen kuzular her zaman siyahtır, ancak bazen kafasında biraz beyaz olur. Koçlar ve koyunlar genellikle diğer ırklarla iyi geçinir.

Özel notlar

Zwartbles koyunları çok dayanıklı ve güçlü hayvanlardır. Uysal, sütlü, arkadaş canlısı, kolay kuzulama ve mükemmel anneler olarak bilinirler. Anavatanları Hollanda’daki North Friesland’ın soğuk ıslak sert kışlarına iyi adapte olmuşlardır. Çok kolay işlenen hayvanlardır ve dikkati severler. Çok yağsız ve tatlı et üretirler ve etleri vücut ağırlığının çok iyi bir oranına sahiptirler.


2 yorum

Leave A Reply