2038 Problemi Nedir? UNIX’le Birlikte Zamanın Sonu Geliyor Nasıl Etkileneceğiz?

0
Advertisement

2038 problemi nedir ve nasıl, neden oluşacak? Bilgisayarlarda zamanın sonunun gelmesi insanlığı nasıl etkileyecek, olası çözümler neler?

2038 sorunu, 32 bit sistemlerde 2038 yılında oluşacak zaman kodlama hatasını ifade eder. Talimatları ve lisansları kodlamak için zaman kullanan makinelerde ve hizmetlerde tahribat yaratabilir. Etkiler öncelikle internete bağlı olmayan cihazlarda görülecektir.

2038 Problemi Nedir? UNIX'le Birlikte Zamanın Sonu Geliyor Nasıl Etkileneceğiz?

Kaynak: pixabay.com

Bir topluluk ortak bir zaman kavramı olmadan yaşayamaz, bu da öncelikle koordinasyon, organizasyon ve iletişim için medeniyet için kritik bir boyut görevi görür. Geçtiğimiz 50 yıl içinde, bu topluluk yaşamı kavramı, daha fazla yaşamımızın dijital aleme girdiğini gördüğümüz için atom dünyasından bitlerin dünyasına geçti. Doğal olarak, bu, zaman çevirimize yansır, çünkü her dijital cihaz, sayısız diğer görevlerin yanı sıra talimatları yürütmek ve lisansları depolamak için standart zamanı referans olarak kullanır.

Cihazlar arasındaki bu paylaşılan zaman bir şekilde arızalıysa, tüm dijital altyapımız parçalanabilir. Bu nasıl ortaya çıkabilir?

2038 sorunu

Kod, dijital peyzajın nasıl tasarlandığıdır. Bu, bilgisayarlarda zamanın tutulma şeklidir, bu yüzden tarihin neredeyse her bilgisayarı zaman tutma yeteneğine sahiptir. Web siteleri, uygulamalar, arabalar, robotlar ve en önemlisi bu durumda işletim sistemleri geliştirmek için kullanılır.

2038 Problemi Nedir? UNIX'le Birlikte Zamanın Sonu Geliyor Nasıl Etkileneceğiz?

Kaynak: pixabay.com

Bilgisayarlar geliştirilirken, 1970’lerde geliştirilen işletim sistemi UNIX sistemiydi. Günümüzde kullanılan neredeyse tüm işletim sistemleri UNIX’e kadar izlenebilir. 1960’larda Bell Labs tarafından geliştirildi ve ilk sürümde bugün hala görülen unsurlar vardı!

Advertisement

UNIX’in zamanı tutma şekli 32 bit sayma sistemiydi. Modern bilgisayarlar için standart olmaya devam eden bu 32 bit sistem, 1 Ocak 1970 00:00:00 UTC’den ileriye doğru sayıyor. Bu sistemin \displaystyle +\left( {{{2}^{{31}}}-1} \right) ve \displaystyle -\left( {{{2}^{{31}}}-1} \right) olmak üzeri ileri ve geri belli saniye ömrü var. Yani her iki yönde de 2,147,483,647 saniyeye eşittir. Bu sistem son saniyesini tam olarak 03:14:07 19 Ocak 2038’de sayacak.

Sayaç bu tarihe geldikten sonra bilgisayarların 13 Aralık 1901’e sıfırlanmasına ve her modern 32 bit bilgisayarda hataya yol açmasına neden olacak şekilde negatif skaladan saymaya başlayacak.

Bu UNIX zamanının sonunu gösterecek olan 2038 problemidir.

Dünyayı nasıl etkileyebilir?

Hemen hemen her ekipman parçası, bu sistem üzerinde çalışan bir mikroişlemci içeriyor. Fabrika makinelerindeki gömülü sistemler ve otomobillerde ve uçaklarda bulunanlar gibi taşıma sistemleri, belirli süreçleri otomatikleştirmek ve sistemin diğer bölümleriyle koordine etmek için kullanılır. Örneğin, otomobiller elektronik denge kontrolü, çekiş kontrolü, GPS sistemi, fren sistemleri, vb. İzlemek için yerleşik bilgisayarları kullanır. UNIX dönemi sona erdiğinde, bu makineler arızalanabilir ve olası sistem çökmesi sırasında insan kullanıcılara veya yolculara zarar verebilir.

Lisanslar bugün kullanıcıları doğrulamak ve düzenlemek için tarihleri kullanır, bu nedenle sistemdeki bir hata, şirketin kullandığı abonelik kayıtlarının sona ermesine ve genel olarak arızalanmasına neden olarak birçok kullanıcıya zarar verir. Bu, kullanıcının çalışmalarına ve özel belgelerine erişimini doğrulamak ve yenilemek için zaman damgası kullanan tüm hizmetler için aynıdır; UNIX dönemi sona erdiğinde bu belgeler ve finansal bilgiler erişilemez hale gelecektir.

Bu sorunun etkileri sadece 2038’den sonra değil, aynı zamanda çok daha erken hissedilecek, çünkü birçok uygulama ve web sitesi, planlama, riskten korunma fonları vb. İçin gelecek tarihleri kullanıyor.

Advertisement
2038 Problemi Nedir? UNIX'le Birlikte Zamanın Sonu Geliyor Nasıl Etkileneceğiz?

Kaynak: pixabay.com

Olası çözümler

2038 problemi bin yıllık hataya benziyor (2000 yılındaki), ancak bugün çok daha çeşitli elektronik ekipman türlerinde çok daha fazla cihaz olduğu için potansiyel olarak daha zarar verici. Ne yazık ki, bu sorunun evrensel bir çözümü olarak çalışan bir çözüm yok gibi görünüyor.

İnternete bağlı cihazlar için, basit bir yazılım güncellemesi bu sorunu çözebilir. Bu nedenle IoT devrimi ile internete daha fazla cihaz (bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler, ev aletleri, arabalar vb.) bağlanması sorunun çözümüne katkıda bulunabilir.

64-bit bilgisayarlar bugün piyasaya sürülen yeni elektroniklerde kullanılarak, 32-bit sistemin yerini alıyor. Bu sorunu çok daha uzun bir süre için çözmeye hazırlanıyorlar! Bu sistemler, yaklaşık 292 milyar yıl zamanı tutabilecek!

En sorunlu cihazlar, internete bağlı olmayan ve bir yazılım yamasıyla güncellenemeyen cihazlardır. Bunlar muhtemelen biraz tahribat yaratacak ve “2038’de dünyanın sonu” nun kitlesel histerisini besleyecek.

Her durumda, panik yapmanıza gerek yok, çünkü bu sürekli olarak üzerinde çalışılan bilgisayar bilimi endüstrisinde yaygın olarak tartışılan bir konudur. 2038’de ortaya çıkan herhangi bir gerçek sorun mükemmel bir şekilde yönetilebilir – bu yüzden endişelenmeyin!


Leave A Reply