22 Mart Dünya Su Günü Nedir? Tarihçesi Kutlanmasının Amacı ve Önemi

0
Advertisement

Dünya Su Günü (22 Mart) ne amaçla ve neden kutlanır? Dünya Su Gününün tarihçesi, anlam ve önemi nedir, hakkında yazı.

22 Mart Dünya Su Günü

1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart’ta düzenlenen Dünya Su Günü, tatlı suyun önemine odaklanır.

Dünya Su Günü

Arka resim kaynak: pixabay.com

Dünya Su Günü, suyu kutluyor ve temiz suya erişimi olmayan 2,2 milyar insan için farkındalığı arttırmayı amaçlar. Bu günün kutlanmasındaki hedeflerden biri küresel su kriziyle mücadele etmek için harekete geçmekle ilgilidir. Dünya Su Günü’nün temel odak noktası, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6’ya ulaşılmasını desteklemektir: 2030’a kadar herkes için su ve sanitasyon.

Günün Tarihçesi

Bu uluslararası günün fikri, Rio de Janeiro’da Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın yapıldığı 1992 yılına kadar uzanıyor. Aynı yıl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1993 yılından itibaren her yıl 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edilmesi kararı aldı.

Daha sonra başka kutlamalar ve etkinlikler eklendi. Örneğin, 2013 yılı Uluslararası Su İşbirliği Yılı olarak ve 2018 ile 2028 arası, Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma için Su Eylem On Yılı olarak kabul edildi. Bu etkinlikler, su ve sanitasyon önlemlerinin yoksulluğun azaltılması, ekonomik büyüme ve çevresel sürdürülebilirlik için anahtar olduğunu teyit etmeye hizmet etmektedir.

Advertisement
Su Günü Poster

2021 Dünya Su Günü posteri – Su sizin için ne ifade ediyor? – Kaynak: www.un.org

Suya değer vermek

Günümüzde su, artan nüfus, tarım ve sanayinin artan talepleri ve iklim değişikliğinin kötüleşen etkileri nedeniyle aşırı tehdit altındadır.

2021 yılına ait Dünya Su Günü teması, suyun insanlar için ne anlama geldiği, gerçek değeri ve bu hayati kaynağı nasıl daha iyi koruyabileceğimiz ile ilgilidir. Suyun değeri, fiyatından çok daha fazlasıdır – su, hane halklarımız, kültürümüz, sağlığımız, eğitimimiz, ekonomimiz ve doğal çevremizin bütünlüğü için muazzam ve karmaşık bir değere sahiptir. Bu değerlerden herhangi birini göz ardı edersek, bu sınırlı, yeri doldurulamaz kaynağı yanlış yönetme riski oluşur.

Bu sosyal medya varlıklarını kullanarak ve #Water2me ve #WorldWaterDay aracılığıyla dijital tartışmalara katılarak su hakkındaki konuşmaları hızlandırmayı destekleyin.

Her üç yılda bir toplanan ve 2009’da İstanbul’da düzenlenen Dünya Su Konseyi’nde katılımı artıran Dünya Su Günü, artan su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular.

Advertisement

Leave A Reply