Koronavirüs Antikor Testi Nedir? Neyi Gösterir? Korona Testinden Farkı

0
Advertisement

Koronavirüs antikor testi nedir, neden ve nasıl yapılır? Antikor testinin normal korona testinden farkı nedir?

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi, kanınızda antikor adı verilen şeylerin taranmasıdır. Vücudunuz bu antikorları COVID-19 gibi bir enfeksiyonla savaşırken yapar. Aynı şey grip aşısı gibi bir aşı yaptırdığınızda da olur. Virüse karşı bağışıklık sistemini böyle geliştirirsiniz.

korona antikor testi

Ayrıca seroloji testi dendiğini de duyabilirsiniz.

Antikor testi virüsün kendisini kontrol etmez. Bunun yerine, bağışıklık sisteminizin – vücudunuzun hastalığa karşı savunması – enfeksiyona yanıt verip vermediğine bakar.

Antikor Testi Nasıl Çalışır?

Bir teknisyen parmaktan delme gibi kanınızdan biraz alır. Test, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’ye karşı bir veya iki tür antikor arar:

Advertisement
  • Bir enfeksiyonda erken ortaya çıkan IgM antikorları
  • Daha sonra ortaya çıkması daha muhtemel olan IgG antikorları

Çoğu insan, semptomların başlamasından yaklaşık 14 gün sonra IgG antikorlarına sahiptir. Genellikle enfeksiyon geçtikten sonra bile kanınızda kalırlar, ancak yeni koronavirüs için bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz.

Koronavirüs Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Bazen tanı testi olarak adlandırılan bir koronavirüs testi, aktif virüs belirtilerini arar. Antikor testinden daha basit ve hızlıdır. Ancak size yalnızca test edildiğiniz anda vücudunuzda virüs olup olmadığını söyler.

Antikor testi, virüse geçmişte bir noktada sahip olduğunuzu gösterir. Gitmiş olabilir veya hala bulaşıcı olabilirsiniz.

Neden Antikor Testine İhtiyacımız Var?

SARS-CoV-2’ye sahip olabilirsiniz ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunu alan herkesin semptomları yoktur. Uzmanlar, antikor testlerinin sağlık yetkililerine virüsün ne kadar yaygın olduğu konusunda daha iyi bir fikir verebileceğini umuyor.

Bilim adamları virüsü kimin aldığını öğrendikten sonra, çoğu insanı ne kadar hasta ettiğini bulabilirler. Ve bunu yaşamış olan insanlar onunla tekrar temasa geçerse ne olacağını inceleyebilirler. Diğer bilimsel bilgilerle birlikte, bu, araştırmacıların virüse kimin bağışık olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Umut, COVID-19’a karşı antikorları olan kişilerin güvenli bir şekilde işe ve normal hayata daha hızlı dönebilmesidir.

Advertisement

Bu testler, iyileşme plazma adı verilen COVID-19 için deneysel bir tedaviye de yardımcı olabilir. Plazma, kanınızın sıvı kısmıdır.

Araştırmacılar, COVID-19’dan kurtulmuş kişiler tarafından bağışlanan plazmadaki antikorların virüsle hasta olanlara nasıl yardımcı olabileceğini inceliyorlar. Erken araştırmalar, bu plazmanın hasta insanların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Antikor Testleri Doğru mu?

Şirketler, antikor testlerinin doğruluğu konusunda kendi iddialarında bulunur. Bazıları bunun % 100’e kadar olduğunu söylüyor. Devlet araştırmacıları testlerin ne kadar iyi çalıştığını inceliyorlar, ancak kesin olarak söylemek için henüz çok erken.

Bazı testlerin, SARS-CoV-2 antikorları için soğuk algınlığı suşları gibi diğer koronavirüslerden IgM antikorlarını karıştırabileceğine dikkat etmek önemlidir.

korona antikor testi

Antikor Testi Kimlere Yaptırmalı?

Koronavirüs ile temas kurduğunuzu düşünüyorsanız veya COVID-19 için pozitif test yaptıysanız ve tamamen iyileştiyseniz, muhtemelen antikor testi yaptırabilirsiniz.

Sonuçlar Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

SARS-CoV-2 antikorları için pozitif sonuç elde ederseniz, bu muhtemelen virüsünüz olduğu anlamına gelir. Antikorlara sahipseniz ancak farklı türde bir koronavirüse sahipseniz “yanlış pozitif” almanız da mümkündür.

Olumlu bir sonuç, koronavirüse karşı bir miktar bağışıklığınız olduğu anlamına gelebilir. Ne kadar güçlü olduğunu veya ne kadar süreceğini bilmek için henüz çok erken.

Negatif bir sonuç, virüsle temas kurmadığınız veya antikor yapmak için yeterince uzun süredir bulaşmadığınız anlamına gelir. Ayrıca maruz kalmış olabilirsiniz ve antikorlarınız olmayabilir. Buna yanlış negatif denir.

Sonuç ne olursa olsun, semptomlarınız yoksa, takibe ihtiyacınız yoktur.

Test sonuçlarının yanlış olma ihtimali olduğundan ve virüs hakkında bilmediğimiz çok şey olduğundan, testinizden sonra resmi güvenlik yönergelerine uymanız önemlidir. Mümkün olduğunca evde kalın, toplum içinde olduğunuzda yüz maskesi takın ve ellerinizi sık sık yıkayın.

Advertisement


Leave A Reply