30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Yazı, Hakkında Yazı

0
Advertisement

Ulusumuzun en büyük ve en önemli milli bayramlarından birisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili bilgilerin ve yazının yer aldığı sayfamız.

30 Ağustos Resimli Facebook Mesajları

30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Yazı

Ulusumuz tarihi boyunca bağımsız ve özgür yaşamıştır. Bunun için ölüm kalım mücadeleleri vermiştir. Elde ettiği zaferlerle övünç ve gurur duymak en doğal hakkıdır. Kazanılan bu zaferlerin en önemlisi 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar‘da kazandığımız büyük zaferdir. Bu nedenle 30 Ağustos gününü Zafer Bayramı olarak kutlarız.

Zaferin Öyküsü

Daha önce dediğimiz Kurtuluş Savaşında ülkemizin içinde bulunduğu duruma dikkatinizi çekmek isterim. Yurt işgal edilmiş, ordular dağıtılmış, millet fakirlik içerisinde, silah ve cephane yoktu.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen düşmanları yenilgilere uğratmış, zaferler kazanmışlardır.

İnönü ve Sakarya Savaşların da Türk Ordusunun gösterdiği kahramanlıklar düşmanların ilerlemesini durdurmuştur. Fakat düşmanları yurttan atamamışlardı. Sakarya Savaşı‘ndan sonra düşmana kesin darbe indirilmesi çalışmaları hemen başlatıldı. Büyük bir gizlilik içerisinde Mustafa Kemal Paşa tarafından planlar hazırlandı. Amaç düşmanı tamamen yurttan atmaktı.

Advertisement

Atatürk hazırladığı planı Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkam Fevzi Paşa ile görüşerek, hazırlıkları gözden geçirdiler.

26 Ağustos 1922’de Türk topçusunun ateşi ile Büyük Taarruz başladı. Ordularımız hedeflerine ulaştı. Yunan ordusu neye uğradığım anlayamadı. Kaçan Yunan kuvvetlerinin savunma cephesi kısa sürede dağıtıldı. 30 Ağustos günü Dumlupınar’da kuşatıldı. Savaşı bizzat Mustafa Kemal yönetti. Dumlupınar’daki Başkomutanlık Meydan Savaşı adı verilen savaşta, Yunan ordusunun büyük bir kısmı yok edildi.

Kaçan işgalci askerler önüne gelen tüm köy ve şehirleri yakıp yıkıyorlardı.

Bunu üzerine Atatürk askerlerine şu emri verdi:

“Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Türk ordusu düşmanı kovalayarak 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi.

Binbir güçlükle kazanılan bu büyük zaferden sonra Anadolu’da düşman askeri kalmadı.

Advertisement


Leave A Reply