A Harfi İle Başlayan Meslekler İsimleri Özellikleri, Baş Harfi A olan Meslek

0
Advertisement

A harfiyle başlayan mesleklerin isimleri, özellikleri, meslek çeşitleri listesi. Baş harfi A olan meslekler nelerdir? Hakkında bilgi

A Harfi İle Başlayan Meslekler

A Harfi İle Başlayan Meslekler ve Özellikleri

Acil Tıp Teknisyeni

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle
birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

Adalet Meslek Elemanı

Adli yargı ve infaz kurumlarında hâkim ve savcılara yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

Adli Bilişim Mühendisi

İnternet ortamında kullanılacak bilgi ve yazılımların hukuki manada suç teşkil edip etmeyeceğine karar verebilen, bilgi güvenliğinin sağlanmasına, siber saldırıların önlenmesine ve çözümüne yönelik çalışmalar yapan, siber güvenlik alanındaki bilişim sistemlerini etkili bir şekilde kullanan kişidir.

Adli Tıp Teknikeri

Adli vakalarda, otopsi uygulayan doktorun denetimi altında otopsi yapılması, postmortem (ölüm sonrası) örneklerin alınması, örneklerin gönderilmesi işlemlerini yapan, adli patoloji laboratuarlarında çalışan, adli raporları yazan teknik ara elemandır.

Advertisement
Agronomist

Bilimsel tarım uzmanı anlamına gelmektedir. Tarlanın veya sürülecek alanın uygunluğunu test eden Agronomist, tarlanın veya üretim yapılacak yerin her alanıyla ilgilenir.

Ağ yöneticisi

Bilgisayar sistemleri donanım ve yazılım kurulumunu yapan, ağ sistemlerinin kurulumunu ve yönetimini gerçekleştiren, ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlara karşı çözümler üretebilen ve geniş ağ sistemleri yönetimini yapan nitelikli kişidir.

Ağaç Orman Sektörü

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi

Ahşap veya ahşap kökenli malzemelerin, istenilen kalite standardında, belirlenen sürede, en düşük maliyetle üretilebilmesi için üretim sistemini tasarlayan, projelendiren, üretim sürecini denetleyen kişidir.

Ağaç İşleri Teknikeri

Orman ürünleri endüstrisinin çeşitli dallarında orman, orman endüstrisi ve ağaç işleri mühendisleri ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişidir.

Ağaç Oymacısı

ağaç oymacısı

Ağaç üzerinde tasarımı yapılan model veya şekli, özel kesici aletlerle oyma tekniğine uygun olarak işleyen ve ağaca şekil veren kişidir.

Advertisement
Ağaç Tornacısı

ağaç tornacısı

Ağaç tornacısı torna denilen bir makinede çalışarak, ağaçtan sandalye ayakları, tekerlek, merdiven küpeşteleri, makara ve oyuncak gibi yuvarlak biçimli eşyaları yapar.

Ağaç Yetiştiricisi

ağaç yetiştiricisi
Meyve bahçelerindeki yemiş ağaçları kadar, bahçe ve parkları süsleyen ağaçlar da sürekli bir bakım ister. Bu ağaçların dikilmesi, ve bakımıyla ağaç yetiştiricisi uğraşır.

Ağır Vasıta Şoförü

Ağır vasıta şoförüne uzun yol şoförü de denir. Uzun yollarda, ağırlığı 3,5 tonu geçen yük ve malzeme taşımaya mahsus ağır vasıtaları kullanır.

Ahşap İle İlgili Meslekler

Ahşap Boyacısı

Ahşap malzemelerin yüzeylerini fırça ve boya tabancası kullanarak çeşitli tekniklerle boyayan ve çeşitli malzemeler ile süsleyen kişidir.

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı

Ahşap malzeme ve kaplama kullanarak bina ve inşaatların iç ve dış aksamlarını ahşap malzemeler ile kaplayan; sahne ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyonların, karoserlerin vb. ağaç kısımlarını (kapı, pencere, dolap, merdiven, pano, kepenk, ağaç lambri vb.) yapan ve yerine takan, ahşap malzemeyi tanıyan, kesim listesini
çıkarabilen kişidir.

Ahşap Karoserci

Taşıt araçlarının ahşap kısımlarını yapan ve bozulan kısımları onaran kişidir.

Ahşap Yat Ve Tekne Yapımcısı

Yat ve tekne gibi araçlar ile bu araçlarda bulunan hareketli ve sabit mobilyaları aldığı siparişe göre tasarlayan, şablon ve kalıp hazırlayarak, kullanılacak malzemeleri seçen, projeye göre imal ve tamir eden, bakımını yapan kişidir.

Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurumu ya da kuruluşunda öğrencilere veya yetişkinlere aile ekonomisi ve beslenme ile ilgili eğitim veren kişidir.

Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin/gıda teknolojisi-ev yönetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişidir.

Aktüer

aktüer

Advertisement

Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.

Alçı Dekorasyoncusu

alçıcı

Alçı, alçıpan ve diğer alçı ürünlerini kullanarak alçı sıva, kartonpiyer dökme tavan, asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme işlemlerini yapan kişidir.

Alçıcı

Yapılarda iç duvarların, bölmelerin ve tavanlkarın kaplanması için alçı kullanılır. Uygulaması oldukça güç olan bu kaplamayı, alçıcı denilen duvarcı ustaları yapar.

Alt Yapı Teknisyeni

Bina, köprü, baraj, yol, sulama kanalları, kanalizasyon vb. inşaatların, sağlam temellerle inşa edilmesi için, inşaat işçileri ve ustalarla birlikte çalışan, inşaat teknikeri ve inşaat mühendisi ile işçiler arasında görev yapan kişidir.

Alternatif Enerji Kaynakları Teknisyeni

Klasik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan; güneş, rüzgâr, jeotermal, dalga, gel-git ve akıntı ile hidrojenden enerji üretimi aşamasında her türlü donanım ve elektrik- elektronik tesislerin kurulması, çalıştırılması, bakım ve onarım işlerinde teknisyen ile mühendis arasında görev yapan kişidir.

Alüminyum Doğramacısı

Teknik resim, kroki, numune veya iş talimatlarına göre alüminyum metallerden üretilmiş profil malzemeden kapı, pencere, panjur, balkon vb. yapmak üzere doğrama ve montaj işlemi yapan kimseye denir.

Ambalajcı

Ambalajcı, dayanıksız ve kırılabilir eşya ve malların taşınabilmesini sağlamak için bunların kağıt paketlere, bez torbalara, mukavva, plastik ve tahta kutulara yerleştirir.

Ambarcı

ambarcı

Bir kuruluşta dışarıdan getirilen eşya ve erzakı teslim alıp stok edilmesinden sonra da dağıtılmasından sorumlu olan kişidir. Bu işlemlerin hesabını da tutar.

Ambulans Görevlisi

Ambulans Görevlisi

Advertisement

Acele tedavi edilmesi gereken hasta ve yaralıları ambülanla hastaneye taşır. Bazı hallerde ilk yardım görevini de yapar.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri

Ameliyathanede bulunan tüm alet ve cihazları kullanabilen, ameliyathaneyi ameliyata hazırlayan ve ameliyata giren ekipte yer alan yardımcı sağlık personelidir.

Anahtarcı

çilingir

İşlemeyen kapı, kasa, oto, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

Anestezi İle İlgili Meslekler

Anestezi Doktoru

anestezi doktoru

Yapılacak her türlü ameliyat için hastanın anestezi işlemine alınması için geçirilmesi gereken tıbbi koşulları, ameliyat hekimin istediği talimatlara göre uygulamasını yapan kişidir.

Anestesi Teknisyeni

Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir.

Anestezi Teknikeri

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri anestezi uzmanı hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan kişidir.

Anestezi Uzmanı

Bir operatöre asistanlık yapan uzman hekimler ekibinde, anestezi uzmanının çok önemli bir rolü vardır. O, hastanın ameliyata dayanabilmesi için, ağrı duyumunu yok eder.

Animatör

İzleyicilerin eğlenmeleri için sahne sanatları, güzel sanatlar, spor ve oyun aktiviteleri planlayan, organize eden ve bu faaliyetleri gerçekleştiren, tiyatro, yarışma ve dans gibi çeşitli sahne gösterilerinde rol ve/veya görev alan meslek elemanıdır.

Anketör

anketör

Advertisement

İstatistikler kamuoyu yoklamasıyla yapılacağı zaman, anketçi, danışılacak kişilerin evlerine gider ve onlara inceleme yapılan konu ile ilgili sorular sorar.

Antepfıstığı Teknikeri

Antep fıstığı yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olup, tarımsal üretimi artırma, yetiştiricilik, işleme tekniği ve pazarlama konularında çalışan kişidir.

Antikacı

antikacı

Antikacı eski yada onarılmış sanat eseri, mobilya yada süs eşyasının ticaretini yapan kimsedir. Sattığı eşyanın tarih ve sanat değeri oldukça büyüktür.

Antrenör

antrenör

Okullarda, klüplerde, üniversitelerde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda ve diğer kuruluşlarda; sporcuların ferdi veya toplu olarak, ihtisasları dahilindeki her türlü spor faaliyetlerinde, sportmenlik anlayışı içinde, uluslararası kural ve tekniklere uygun olarak eğitilmesini sağlayan, sporun esaslarını, teknik prensiplerini ve kurallarını öğreten ve alanındaki gelişmeleri takip eden kişidir.

Antropolog

Antropolog, evrenin ve dünyanın oluşumu, yaşamın başlangıcı ve gelişimi, insanın biyolojik evrimi, ırkların doğuşu, insan topluluklarının fiziki yapı, kültür ve davranış özelliklerini ve diğer topluluklarla farklılıklarını araştıran kişidir.

Argon Kaynakçısı

Argon gazı ve tıg cihazları ile metal parçalarını çeşitli şekillerde kesen ve birleştiren veya tamir eden kişidir.

Arıcı

arıcı

Arıcılar, bal, balmumu ve harikalar yaratan arı sütü üretmek ve satmak amacıyla, bol ağaçlık ve çiçeklik bölgelerde kovan kovan arı yetiştirirler.

Arıcılık Teknikeri

Arılardan bal, balmumu, arısütü vb. ürünlerin elde edilmesi ve bu ürünlerin pazarlanması alanında çalışan kişidir.

Advertisement
Arkeolog

İnsanın dünya üzerinde görülmesinden ortaçağa kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, doğal çevre ile insan arasındaki ilişkileri, yüzey, sualtı araştırmaları ve kazılarla ortaya çıkaran, inceleyen, değerlendiren ve koruyan kişidir.

Armatör

gemi

Armatör, ticari gemi işinde olan iş adamlarına denmektedir. Ticari gemiye sahip ya da ticari gemi işletmecisi olan bu iş adamlarına armatör denir.

Arşivci

arşivci

Resmi ve özel kurum ve kuruluşların faaliyetleri ile ilgili belgeleri sınıflandıran, koruyan ve yararlanmak isteyenlerin hizmetine sunan kişidir.

Arzuhalci

arzuhalci

Eskiden, mahalle mektebini veya ortaokul derecesindeki rüştiyeyi bitirmiş arzuhalciler, belli bir ücret karşılığında, okuma yazma bilmeyenlerin mektuplarını, dilekçelerini yazarlardı.

Asansör Kurucusu Ve Bakımcısı

Fabrika, hastane, işyeri, apartman gibi çok katlı binalarda insan, hasta veya yük taşımak için hazırlanmış asansörleri projelere uygun olarak kuran ve bunların bakımını yapan kişidir.

Asansör Memuru

Eski mesleklerdendir. Asansör memuru, büyük binaların, fabrikaların ya da antrepoların katları arasında insan ve yük taşıyan bir asansörün çalışmasını temin ve idare ederdi.

Asistan

asistan

Asistanlar, üniversitelerde ve yüksek okullarda, bağlı bulundukları kürsünün öğretim ve uygulama çalışmalarında, öğretim üyelerine yardım ederler.

Advertisement
Astrofizikçi

Astrofizikçilerin en temel hedefi evreni ve içindeki yerimizi anlamaya çalışmaktır. NASA astrofizikçileri, evrenin nasıl çalıştığı, nasıl oluşup genişlemeye başladığı ve yıldızların etrafındaki gezegenlerde yaşam arayışı gibi çalışmalar yürütmektedirler.

Astrolog

Astroloji yıldızların gökteki yerlerinin,bizim bulunduğumuz dönem,bölgedeki konumları ve zamanla beraber değerlendirerek birtakım çıkarımlar yapılması temeline dayanır,bu çıkarımları yapan kişilere astrolog denir.

Astronom

Evrende bulunan güneş sistemi, galaksiler, yıldız kümeleri, saman yolu gibi kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel durumunu, kimyasal bileşimini, diğer maddelerle ve ışınımla olan etkileşimlerini, zaman ve uzay içindeki
evrimini inceleyen kişidir.

Astronot

Astronot
Astronot, kozmonot ya da uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilen kişidir. İnsanlı uzay uçuşlarının seyrekliği nedeniyle eğitim gören uzay insanlarının bir kısmı yedek kadroda kalarak uzay görevi alamamıştır.

Astsubay

Astsubay, silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren er ve erbaşlardan kıdemli, subaydan kıdemsiz rütbeli askerdir.

Aşçı

aşçı

Mutfak araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sağlık koşullarına uygun yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hale getirme yeterliliklerine sahip nitelikli kişidir.

Aşçı Yamağı

aşçı yamağı

Çok sayıda personel kullanan lokantalarda, çerez, meze, salata, et ve balık yemeği, tatlı gibi değişik yemekler ayrı birer uzman tarafından yapılır.

At Antrenörü

Atın beslenme, bakım, idman, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan, yarış eğitimi vererek atı yarışa hazırlayan kişidir.

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

At yetiştirme çiftliklerinin, haraların, aşım istasyonlarının, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli bölümlerinin işletilmesinde görev alan yardımcı meslek elemanıdır.

Advertisement
Atlet

Ulusal ve Uluslararası atletizim müsabakalarında, olimpiyatlarda koşu,atlama, atma, branşlarında yarışmalara katılan kişidir.

Av Ve Yaban Hayatı Teknikeri

Avcılık ve yaban hayatı teknikeri; yaban hayatı içerisinde doğal ortamın korunması, yaban hayvanlarının üretimi, avlanma yöntemleri alanlarında çalışan ara insan gücüdür.

Avize İmalatçısı

Cam, metal, ahşap gibi çeşitli süsleme gereçleri kullanarak abajur, masa lambası, aplik, avize vb. aydınlatma araçlarını yapan kişidir.

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı

Gümrük birliği sürecinde ve Türkiye’nin Avrupa Topluluğuna tam üyeliğinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve
iktisadi mevzuatını izleyen kişidir.

Avukat

Bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

Ayakkabı Sektörü

 Ayakkabıcı

Ayakkabıcı

Sayısız çeşitleri bulunan ayakkabıların imalatında çalışan, ayakkabı yapımı konusunda yarı ayrı uzmanlaşmış kişilerdir. Devamı

Ayakkabı tamircisi

Ayakkabı İmalatçısı

Ayakkabı tamircileri yada kunduracılar ayakkabı yapımcıları gibi ayakkabı yapmasını bilirler ama onların esas işi ayakkabı tamiri ile uğraşmaktır.

Ayakkabı boyacısı

Ayakkabı boyacısı, yoldan gelip geçenlerin ayakkabılarını boyamak ve parlatmak için renk renk boyalar ve cilalar kullanır. Boyacılar daha çok seyyardır.

Ayı oynatıcısı

“Ayı oynatıcılığı” 400 yıldan fazla bir süre ülkemizde meslek olarak varlığını sürdürmüş. Ayıcılar, sokak sokak, mahalle mahalle ayısıyla dolaşır, kalabalığı görünce bir komutla ayısını oynatmaya başlar, gösteri karşılığında da seyredenlerden para toplardı.

Advertisement


Leave A Reply