A Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi A Olan Çiçek İsimleri Özellikleri

0
Advertisement

A harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi A olan çiçek türleri nelerdir? A Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

A Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

A Harfiyle Başlayan Çiçekler

Abelya (Abelia)

Abelya bitkisi Çin kökenli melez bir türdür. Ülkemizde hemen hemen her bölgemizde yetiştirilir. Abelia bitkisi dağınık bir tepe yapar ve orta hızda büyür. Yapabileceği maksimum boy 2-3 metredir. Sürgünleri ince tüylü olan Abelia sığ kök yapar. Yaprakları sıcak iklimlerde hep yeşil, soğuk iklimlerde yaz yeşili veya hep yeşildir.

Acem Borusu

Çitleri çabuk örter. Duvarlara yapışarak tüm yüzeyi kaplar. Duvar sıvasına zarar verir. Kış soğuklarına iyi dayanır. Türkiyenin her yerinde bahçelerde yetiştirilmeye uygundur. Birkaç yaşını bulunca artık kuraklıklara da çok dayanıklı hale gelir. Budamaktan başka hiçbir bakım gerektirmez.

Açelya

Açelya

Açelya, fundagiller familyasının ormangülü cinsinden bazı bitki türlerine verilen ad. Anavatanı Kuzey Amerika ile Asya’nın tepelik bölgeleri olan bu bitkilerin çoğu ormanlarda, kayalık akarsu kıyılarında, bataklık ve gölge yerlerde yetişir.

Ada Çayı

Ballıbabagillerden; özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir.30-75 cm. arasında boylanabilen adaçayı türleri, kışın yapraklarını dökmeyen, dayanıklı otsu ya da çalımsı bitkilerdir. Menekşeye benzeyen çiçekleri Haziran – Temmuz aylarında açar.

Advertisement

Afrika zambağı

Afrika zambağı çiçeği Temmuz ,Ağustos Eylül aylarında çiçek açmaktadır.Agapanthus kelime manası olarak aşk çiçeği anlamına gelmektedir.İklimin çok soğuk olduğu bölgelerde kışın soğanlar topraktan çıkarılmalıdır.Ilıman iklim bölgelerinde, saksıda rahatlıka yetişebilmektedir.

Agave

Agave, Orta ve Güney Amerika’da yayılış gösteren sabırgiller familasından etli bitki cinsidir. Türleri Türkçede sabır otu ya da kısaca sabır olarak bilinir. Görünüşü benzer olan Aloe vera ile karıştırılmamalıdır. Aynı familyadan avize ağacına benzeyen sabır türleri popüler süs bitkileridir.

Akasya

Akasya Çiçekleri

Kaynak: pixabay.com

Akasya, ılıman iklimlerde yetiştirilen ve yaklaşık 600 türü bulunan bir bitkidir. Dikenli yeşil yaprakları olan ağaççıklar formunda gördüğümüz akasyalar, genellikle kendiliğinden yetişir.
Küçük dalları sarkık formdadır.

Allium

allium

Yaprakları bazen taze soğan gibi borumsu, bazense sarımsakta olduğu gibi geniştir. Tüm soğanlı türler gibi onlar da uzun yıllar bahçede kalır. Çok yıllık bitkilerdir. Sonbaharda toprak üzerinde yaşayan kısmı yok olur. Soğanları, toprağın altında besin toplamaya devam eder. İlkbaharda yeniden açar. Pembe, sarı, mor ve beyaz çiçekli birçok türü vardır.

Aloe Vera

aloe vera

Kaynak: pixabay.com

Aloe Vera bitkisi bol güneş ve hafif esinti alan yerleri sever. Özellikle akşam rüzgarını seven bu bitkinin en sevdiği mevsim İlkbahar mevsimidir. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde dışarıya çıkarılmaması gerekir. Soğuk havadan çok kolay etkilenen bir bitkidir.

Advertisement

Altınçanı (Forsythia)

Erken ilkbaharda yapraklanmadan önce açan sarı çiçekleriyle güzel çit, bordur, perde oluşturan veya tek tek kullanılabilen kıymetli bir süs çalısıdır. Güzel altuni renkte bir çiçeklenme yapan melezi F. x intermedia’dır. Kışları ılıman olan yerlerde şubattan itibaren çiçeklenme başlar.

Anasına babasına pay veren (Aslanağzı)

aslanağzı

Kaynak: pixabay.com

Aslanağzı, Plantaginaceae familyasına ait, Antirrhinum cinsinden tek yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı. Yakın zamana kadar, geniş çaplı DNA araştırmalarının sonuçları alınana değin, grubun Scrophulariaceae familyasına ait olduğu sanılmaktaydı. Boyu 40–80 cm’e kadar çıkabilir.

Aster

Aster Çiçekleri

Asterler, ağır olmamak koşulu ile her bahçe toprağında yetişebilir. yüksek ve orta boylu çeşitler pereniyal bordürler için çok uygundur. çalı grupları önünde ve çim alanlar içinde de kullanılabilirler. bodur çeşitleri ise, kaya bahçelerinde daha çok kullanılmaktadır.

Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği, Noel yıldızı veya Poinsettia’, anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türü. Ortada küme oluşturan küçük sarı çiçekleri, taçyaprağa benzeyen, genellikle kırmızı renkli bürgülerle çevrilidir.

Ateş Çalısı (Photinia)

Ateş çalısı yada dikeni, gülgiller familyasına ait, yaz kış yeşil kalan çalılardandır. Meyveleri halk arasında “Köpek Elması” olarak da bilinir. 3 metreye kadar boylanabilir. İnce uzun ve oval yaprakları vardır. Salkım şeklinde sarımtrak ve beyaz çiçekler açar. Dikenli bir çalıdır.

Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeğinin kırmızı, tüp şeklindeki çiçekleri, diğer çiçeklerle kombine edildiğinde ortaya çıkar. Ateş Çiçeği (Salvia splendens), her yaz parlak kırmızı, dik çiçekleri ile bahçe yatakları ve balkonları süsler, dolgu yapar.

Avize Çiçeği (yucca)

Ülkemizde ise ılıman iklimde olan bölgelerde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde sıklıkla park bahçe ve peyzaj düzenlemesinde kullanılmaktadır. Kumlu ve hava kapasitesi iyi olan topraklarda mutlu bir şekilde büyüyebilir. Az sulama ihtiyacına dayanabilir. 49 türü ve 24 alt türü vardır ve bu türler birbirlerine çok benzerler. Kısa dik büyüyen gövdesi az sayıdaki dalları ile 1.5-2,5 mt kadar uzayabilen herdem yeşil bir bitkidir.

Ayçiçeği

ayçiçeği

Kaynak : pixabay.com

Ayçiçeği (Helianthus annuus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisidir. Ayçiçeği dünyada ve Türkiye’de en önemli yağ bitkilerinden biridir. Marmara Bölgesi’nde daha çok yetiştirilir. Trakya Bölgesi’nde yoğunluk gösterir. Ayçiçeğinin üstündeki çekirdekler fabrikalarda işlenerek satılır.

Aynısefa

Aynısefa

Aynısefa (aynısafa), Türkiye de pek çok yerinde yetişen otsu bir bitkidir. Bahçelerde estetik güzellik sağlayan ve süs bitkisi olarak da sıkça tercih edilmektedir. Dayanıklı bir bitkidir, yarım metreye kadar boy atar. Özellikle Güneşli yerlerde, kumun ve kilin bolca olduğu gevşek toprakları sever. Çiçeklerinin portakal renginde turuncu olması onun görüntüsünü güzel kılar.

Advertisement


Leave A Reply