Aç Ayı Oynamaz Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Açıklaması Hikayesi

6

Aç Ayı Oynamaz ne anlama gelir? Aç Ayı Oynamaz atasözünün anlamı, açıklaması, hikayesi, hakkında kompozisyon ve cümle içinde kullanımına örnekler.

Aç Ayı Oynamaz

Advertisement

“Aç Ayı Oynamaz” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR: Kendilerinden bir şeyler beklediğimiz kişilerin beklediklerimizi vermelerini istiyorsak, ihtiyaçlarını karşılamalıyız.

İnsan olsun, hayvan olsun bize yararı dokunanları, kazanç sağlayanları korumalı, isteklerimizi eksiksiz yapmaları için onlardan hiçbir şeyi esirgememeliyiz. Her şeyden önce fiziki ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Bunların başında da yemek ihtiyaçları gelir. Yemek ihtiyacı olan bir kişi veya hayvandan sağlıklı görev beklenemez.

Atasözünün Hikayesi

Yaşlı bir adam ormanda odun keserken küçücük bir yavru ayı bulmuş. Besler büyütürsem belki satarım diye, alıp evine götürmüş. Hanımı biraz kızsa da çocuklar çok sevinmişler, neşeyle yedirip içirip yavru ayıyı büyütmüşler. Ayı büyüyünce çocuklara pençe atmaya etrafa zarar vermeye başlamış. Adamcağız da ayıcılara satmak için pazarın yolunu tutmuş. Ayıcılar, tırnağına, dişine, kürküne bakıp oynar mı bu diye sormuşlar. Adamcağız oynayıp oynamayacağını bilmiyor, ama satması da lazım. Karnı aç, onun için oynamıyor, karnı doyarsa oynar herhalde der.

Bu deyim, birisinden bir iş bekliyorsan karşılığını vermek gerektiği manasında kullanılır.

Advertisement

Kompozisyon

Aç bir insan, hiçbir şey yapamaz.

Büyük kentlerin sokaklarında, bazı kişilerin, ellerinde teflerle ayı oynattıklarını görürsünüz. Tef çalınınca ayı oynamaya başlar. Bu ayının aç olduğunu düşünün. Sahibi ne yaparsa yapsın, oynamaz; oynamak istese bile kendisinde bu gücü bulamaz.

İnsan da böyledir. Bir iş yapabilmek için, önce karnının tok olması gerekir. İnsan, yaşayabilmek için yemek içmek zorundadır. Bazı temel gıdaları almak, onun doğal gereksinimidir. Sözgelimi bir insanın et, süt, yumurta, yağ, şeker, meyve gibi besinleri alması gerekir. Bunları alamayan, yiyemeyen insan güçsüz düşer, hastalanır.

Atasözündeki “oynamak” kelimesi, yaşamak, mutlu olmak anlamındadır. Karnı aç olan bir insan nasıl yaşar, mutlu olabilir? Aç Ayı Oynamaz Öyleyse, bir insanın yaşaması, çalışması, başarılı işler yapıp mutlu olabilmesi için, önce açlık sorununu çözümlemesi gerekir.

Aç Ayı Oynamaz İle İlgili Cümleler;

  • Bu kadar az maaşa çalışacak kimseyi bulamazsın, aç ayı oynamaz derler.
  • Yaptığı işin karşılığını vermezsen bir daha sana yardıma gelmez, aç ayı oynamaz.
  • İlk olarak bir iş bulup daha sonra evlenmen gerekir yoksa aç ayı oymaz, o kız da sana varmaz.
  • Senin için çalışmaya devam etmesini istiyorsan maddi olarak desteklemen gerekir, nitekim aç ayı oynamaz.
  • Evine gelen yardımcıya ne yemek ne de adam gibi para veriyordu, sonunda kadın terk edip gitti, ee ne demişler aç ayı oynamaz.
  • Aç ayı oynamaz diye boşuna dememişler önce karşılığında ne vereceğini söyle bakalım.


6 yorum

  1. ben çok kısa ve öz istiyordum bu benim işime çok yarar daha 30 dan 66. sayfaya kadar yapcam işimiz çok

Leave A Reply