Aç Yatarım Dinç Yatarım Ne Demektir? Deyimin Hikayesi Anlamı Açıklaması

0

Aç yatarım dinç yatarım ne demektir, deyimin anlamı nedir? Aç yatarım dinç yatarım deyiminin açıklaması ve hikayesi nedir? Hakkında bilgi.

Aç Yatarım Dinç Yatarım Anlamı;

Bu deyim, geçici bir rahatlık için büyük sıkıntılara girmenin, korku içinde yaşamanın akıllıca olmadığını anlatmak için kullanılır.

Advertisement

İnsanların yatağa girmeden önce yemek yemesi uygun değildir. Uykudan hemen önce yemek yemek sindirim problemlerine sebep olur. Oysa karnını doldurmadan yatılırsa daha rahat ve huzurlu bir uyku çekilir. Sağlık için daha faydalıdır.

Deyim bazı durumlarda risk almaktansa aç kalırım anlamına da gelmektedir. Bazen huzur için aç kalmaya razı olunmalıdır.

Aç Yatarım Dinç Yatarım

Deyimin Hikayesi;

Bir şehir faresi ile bir tarla faresi dost olmuşlar. İlerleyen zamanda şehirli fare tarla faresini yemeğe davet etmiş. Zavallı tarla faresi bir taşıtın arkasına saklanarak uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra ulaşabilmiş şehir faresinin yuvasına. İki ahbap hasbihal ettikten sonra sofraya oturmuşlar. Şehirli farenin sofrası oldukça zenginmiş. Pastırmadan çerkez peynirine, türlü türlü kuru yemişler, sofrada her şey varmış. O güne kadar mısır somağı ve çürük cevizden başka bir şey kemirmemiş olan tarla faresinin gözleri parlamış, iştahla tam sofraya uzanacakken şehirli fare: “Eyvah bir tıkırtı duydum, bu kara kedidir” diye korkuyla irkilmiş. Bir süre sinip bekleyen fareler biraz rahatlayınca tekrar yemeğe dönecekken yine bir tıkırtı olmuş. Şehirli fare “Eyvah bu sarı kedidir.” diye korkuyla fısıldamış. Bütün akşam böyle geçince tarla faresi ne doğru dürüst karnını doyurabilmiş ne de yediklerinden lezzet alabilmiş.

Advertisement

Aradan zaman geçmiş, şehirli fare tarla faresini ziyarete gitmiş, yemek saati gelince birlikte oturmuşlar. Sofra pek de zengin değilmiş, bir iki mısır tanesi, bir parça ceviz içi, bir iki meşe palamudu.

Sofrayı pek de beğenmeyen şehirli fare dudak bükmüş “A dostum, bu tarla başında bu garibanlığı niye çekesin, gel benim yanımda, zenginlik içinde yaşar gideriz.” demiş. Tarla faresi bıyık kenarından gülümsemiş arkadaşına;

“Zenginliğin de orda kalsın bolluğun da. Senin orada sarı kediydi kara kediydi derken ben huzur bulamam. İnsanı var, köpeği var, kapanı var, tuzağı var, ben burada rahatım. Aç yatarım dinç yatarım (kuyruğu dik tutarım).” demiş.


Leave A Reply