Acı Bir Olay (A Painful Case) Hikayesinin Konusu Özeti Karakterler, James Joyce

0
Advertisement

İrlandalı yazar James Joyce tarafından yazılmış bir hikaye olan Acı Bir Olay (A painful Case) in konusu nedir, hikayenin özeti.

Acı Bir Olay (A Painful Case)

Acı Bir Olay“, İrlandalı bir yazar olan James Joyce tarafından yazılmış kısa bir hikayedir. Bu kısa öykü, 1914 dizisinde yayınlanan dizilerden biridir.

A Painful Case

Özeti

Acı Bir Olay, iki karakter olan Bay James Duffy ve Bayan Emily Sinico’nun yalnızlığını ve tecritini anlatıyor. James Duffy, yanlışlıkla bir kadınla tanışan yalnız bir kişidir. Her sabah Dublin banliyösünden tramvayla işe gider. Öğleden sonraları Dan Burk’a gider ve orada öğle yemeğini yer. Öğle yemeği büyük bir şişe bira ve birkaç ararot bisküvisinden oluşur. Saat dörtte özgürdür. Dört yıl boyunca aynı işi yapmıştır, bu yüzden günlük rutini asla değişmez. Akşamlarını ya ev sahibinin piyanosunu çalarak veya şehirde dolaşarak geçirir. Arkadaşı yoktur; tek başına kendi maneviyatını yaşamayı sever. Ailesini ve akrabalarını sadece Noel’de veya cenaze töreninde ziyaret eder, ancak yalnızca ailesinden biri öldüğünde. Tek hobisi, operaya veya konsere gitmektir, nitekim Mozart hayranıdır.

Bir akşam, Bay Duffy, Rotunda’daki bir konsere katılır ve yanında oturan bir bayan fark eder; Bayan Sinico. Bayan konser hakkında yorum yaptığında, Bay Duffy bunu onunla konuşma daveti olarak görür. Kadın çekici ve zeki görünüyordur. Birkaç hafta sonra, Earlsfort Terrace’deki bir konserde tekrar karşılaşırlar. Bu kez, kadın dikkatini kızına verdiği sırada Bay Duffy yanına yanaşır. Konuşmaları sırasında Emily Sinico’nun evli olduğunu anlar. Sonrasında bir tesadüf üzerine üçüncü kez buluşurlar ve bu sefer bir daha görüşmek üzere sözleşirler.

Bundan sonra, Emily Sinico’nun evinde sık sık birbirlerini görmeye başlarlar.

Bay Duffy, Emily Sinico’ya kitaplarını ve müziğini ona ödünç verir ve entelektüel yaşamını onunla paylaşır. Zamanla birbirlerine yakınlaşırlar ve daha fazla zaman geçirmeye başlarlar. Kişisel konular hakkında konuşurlar. Hava kararana kadar birlikte kalırlar. Ortak birçok şeyleri var gibi görünüyordur. Bir gece, bir heyecan anında Emily Sinico elini Bay Duff’nin yanağına bastırır. Bay Duffy buna şaşırır çünkü kadının ilişkilerini yanlış anladığını düşünür. Sözleri kadının yanlış yorumlamasına sebep olmuş olmalıdır. Bu olaydan sonra, bir hafta boyunca onu ziyaret etmez ve ardından onunla buluşmak için mektup gönderir. En sonunda, tekrar buluşamayacaklarına karar verirler ve bu yüzden konuşmayı bırakırlar.

Advertisement

Bay Duffy normal hayatına döner. Ancak konsere gitmekten kaçınır, çünkü onu görmekten korkar. Bir gece gazetesinde Bayan Sinico’nun ölüm haberini okur; “Kırk üç yaşında olan Emily Sinico, dün akşam Sydney Parade Station’da öldürüldü. “Acı veren haberi okuduktan sonra tiksinti duyar. Bay Duffy göre Emily’nin sarhoş olması ve sonra utanç verici bir şekilde öldürülmesi çok kötü görünüyordur. Emily’nin ona dokunan elinin hatırasını düşünerek bara gider. İçerken, onun iki görüntüsü ile mücadele eder; yalnız ayyaş bir kadın ve yakın olduğu akıllı kadın. Onu sevdiğini ve onun için bir şey yapıp yapamayacağını merak eder, ama artık çok geçtir .. Yalnız yaşamlarını düşünür, hayatının sonuna kadar yaşamının aynı şekilde devam edeceğini biliyordur. Çok soğuk olmasına rağmen yürümeye karar verir, yanında Emily’nin varlığını hisseder; sesini bile duyabiliyordur. Çünkü hafızasında anıları çok güçlüdür.

Sonuç

Bayan Sinico ilgi gösterdiğinde, Bay Duffy duygularını görmezden gelmiştir. Belki de bu davranışı Emily’nin kalbini kırmıştır. Emily Bay Duffy’e yakın olduğunu düşünüp açılırken, Bay Duffy onu sadece arkadaş olarak görmüştür. Emily sevgi ve şefkat istiyordur çünkü evli ve bir çocuk sahibi olmasına rağmen yalnızdır. Bay Duffy ise Emily ölene kadar kendisinin ömür boyu yalnız kalacağını fark etmemiştir. Fark ettiğinde ise artık çok geçtir.


Leave A Reply