Açık Pencere (The Open Window) Hikayesinin Özeti Konusu, Saki

0
Advertisement

Saki tarafından yazılmış olan kısa hikaye Açık Pencere (The Open Window) konusu nedir? Açık Pencere özeti, karakterler, hakkında bilgi.

Açık Pencere (The Open Window)

Saki’nin kısa öyküsü “Açık Pencere (The Open Window)”, doktorunun tavsiyesi üzerine sinir hastalığının tedavisini etkilemek için bir köye seyahat eden Bay Framton Nuttel’in hikayesini anlatıyor. Bayan Sappleton’un yeğeni Vera’nın canlı bir hayal gücü vardır ve kendi eğlencesi için hikayeler örmekten hoşlanıyordur. Son kurbanı ise Bay Framton Nuttel’dir. Ailesiyle ilgili ördüğü hikaye fantastiktir.

Açık Pencere

Hikayenin Özeti

Framton Nuttel, sinirlerini iyileştirmek umuduyla sessiz İngiliz kırsalına taşınır. Bayan Sappleton’ın evine vardığında, kendine güvenen 15 yaşındaki yeğeni Vera tarafından karşılanır. Vera, misafirine bölge hakkında sorular sorar ve Bay Nuttel’in teyzesi Bayan Sappleton hakkında “neredeyse hiçbir şey bilmediğini” öğrenir. Vera daha sonra büyük, açık bir pencereye işaret eder ve Bayan Sappleton’un “büyük trajedisi” hakkında bir hikaye anlatmaya başlar.

Vera, Bay Nuttel’e, Bayan Sappleton’un kocasının, iki erkek kardeşinin ve köpeklerinin üç yıl önce bir av gezisi için açık olan pencereden dışarı çıktıklarını ve bir daha da geri dönmediklerini söyler. Hepsi bir bataklık tarafından yutulmuş ve ölmüşlerdir. Vera, hikayesine küçük ayrıntılar da ekler. Adamlardan birinin giydiği beyaz yağmurluktan ve amcası Ronnie’nin kız kardeşini kızdırmak için “Bertie, neden bağlanıyorsun?” şarkısını mırıldandığından bahseder. Vera, kocası ile kardeşinin gittiği günden bu yana teyzesinin pencereyi açık tuttuğunu, çünkü erkeklerin eve döneceğine inandığını söyler. Vera, sessiz akşamlarda, ölü adamların gerçekten pencereden içeri gireceklerine dair ürpertici bir hisse kapıldığını da ekler.

Vera’nın hikayesi bitmiştir ki, Bayan Sappleton odaya girer ve konuğuna Vera’nın onu eğlendirip eğlendirmediğini sorar. Bayan Sappleton açık pencere için özür diler. Kocası ile erkek kardeşlerinin, halıyı kirletmemek için av gezilerinden sonra eve pencereden girdiklerini belirtir. Bay Nuttel, kendisine dehşet veren av muhabbetini değiştirmek için hastalığından ve çeşitli tedavi seçeneklerinden bahsetmeye çalışır. Bayan Sappleton’ın ise ara sıra gözlerinin pencereye doğru kaydığını fark eder ve böyle trajik bir olayın yıldönümünde yaptığı bu ziyaretin ne kadar büyük bir talihsizlik olduğunu düşünür. Tam o sırada Bayan Sappleton, dışarıdaki bir şeye dikkat çekmeye çalışır.

Advertisement
Açık Pencere

Kaynak : pixabay.com

Av Dönüşü

Bayan Sappleton heyecanla ağabeyinin ve kocasının çaya tam zamanında geldiğini söyler. Bay Nuttel, Bayan Sappleton için üzüldüğü sırada, Vera’nın yüzünde bir korku ifadesi görür. Pencereden dışarı bakmak için döndüğünde, avluda yürüyen üç adam ve bir köpek görür. Biri beyaz bir yağmurluk taşıyordur ve diğeri “Bertie, neden bağlanıyorsun?” şarkısını söylüyordur. Tıpkı Vera’nın hikayesinde olduğu gibi. Dehşete kapılan Bay Nuttel, koşarak evden dışarı kaçar.

Adamlar eve girer ve beyaz yağmurluklu adam Bayan Sappleton’a koşarak giden adamın kim olduğunu sorar. Bayan Sappleton, Bay Nuttel’ın sanki bir hayalet görmüş gibi vedalaşmadan ayrıldığını söyler.

Vera hemen Bay Nuttel’in köpek yüzünden kaçtığını açıklar ve Hindistan’daki travmatik bir olay nedeniyle köpeklerden korktuğunu ekler.


Leave A Reply