Açlık Oyunları Film Yorumları (Sinema Çıkışı Hemen Taze)

0
Advertisement

Suzanne Colins’in Açlık Oyunları isimli serisinden birebir aynen uyarlanan Açlık Oyunları filmi yorumları. Açlık Oyunları Film yorumları.

*** – Dikkat Film Konusu Hakkında Detaylar Verilmektedir – ***
Aylardır beklediğimiz Açlık Oyunları (The Hunger Game) filminden az önce çıktık. Uzun süredir sinemada izlediğimiz güzel filmlerden birisiydi. Film bizlerden tam geçer not aldı. Film konusu itibari ve kurgusu itibari ile çok özel bir yerde. Bu sebeple mutlaka bir şekilde izlemenizi tavsiye ediyoruz. Puanımız 100 üzerinden 85…

Filme iki kişi gittik. Birimiz daha önce kitabını okumuş bir diğerimiz ise kitabı okumamıştık. Bu şekilde filme her iki yöndende bakma fırsatımız oldu. Sonuç olarak hem kitabı okuyan hem de kitabı okumayan filmden büyük keyif alırken “İyi ki sinemada izlemişiz” dedik.

Açlık Oyunları - Haymitch

Öncelikle kitapta anlatılan karakterler ile filmde seçilen karakterler tam olarak birbiri ile örtüşüyordu. Katniss rolündeki Jennifer Lawrence bu rolün hakkını fazlası ile verdi. Aynen kitapta anlatılan Katniss karakterini birebir sinema sahnesine yansıtmayı başardı. Gerçekte aşık olduğu Gale ‘in (Liam Hemsworth) Açlık Oyunları sırasındaki partneri Peeta’dan (Josh Hutcherson) çok daha yapılı ve yakışıklı olmasını bekliyorduk ki bu da yapılan seçimler ile tabiri caiz ise cuk oturmuş.

Filmin ve kitabın en can alıcı sahnesi olan Rue’nun ölüm sahnesi ise tek kelime ile muhteşemdi. Rue ölürken sinema salonunda ki insanların yüzlerine bakmaya çalıştım. Hemen hemen herkes etkilenmiş ve duygulanmıştı. Filmi izlerken özellikle Rue’nun ölüm sahnesine dikkat ediniz. Rue karakterini henüz 13 yaşında olan Amandla Stenberg canlandırıyor. Amandla Zulu dilinde “Güç” anlamına geliyormuş ki filmi izlerken Rue da bu gücü hissedebiliyorsunuz.

Advertisement

Açlık Oyunları Oyuncu Kadrosu

Film ile ilgili olumsuz eleştirimiz ise aksiyon sahneleri haricinde örneğin normal insanların yürümesinde bile çok fazla yakın çekim yapılmış ve bazen kameramanın kamerasını tutamadığını düşündüğümüz anlar oldu. Bir grup insan yürürken bir çekim yapılmş filmin başında ama bu normal sahnede dahi kamera bir yakınlaştı bir gitti geldi garip bir şey oldu izleyici bu şekilde bir çok sahnede rahatsız edildi desek yeri vardır. Ancak bu tarz çekim tekniği sıkça kullanılmış olmasına rağmen film yine de izlenmeye değer oyunculuklar da bir o kadar güzeldi.

Örneğin Açlık Oyunları sunucusunu canlandıran Stanley Tucci ve Katniss ile Peeta’nın akıl hocası olan Haymitch’in (Woody Harrelson) performansları o kadar iyi ki filme gizlice bir ivme kazandırıyorlar. Bu arada şunu belirtelim filmdeki Haymitch karakterinin uzun sarı saçları bulunuyor ancak normalde bu rolü canlandıran Woody Harrelson’un kafasında normalde hemen hemen hiç saç yok.

Uzun lafın kısası anladığınız üzere filmi çok beğendik. Mutlaka sinemada izlemenizi tavsiye ederiz. Zaten kitabı okumuşsanız yerinizde duramaz mutlaka gider sinemada izlerseniz.

NKFU

NOT : Filmi 24 Mart 18:00 seansında İzmir Balçova Cinebonus’da izledik. Filmden çıktıktan sonra hemen ilerisinde bulunan Özsüt’ten Panna Cotta yedik. Uzun zamandır yemediğimiz bu tatlıyı bu kadar iğrenç hale getiren ÖZSÜT yönetiminden bir ricamız var “Lütfen bu tatlıyı 2-3 yıl önceki haline getirin. Formülünde mi değişiklik yaptınız yoksa  imalat müdürünüz mü değişti ne olduysa olmuş ama resmen bize biraz vanilya karıştırılmış margarin yedirdiniz. (Daha doğrusu yemedik masada bıraktık)

Advertisement


Leave A Reply