Adalet Mülkün Temelidir Sözünün Anlamı – Açıklaması

1
Advertisement

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adalet Mülkün Temelidir ne anlama gelir, ne anlatılmıştır, sözün açıklaması hakkında yazı.

Adalet Mülkün Temelidir

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.
(Atatürk)

Ülkenin yönetiminde ve kazanılan malların temelinde adalet olmalıdır.

Temelini adaletten almayan bir ülke (mülk) yönetimi düşünülemez.

Adalet düzenini sağlamakla görevli olan mahkemelerin, ülke yönetiminde özel bir yeri vardır. Mahkemeler iyi çalışırsa, kendilerinden bekleneni gerçekleştirirlerse, öteki kurumlar da çalışmalarını aksatmadan yürütürler. Bireylerin devlete, yönetime güveni artar. Toplumsal ilişkiler, saygı sevgi ölçüleri içinde yürür.

Advertisement

Mahkemeleri çalışmayan bir ülkede insan hakları zedelenir. Haklı haksız birbirine karışır, kaba güç etkin olur, altta kalanlar ezilir. Yönetim kargaşaya döner. Toplum, içinden çürür. Devlet yıkılır, çöker…

Doğaldır ki, kargaşanın olduğu yerde, değer ölçüleri altüst olur. Kimi insanlar, kısa yoldan, fazla çalışmadan, birden mal sahibi olmak isterler. Hile yaparlar, ucuza aldıklarını pahalıya satarlar. Kaçakçılık yaparak, yasadışı yollardan büyük paralar kazanırlar. Bu paralarla da evler, tarlalar, arsalar, apartmanlar, arabalar… alırlar. Yani başkalarını, ülkeyi zarara sokarak, kısa zamanda varsıl (zengin) olurlar. Yoksulun, daha da yoksul olmasına yol açarlar.

Bu tür varsıllığın özenilecek, onaylanacak bir yanı yoktur. Düzenli, iyi işleyen ülke yönetiminde, böyle varsıllaşmaya, mal mülk sahibi olmaya izin verilmez. Yöneticiler, bu tür fırsatçıları hemen yakalar, mahkemeye gönderirler. Mahkeme, cezalarını verir. İnsan haklarına saygılı bir ülkede, kimse hile yapmaya, başkalarının sırtından geçinmeye cesaret edemez.

Bir ülkede, yönetimin aksamadan işlemesi, toplumun kalkınması, emeğin yüce bir değer olarak tanınması, herkesin birbirine incitmeden mutluluk içinde yaşaması için, adaletin temel alınması gerekir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply