Addaks Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Beslenme Üremesi İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Addaks nasıl bir hayvandır, nerede yaşar, nasıl beslenir? Addaks antilopunun özellikleri, yaşam koşulları hakkında ilginç gerçekler.

Addaks Hayvanı Hakkında Bilgi

Arka resim kaynak: pixabay.com

Addaks Hayvanı Hakkında Bilgi

Addaks, (Lat. Addatx nasomaculatus). Boynuzlugiller familyasından bir memeli türü. Afrika’da Batı Sahra ile Nil arasında kalan step ve ıssız bölgelerde yaşar. Uzunluğu 170-190 cm, omuz yüksekliği 100-110 cm, kuyruğu 30-40 cm. Boynuzu 70-80 cm uzunluğunda sarmal, düzensiz ve hafif geriye eğiktir. Postu sık, sert kaba tüylü, yazın sarımsı beyaz, kışın gri renklidir. Baş ve boyun bölgeleri kahverengidir. Ön boyunda asılı yele kahverengi, uzunca tüylüdür. Alında sık, koyu renkte perçem vardır. Sırtındaki biçimsiz yükselti, görünüşünü kabalaştırır. Gözün ve üst dudağın çevresi beyaz tüylüdür. İyi koşar. Lezzetli eti nedeniyle eskiden beri avlanır.

Ekoloji ve Koruma

Addaks, vahşi doğada neredeyse nesli tükenmiştir. Bu antiloplar, değerli etleri ve derileri için avlanmıştır. Ayrıca otlak için sığırlarıyla rekabet etmemek için çiftçiler ve sığırlar tarafından yok edilmişlerdir. Addaks nüfusunun çoğu Dünya Savaşları sırasında yok edildi. Muhtemelen vahşi doğada hala hayatta olmalarının tek nedeni, aşırı sıcak, geniş kum tepeleri ve insanların ulaşmasının son derece zor olduğu diğer sert koşullarda yaşanamaz yerlerde yaşayabilmeleridir. Antiloplar, otlayanlar ve tarayıcılar olarak habitatlar için önemlidir. Etoburlar için av olarak da önemlidirler. Tunus’taki bir parka Addaksın yeniden tanıtılmasının yanı sıra Nijer’e yeniden girişler de başarılı olmuştur.

addaks

Kaynak: commons.wikimedia.org

Addaks Hakkında İlginç Gerçekler

  • Addaks, çöl kumlarına batmalarını önlemeye yardımcı olan düz tabanlı geniş, düz toynaklara sahiptir.
  • Bu antiloplar, erkek ve dişilerin aynı büyüklükte boynuzlara sahip olduğu birkaç türden biridir.
  • Bu çöl antiloplarının kürk rengi kışın koyu grimsi kahverengiden yazın beyaza dönüşür, bu da vücut sıcaklıklarını korumak için etkili bir yöntemdir.
  • Addaks, kumda dinleneceği çukurları kazar. Bunlar genellikle rüzgar ve güneşten korunmak için kayaların gölgesinde bulunur.
  • Çoğunlukla çöl ortamına en iyi adapte olmuş antilop olarak kabul edilen addaks, ihtiyaç duydukları suyun çoğunu yedikleri bitkilerden alabildikleri için nadiren su içmeye ihtiyaç duyarlar.
  • Addaks sürüleri tipik olarak bir baskın erkek tarafından yönetilen 5-20 bireyden oluşur. Dişi sürü üyeleri kendi egemenlik hiyerarşilerini oluşturur ve en yaşlı bireyler en yüksek rütbeye ulaşır. Bu grup yapısının, vahşi doğada neredeyse yok olmaları nedeniyle artık standart olmadığı unutulmamalıdır. Çoğu addaks artık sadece birkaç bireyden oluşan küçük kümeler halinde seyahat etmektedir.
  • Addaks, dünyadaki nesli tükenmekte olan memelilerden biridir. Mevcut tahminler, vahşi doğada 500’den az kişinin kaldığını gösteriyor.


Leave A Reply