Adderall İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Adderall ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Adderallın yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Adderall neyi tedavi eder?

Adderall

Adderall

Kullanımları

Bu kombinasyon ilacı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu – DEHB tedavisinde kullanılır. Beyindeki belirli doğal maddelerin miktarını değiştirerek çalışır. Amfetamin / dekstroamphetamin, uyarıcılar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Dikkat etme, bir etkinliğe odaklanma ve davranış sorunlarını kontrol etme yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görevlerinizi organize etmenize ve dinleme becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir.

Adderall XR nasıl kullanılır?

Amfetamin / dekstroamphetamin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle sabahları günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Bu ilacı yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz, ancak bir yol seçmek ve bu ilacı her dozda aynı şekilde almak önemlidir. Öğleden sonra bu ilacı almak uyku sorununa (uykusuzluk) neden olabilir.

Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir. Bu ilacı tamamen yutmakta güçlük çekiyorsanız, bir kapsülün tüm içeriğini, almadan hemen önce az miktarda elma suyuna serpebilirsiniz. Karışımı hemen yutun. Karışımı çiğnemeyin ve daha sonra kullanmak üzere saklamayın. Her dozdan sonra bir bardak sıvı için.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz sizin için en uygun dozu bulmak için dozunuzu ayarlayabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Tedavi sırasında, doktorunuz zaman zaman davranışınızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını ve ilacın hala gerekli olup olmadığını görmek için ilacı kısa bir süre için durdurmayı önerebilir.

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileriniz olabilir (şiddetli yorgunluk, uyku sorunları, depresyon gibi zihinsel / ruh hali değişiklikleri gibi). Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Bu ilacı uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Dozunuzu artırmayın, daha sık almayın veya reçete edilenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Advertisement

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

İştahsızlık, kilo kaybı, ağız kuruluğu, mide rahatsızlığı / ağrı, bulantı / kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, ateş, sinirlilik ve uyku sorunu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: el ve ayak parmaklarında kan akışı problemleri belirtileri (soğukluk, uyuşma, ağrı veya cilt rengi değişiklikleri gibi), el ve ayak parmaklarında olağandışı yaralar, zihinsel / ruh hali / davranış değişiklikleri (ajitasyon, saldırganlık, ruh hali değişimleri, depresyon, anormal düşünceler, intihar düşünceleri), kontrolsüz hareketler, sürekli çiğneme hareketleri / diş taşlama, kelimelerin / seslerin patlaması, cinsel yetenek / arzu değişikliği, sık / uzun süreli ereksiyon (erkeklerde).

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: nefes darlığı, göğüs / çene / sol kol ağrısı, bayılma, şiddetli baş ağrısı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, nöbetler, vücudun bir tarafında güçsüzlük, konuşma bozukluğu, karışıklık, ayak bilekleri / ayaklar, aşırı yorgunluk, bulanık görme.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer sempatomimetik ilaçlara (lisdexamfetamine gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kan dolaşımı sorunları (Raynaud hastalığı gibi), belirli zihinsel / ruh hali koşulları (ajitasyon, psikoz gibi), kişisel / aile zihinsel / ruh hali bozuklukları öyküsü ( bipolar bozukluk, depresyon, psikotik bozukluk, intihar düşünceleri), kalp problemleri (düzensiz kalp atışı / ritim dahil, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kardiyomiyopati, kapak problemleri gibi kalp yapısı ile ilgili problemler) Ani ölüm / düzensiz kalp atışı / ritim), inme öyküsü, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), belirli bir göz problemi (glokom), nöbetler, bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (aşırı alkol kullanımı veya bağımlılık gibi), kişisel veya aile kontrolsüz kas hareketleri öyküsü (Tourette sendromu gibi), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı.

Advertisement

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilaç çocuğun büyümesini yavaşlatabilir. Doktor bu riski azaltmak için ilacı zaman zaman geçici olarak durdurmayı önerebilir. Çocuğunuzun ağırlığını ve boyunu izleyin. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle göğüs ağrısına, uyku bozukluğuna veya kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilaca bağımlı annelerden doğan bebekler çok erken doğabilir ve düşük doğum ağırlığına sahip olabilirler. Ayrıca yoksunluk belirtileri de olabilir. Yenidoğanda olası ruh hali değişiklikleri, ajitasyon veya olağandışı yorgunluk fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bazı ürünlerde kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri veya gıda takviyeleri).

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar. Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, St.John’s wort ilaçları, bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar dahil) yer alır. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Dekstropamphetamin, lisdexamfetamine çok benzer. Dekstroamphetamin kullanırken lisdexamfetamine içeren ilaçları kullanmayın.

Advertisement

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (kan ve idrar steroid seviyeleri, Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply