Adem İle Havva’nın Hayatı, Adem ile Havva Kimdir? Cennetten Kovulmaları

0
Advertisement

Adem ile Havva kimdir? Hz. Adem ile Hz. Havva nasıl cennetten kovulmuştur, sonra neler yaşadılar, hayat hikayesi, hakkında bilgi.

adem havva

Kaynak : pixabay.com

Adem İle Havva

Adem İle Havva; Dini inanışlara göre dünyaya gelen ilk insan çiftidir. Tevrat’ın yazdığına göre Tanrı ilk önce Adem’i, sonra da ona yardımcı olması için birtakım hayvanları yaratmıştır. Adem bunlardan hiçbirini kendine denk görmediği için Tanrı ona eş olarak, Adem’in bir kaburga kemiğinden Havva’yı yaratmıştır. Adem Cennet bahçesine bekçi olarak gönderilmiştir. Bu bahçede “Hayat” ve “İyi ile Kötüyü Tanıma” ağaçları vardır, bu son ağacın meyvesinin yenmesi Adem’e yasak edilmiştir. Yılana uyarak önce Havva, sonra da Adem bu meyveden yemişler, bunun neticesi olarak da Cennet’ten koyulmuşlardır. Tevrat’ın başında ele alınan bu konu aslında Asur kaynaklarından gelmektedir.

Kuran’ın birçok surelerinde de Adem’le Havva’dan bahsedilmektedir. Kuran’a göre Adem’le Havva topraktan yaratılmışlar, sonra da kendilerine ruh verilmiştir. Adem’e secde etmeye çağrılan meleklerden İblis secde etmek istemediğinden kendisine lanet olunmuştur. Adem’le Havva’yı günaha sokan, Cennetten çıkarılmasına sebep olan odur.

İslam ananesine girmiş bir rivayete göre Cennet’ten kovulan Adem, Serendip (Seylân) adasına düşmüş, burada eşinden ayrı 200 yıl kalmıştır. Gerçekten Seylan Adasında Ademtepesi adında şahane görünüşlü bir dağ vardır. Bu dağın konik tepesindeki 160 metre kareye yakın düzlükte 160 cm. kadar uzunluk, 70 cm. kadar eninde, insan ayağı biçiminde bir oyuk vardır. Müslümanlar bu izi Hz. Adem’e, Budistler Gautama’ya, Hindu’lar da Siva’ya atfederler.

Adem sonradan eşiyle buluşmuştur. Adem canlı bir vücuttan yaratıldığı için karısına Havva adını vermiştir. İslâm rivayetlerine göre, Kötülük ağacının meyvesini önce Havva yediği için, Havva kızlarına bir ceza olarak doğum sancısı, âdet görme, gebelik gibi on ceza verilmiş, buna karşılık dinine ve kocasına bağlı kadınların mutlaka Cennete gidecekleri müjdelenmiştir. Havva ilk âdetini Kabe’de gördü. O zaman Adem ayağını yere vurdu, oradan zemzem fışkırdı. Havva o suyla gusletti. Adem bir nisan ayın da öldü, iki yıl sonra da Havva öldü.

Adem’le Havva hikâyesi Doğu ve Batı edebiyatında çeşitli şekillerde incelenmiş, birçok ressama resim konusu olmuştur.

Advertisement

İtalyan ressamı Masaccio’nun (1401 -1429) Adem’le Havva’nın Cennet’ten kovulmasını tasvir eden meşhur bir duvar resmi vardır. Bu resim Floransa’da Santa Maria del Carmine Kilisesi’nde bulunmaktadır. Masolino da Fiesole tarafından başlanan bu eser Massccio tarafından bitirilmiştir. Bu, Masaccio’nun en kudretli eserlerinden biridir.


Yorum yapılmamış

 1. Gerçekten çok beğendim.Dinimizden birşeyler öğrenmek beni çok mutlu ediyor.Allah’ım sizin gibi hayırlı insanlar yarattığı için 1000 kez şükürler olsun.Herşeyi internetten yararlanabiliyorum.Çok teşekkür ederim,Allah sizden razı olsun.Umarım çocuklarınız hayırlı bir iş sahibi olur.Allah tuttuğunuzu altın etsin,tekrardan şükürler olsun…

 2. Bu yazı da geçen bilgiler İslam inancına göre değil tahrif edilmiş hristiyanlık ve yahudilikten bize geçmiş yanlış anlayışlardı. Kur’anda yasak meyveyi Hz.Adem’in yediğinden bahsedilir.Eşinin ismi geçmez.Ayrıca adet olmak kadına verilmiş bir ceza değil, neslin davamı için kadına verilmiş bir özelliktir.İslamda hristiyanlıkta olan başkasının günahını üstlenme yoktur.Bu günahı Hz.Ademle Hz.Havva işlemiş akabinde tövbe etmiş ve de Allah tevbelerini kabul etmiştir.

  • Bu bilgiler kesinlikle tartismasiz dogrudur. Şeytan önce Havvayi kandirmiştir cünkü kadinlar daha günaha meyilli varliklardir. Ademde ona uyup meyveyi yemiş ve RAB insani kendi cennetinden kovmuş ve dunyaya göndermiştir

   Ve bu günahtan dolayi erkege calismadan ter dökmeden yemek yiyemeyecegini ve kadini ise doğum yaparken cok buyuk sanci cektirecegi ile lanetlemiştir.

   Gunahlari kabul edilmiş olabilir lakin tevbeleri affedilmiş olsa bu gun dunya diye bir şey olmazdi

  • Tevfik Aydoğmuş on

   Burda anlatılanlar bir kısmı doğru ama yanlış anlatım var havva ennemiz önce meyve ağacını yedi ona bir şey olmadığını gören adem babamız sadece ağzına aldı neyveyi ve şeytanın hiylesine uyduğundan cennet elbiseleri özerlerinden uçup gitmiştir ve dünyaya atılmıştır Allah taala adem babamıza öğrettiği bazı kelimelerle yalvardığını duyunca adem babamızı ve ennemizi affetmiştir çok uzun ve çok güzel bir hayatı var hepsini biliyorum burdan yazmakla bitmez 1000yıl yaşadı ve vefat etti adem babadan sonra havva ennemiz 40 yıl yaşadı adem babamız cennette yanlız 40 yıl yaşadı

 3. Çok beyendim. ilk defedir oxuyuram. Amma havva gebe oldu peki cocoklari nasi oldu yani cocuklarindan hic bir sey konusmuyor

 4. insansı maymun .hayvan cinsindenmi yoksa . adapta olmuş egitilmiş şimdiki varlık olamazmıyız…

 5. senanur Altay on

  Doğuştan günahkar olma kültürü tamamen yahudilik ve hristiyanlıktan geçmedir ki zaten hıristiyanlıktaki vaftiz inancı bunun kanıtıdır. Kuran’a göre insanlar fıtrat üzere doğarlar ( rum 30) ancak anne ve babası onu yahudi yada mecusi yapar(hadis). Ayrıca bu gibi ithaflarla Allah’a din öğretmeye kalkmış oluruz. Zira bu bağlamda bakacak olursak bağışlayıcı bir Allah tasavvurundan Cezalardırıcı bir Allah tasavvuruna geçmiş oluruz. Bu da İslam’da ki Allah inancına giydirilmeye çalışılıyor. Farkında olmakta yarar var.

Leave A Reply