Adige Irmağı Nerededir? Adige Irmağı Resimleri

0

Adige ırmağı nerededir? İtal’ya da Po nehrinden sonra ikinci büyük ırmağı olan Adige ırmağı hakkında coğrafi bilgiler, haritası ve resimleri.

Adige, Kuzeydoğu İtalya’nın çoğundan Adriyatik Denizi’ne akan, Avusturya ve İsviçre ile İtalya sınırına yakın Güney Tirol eyaletinde Alpler’de başlayan bir İtalya nehridir.

Po’dan sonra uzunluğundaki ikinci İtalyan nehridir, Po ve Tiber’den sonra havzasının üçüncüsü, Po, Ticino ve Tiber’den sonra yıllık ortalama deşarjı ile dördüncü sıradadır.

Adige Irmağı Haritası

Adige Irmağı Haritası

Adige Irmağı Haritası

Coğrafya

Adige nehri 410 km uzunluğunda (254,8 mi) ve 12.200 km2 (4.710 km2) alana sahip bir drenaj havzasına sahiptir.

Yıllık ortalama deşarjı (birim zaman başına nehrin bir bölümünden geçen su hacmi), nehrin ağzına yakın bir konumda bulunan Padua eyaletinde bulunan bir komün olan Boara Pisani’de 205 m3 / sn’dir (7.200 cu ft / s).

Adige, Güney Tirol eyaleti, Graun im Vinschgau, Avusturya ve İsviçre sınırlarına yakın, yaklaşık 1.550 m (5.085 ft) yükseklikte Reschen Pass’ta başlar. İlk önce, Ram nehri ile birleştikten sonra güneye doğru akar ve sonra doğuya döner.

Merano’da Adige, Passirio nehri ile birleştirilir ve güneydoğuya döner; Bolzano’da, ana mahkemesi olan Isarco’ya katıldı. Tasso nehri ile birleştiğinde, Adige güneye akar ve sonra Badia Polesine’den doğuya döner ve Brenta nehrinin ağzının güneyinde ve ağzın kuzeyine Adriyatik Denizi’ne doğru akar. Po nehrinin.

Adige vadisi birkaç isim alır: Kaynak ile Merano arasındaki Venosta vadisi, Merano ile Trento arasındaki Adige vadisi, Trento ile Verona arasındaki Vallagarina ve son olarak Verona ile ağız arasındaki Padana vadisi.

Adige Irmağı Resimleri

Adige Irmağı

Adige Irmağı

Adige Irmağı

Adige Irmağı

Adige Irmağı


Leave A Reply