Afrika Mangosunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

0
Advertisement

Afrika mangosu nedir? Afrika mangosunun faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? Neye iyi gelir? Afrika mangosu hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Afrika mangosu ( Irvingia gabonensis )

Kaynak: wikipedia.org

Afrika mangosu ( Irvingia gabonensis ), insanların kilo vermesine yardımcı olduğu gösterildiği için çok popüler oldu. Yabani mango, çalı mangosu, dika veya ogbono olarak da bilinen araştırmacılar, Afrika mangosunun çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olduğuna inanıyor. Bir kişinin leptin seviyesini artırmaya yardımcı olur. Leptin, iştahı bastırmaya yardımcı olan bir hormondur. Doyurucu bir iştah, bir kişinin kilo verme hedeflerine ulaşmasını engelleyebilir.

Afrika mangosu da mide boşalmasını geciktirmeye yardımcı olur. Bu, kan şekeri yükselmelerini önlemeye yardımcı olur. Kan şekerindeki ani yükselmeler yemek yeme isteğine neden olabilir. Ek olarak, Afrika mangosunun yağ parçalanmasını artırmaya yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar da var.

Kilo kaybı

2005 yılında Afrika mangosunun kilo verme üzerindeki etkinliğini test eden bir klinik çalışma yapıldı. Toplam 40 katılımcı vardı. Katılımcıların 28’i bir ay boyunca 350 mg Afrika mango özü alırken, diğer 12’sine plasebo verildi. Çalışmanın sonuçları, Afrika mango özütü alan kişilerin vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde beşini kaybetmeleriydi. Plasebo verilen denekler, vücut ağırlıklarının yalnızca yüzde birini kaybetti.

Son zamanlarda, Afrika mangosu üzerinde yapılan başka bir klinik çalışma vardı. Katılımcıların yarısına Afrika mangosu verilirken diğer yarısına plasebo verildi. Çalışmanın sonuçları, Afrika mangosu alan katılımcıların sadece bir ayda yedi kilo verebildikleriydi. Bu çalışmanın sonuçları Journal for American Health and Disease’de bulunabilir.

Peki Afrika mangosu tam olarak nedir?

Afrika mangosu, Batı Afrika ülkelerine özgü bir ağaçtır. Bu ağacın tohumları ilaç yapımında kullanılır. Afrika mangosu üzerinde çok sayıda çalışma yapılmıştır ve araştırmacılar, bunun sadece kilo vermenin yanı sıra potansiyel olarak bir dizi sağlık yararı sağlayabileceğini bulmuşlardır. Afrika mangosu kullanmanın faydalarından bazıları aşağıdadır:

Advertisement

Düşük kolesterol

Yüksek kolesterol, milyonlarca Amerikalıyı etkileyen bir sorundur. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı için en önemli risk faktörlerinden biridir. Afrika mangosunun düşük yoğunluklu lipoproteini azalttığı ve aynı anda Yüksek yoğunluklu lipoproteini artırdığı gösterilmiştir. Düşük yoğunluklu lipoprotein, arterlerde biriktiği için daha çok kötü kolesterol olarak bilinir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein, atardamarların temizlenmesine yardımcı olur. Araştırmacılar, Afrika mangosunun yüksek lif içeriğinin kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğuna inanıyor.

2009 yılında Afrika mangosunun kolesterol seviyeleri üzerindeki etkinliğini test eden bir çalışma yapıldı. Bir grup deneğe 150 mg Afrika mango özü verilirken, diğer gruba plasebo verildi. Çalışmanın sonuçları, Afrika mangosu verilen katılımcıların kötü kolesterollerini ve kan basınçlarını azaltabildikleriydi. Plasebo grubunda önemli bir değişiklik gözlenmedi.

Kan şekerini düşürür ve diyabeti önler

Tip 2 diyabet teşhisi konan kişilerin sayısı son birkaç yılda büyük ölçüde arttı. Diyabet ayrıca bir kişiyi kalp hastalığı geliştirme riskini artırır. Afrika mangosu, insülin seviyelerini kontrol ederek ve kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutarak diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, halihazırda diyabeti olan kişilerde kan şekerini düşürmeye de yardımcı olabilir.

Kabızlıktan kurtulma

Çoğu insan hayatlarının bir noktasında kabızlık yaşamıştır. Kabızlık sadece çok rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo alımına da yol açabilir. Afrika mangosu çözünür lif açısından zengin olduğundan, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek dışkıya hacim kazandırabilir.

Tıbbi Sorumluluk Reddi

Advertisement


Leave A Reply