Afrika Resim ve Mimarlık Sanatı

0

Afrika kıtasında ki resim ve mimarlık sanatı hakkında kısa bilgiler.

Afrika’da Resim ve Mimarlık : Afrika sanatında taşınabilir resim geleneği yoktur. İçlerinde en iyi tanınanları Güney Afrika ve Sahra’dakiler olmakla birlikte, tarih öncesi kaya resimleri ve oymaları Afrika’nın her yerinde bulunur. Evleri bezemek amacıyla yapılan resimler çok yaygındır, ancak balçık ya da pişirilmemiş kil yüzey üzerine yapıldığından kalıcı nitelikte değildir.

Advertisement

Genellikle kadınlar tarafından yapılan bu bezeme resimlerde çeşitli biçemler görülür. Ancak her coğrafya ve etnografya alanının seçimleri kendine özgüdür.

Mimarlık biçimleri çeşitlidir: Koni biçimli çatısı sazla kaplı, balçıktan yapılmış yuvarlak kulübeler; düz çatılı, balçıktan, destek duvarlı evler; yarım küre biçimli çatısı dallardan ve sazlardan yapılmış kulübeler; Zimbabve’deki olağanüstü taş yapılar. Dayanıklı biçimlere seyrek rastlandığından geleneksel Afrika mimarlığını saptamak çok güçtür. Mimarlık örnekleri, bezeme resimlerde, balçıktan alçak kabartmalarda ve resimli ya da resimsiz tahta oyma lentolarda görülür.


Leave A Reply