Hobbit Kitap Konusu Kısa Özeti Kitap Hakkında Yorumlar, J. R. R. Tolkien

0
Advertisement

J. R. R. Tolkien’in Hobbit isimli meşhur kitabının konusu, karakterleri, kısaca özeti. Hobbit kitap hakkında yorumlar ve bilgi.

Hobbit

Hobbit Konusu / Kısa Özet

Hobbitler Orta Dünya’da yaşayan küçük fantastik yaratıklar. Günün birinde başkarakter BILBO BAGGINS’i büyük büyücü GANDALF ve 13 cüce ziyaret ediyor. Hazinelerini ejderha SMAUG’dan geri almak için BILBO’dan yardım istiyorlar ve ona hazineden 14’te 1 pay teklif ediyorlar. BILBO, epey korkmasına rağmen bu maceraya katılmayı kabul ediyor.

Önce Orta Dünya’nn bir ucundan diğerine seyahat etmeleri gerekiyor ve bu sırada birden Orklar tarafından esir almıyorlar. Kaçış sırasında BILBO yolunu kaybediyor, ama neyse ki bir mağaradan geçerken onu görünmez kılan bir yüzük buluyor. Yüzük aslında kötücül, iğrenç yaratık GOLLUM’a ait. Yaratık, yüzüğü kaybettiği için epey öfkelenmiş durumda, ama BILBO kendini ve yüzüğü GOLLUM’dan kurtarmayı başarıyor. Sonra diğerlerine rastlıyor, böylece seyahat devam edebiliyor.

Ne yazık ki GANDALF kısa bir süre sonra veda ediyor (başka randevular). Bunun hemen ardından, cüceler ve Hobbitlerden oluşan yolcu grubu bu kez de orman Elfleri tarafından yakalanıyor. Ama BILBO yüzükle ve bazı numaralarla hepsini kurtarıyor ve böylece hedeflerine varıyorlar. Cücelerin eskiden yaşadığı Erebor Dağı’na kötü ejderha SMAUG yerleşmiş durumda. BILBO etrafı kolaçan ediyor, ejderha tarafından fark ediliyor, ama ejderha onu yakalayamıyor ve bunun yerine yakındaki Esgaroth şehrini yerle bir ediyor. Fakat sonra bir okçu tarafından vuruluyor, çünkü okçu BILBO sayesinde ejderhanın ya-ralanabilen tek noktasını öğreniyor.

Ardından hazine için şiddetli bir kavga başlıyor. Yıkılan şehrin halkı tazminat istiyor, cüceler buranın kendilerine ait olduğunu söyleyerek direniyor. Büyük çatışmaya ramak kala, GANDALF geçerken uğruyor ve herkesi Orkların yaklaşmakta olan ordusuna karşı uyarıyor. Kavga edenler birden müttefik olup Orkları yeniyor.

Advertisement

Küçük Hobbit BILBO artık zengin, evine geri dönüyor, huzurlu bir yaşam sürüyor ve her şeyi güzelce yazmaya başlıyor.

Kitap Hakkında

Devasa destan YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’ni okumaya cesaret edip edemeyeceğinden emin olmayanlar, kolay okunabilen HOBBİT ile bu dünya hakkında bir fikir edinebilir.

Tolkien bu öyküleri çocuklarına uyumadan önce anlatıyordu. Bir gün üniversitedeki işindeyken öylesine sıkıldı ki, Hobbit maceralarını yazmaya ve süslemeye başladı. Orta Dünya öyküsüyle büyük bir başarı yakalayınca da HOBBITte birkaç değişiklik daha yapıp, kitabı biraz daha “yetişkinlere uygun” ve içerik bakımından diğer ciltlerle uyumlu hale getirdi.

Alıntı

Topraktaki bir oyukta bir Hobbit yaşardı.

Roman böyle başlıyor. Güzel, kısa, vurucu bir cümle; (arada bir alıntılamak için) akılda da tutulabiliyor. Sonuçta bu, inanılmaz başarılı bir fantastik roman dizisinin başlangıcı.

Yazar Hakkında

John Ronald Reuel Tolkien’in başka çocuklar futbol oynarken tuhaf şeyler öğrenen o özel çocuklardan biri olduğu kesin.

Advertisement

Daha erken yaşlarda dillere ilgi duyuyor; annesi ona biraz Fransızca, Latince ve Almanca öğretiyor. Tolkien okulda (Anglosaksonların konuştuğu) eski ingilizceye, daha sonra da Gotik İngilizceye büyük ilgi duyuyor, ikincisi pek fazla korunmuş bir dil değil, bu yüzden de Tolkien bazı kelimelerin nasıl olabileceği üzerine tahminler yürütüyor.

Daha sonra Oxford’da klasik diller öğrenimine başlıyor, Galce ve Fince öğreniyor ve “Quenya” diye yepyeni bir dil icat ediyor. Sonra Orta Dünya’da Elfler bu dili konuşuyor.

Tolkien gençlik aşkı Edith ile evleniyor, savaşta korkunç Somme Muharebesi’ne tanık oluyor, hastalanınca eve gönderiliyor ve kafasında dolanıp duran fantastik öyküleri yazmaya başlıyor. “Büyük düşün,” diyor kendine ve Orta Dünya’mn oluşumu hakkında devasa bir mitolojik eser yazmayı planlıyor, ama bunu hiçbir zaman tamamlayamıyor.

Tolkien savaştan sonra NEW ENGLISH DICTIONARYye katkılarda bulunuyor, daha sonra Oxford’da Anglosakson dili doçenti oluyor. Burada HOBBIT öyküsünü kaleme almaya başlıyor ve kitabı basacak bir yayınevi buluyor. Yayınevi hemen devam niteliğinde bir kitap daha istiyor, Tolkien de bunu memnuniyetle kabul ediyor. Ama kitabı bitirmesi epey sürüyor, ayrıca ortaya çıkan bir çocuk kitabı da olmuyor. 1954’te YÜZÜKLERİN EFENDİSİ yayınlanıyor ve fantastik edebiyatta devrim yaratıyor. Tolkien’den bu yana fantastik edebiyattan çokça söz ediliyor. O zamana kadar hiçbir yazar bu kadar tutarlı ve her detayı düşünülmüş fantastik bir dünya yaratamamıştı. YÜZÜKLERİN EFENDİSİ hemen değilse de 60’lı yıllarda dünya çapında bir bestseller oluyor; aşağıdaki ünlü alıntıyı, tüm hayranları ezbere söyleyebiliyor:

  • Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak.

Tolkien yaşamının kalanını mitolojik eseri SILMARILLION’a adıyor. Kitap, onun ölümünün ardından oğlu Christopher tarafından yayınlanıyor. Ve bu kitaptan sonra şu anlaşılıyor: Tolkien’in amacı yalnızca birkaç mitolojik yaratığı bir araya getirmek değildi; o, her şeyi bir araya toplamak istiyordu.


Leave A Reply