Afrikalı Kadın, L’Africaine Opera Konusu Özeti, Giacomo Meyerbeer

0
Advertisement

Afrikalı Kadın operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Afrikalı Kadın Operası konusu, özeti, hakkında bilgi.

L’AFRICAINE (Afrikalı Kadın)

Beş perdelik operadır.

Metin: Eugene Scribe
Bestecisi: Giacomo Meyerbeer
İlk oynanış: 1865 Paris.

Başlıca kişiler:

İnez (Soprano), Don Pedro, Baş Engizitör (Bas), Don Alvar (Tenor), Vasco da Gama (Tenor), N élus ko (Bartion), Selika (Soprano). Konunun geçtiği çağ ve yer: 15’inci yüzyılda Portekiz ve Hindistan.

Afrikalı Kadın Konusu:

Portekizli gezgin Diaz’ın filosu bir fırtınada yok olmuş, kurtulan tek kişi olan Vasco da Gama yanında bir Hindu kraliçesi olan Selika ve muhafızı Nelusko ile vatanına dönmüştür. Kraliyet Kurulu üyesi Don Diego’nun kızıyla nişanlı olan Vasco da Gama kuruldan kendisine bir filo verilirse Diaz’ın yarım bıraktığı işi tamamlayacağım, Hindistan’a yeni bir yol bulacağını söyler. Sözlerine inanılmaz, getirdiği tutsaklarla zindana atılır. Genç subayı seven Selika ona Hindistan için gizli bir geçit bildiğini haberler, kıskançlık nedeniyle Vasco da Gama’yı öldürmeye kalkan Nelusko’ya engel olur. Kral, kurul üyesi Don Pedro’ya yeni bir filo vermiş, Vasco da Gama’yı ve tutsakları alarak yola çıkmasını emretmiştir.

Advertisement

Don Pedro’nun gemisi, içinde İnez’le ters bir akıntıya kapılarak parçalanmak üzereyken Vasco da Gama yetişir, tehlikeyi haberlerken gemiye yerliler saldırır. Kraliçe Selike ülkesine dönmüş, Portekizliler kılıçtan geçirilmiştir. Kız, başrahibin iznini alarak Vasco da Gama ile evlenecektir. Bu ara kurtulan bir subay eşliğinde İnez belirir… Aynı adamı seven kadınların ikilisi sonucu Selika yenilmiş, büyük fedakârlıkla sevdiğinden vazgeçerek vatanlarına gitmelerine izin vermiştir Portekizlilerin gemisi uzaklaşırken zehirli «mancanilla» ağacı altına uzanır, kendisini ölüme bırakır.

Meyerbeer sanatının bu tipik örneği. 1852 yılında yazılmaya başlanmış, düzeltmeler sonucu bir türlü tamamlanamamış, bestecinin ölümünden kısa süre önce bitebilmiş, ilk defa ölümünden bir yıl sonra oynanmıştır. Karanlık, gölgeli, karamsar müziği, olağanüstü uzunluğu nedeniyle günümüzde pek az oynanmaktadır.

Tanınmış bölümler:

«Adieu, mon doux rivage» (İnez), «Sur mes genous, fils du Soleil» (Selika), «O Paradis, sorti de l’onde» (Vasco da Gama), «Adieu mon beau rivage» (İnez).


Leave A Reply