Agatha Christie Kimdir? Dünyanın En Sevilen Polisiye Roman Yazarı

0
Advertisement

Agatha Christie kimdir? Dünyanın en büyük polisiye roman yazarlarından Agatha Christie hayatı, biyografisi, kitapları hakkında bilgi.

Agatha Christie

Agatha Christie

Agatha Christie; İngiliz kadın yazarıdır (15 Eylül 1890, Torquay, Birleşik Krallık – 12 Ocak 1976, Winterbrook, Birleşik Krallık). 16 yaşından sonra Paris’te şan dersleri aldıysa da sesinin yetersizliği opera sanatçısı olmasını engelledi. The Mysterious Affair at Styles (Styles’teki Esrarlı Olay) 1920, annesinin ve yazar Eden Phillpotts’un özendirmesiyle yazdığı ilk polis romanıdır. O tarihten 1970’e kadar 70 romanı yayımlandı, “Cinayetler Kraliçesi” adıyla anılır oldu. Uluslararası bir yazar olma niteliğiyle kitaplarının satış toplamı yaklaşık 100 milyona ulaştı. Ayrıca, tiyatro tarihinde en uzun süre temsil edilmiş olma rekorunu elinde tutan Fare Kapanı (Mousetrap) 1952, gibi romanlarından sahneye uyarladığı başarılı oyunları da vardı.

Romanları arasında bir seçim yapmak güç olmakla birlikte, Akroyd’un Katili (The Murder of Roger Ackroyrd) 1926, Şark Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express) 1934, Nil’de Ölüm (Death on the Nile) 1937, On Küçük Zenci (Ten Little Niggers) 1940; Kitaplıktaki Ölü (The Body in the Library) 1942, başta gelir. Birçok romanının kahramanı olan Belçikalı dedektif Hercule Poirot ve sonraki kitaplarında yarattığı yaşlı amatör dedektif Miss Marple ile tanınan dünyaca ünlü bir yazardır. Önemli eserlerinden hepsi sinemaya uyarlandı.


Leave A Reply