Ağızda Metal Tadı Neden Olur? Metalik Tadın Nedenleri Ne Olabilir?

0
Advertisement

Ağızda metalik bir tat alma, demir benzeri bir tat neden kaynaklanır? Ağızda metalik tadın sebepleri nelerdir, hakkında bilgi.

Ağız Kokusu

Ağızda Metal Tadı Neden Olur?

Ağızda metalik bir tat, ilaçların yaygın bir yan etkisidir. Düzinelerce farklı ilaç, yan etki olarak metalik bir tat algısını içerebilen değişiklikler üretir. Örnek olarak birçok antibiyotik ve bazı antihistaminikler verilebilir. Bu vakaların çoğunda, durum sadece geçicidir ve ilaç kesildikten sonra giderilir. Kanser için kemoterapi ilaçları da yan etki olarak ağızda metalik bir tat üretebilir.

Diğer Olasılıklar:

Ağızda metalik tat; tadı hissettiren sinirlerin bir bozukluğundan dolayı ortaya çıkabilir. Değişik tat alma durumu, tıbbi olarak disguzi ya da parageozya olarak bilinmektedir. Ağızda metalik tadı oluşturabilen bazı sık görülen tıbbi durumlar, kulak veya sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra kafa travması veya merkezi sinir sisteminin zarar gördüğü durumları içerir. Baş ve boyun radyasyon tedavisi de ağızda metalik bir tada neden olabilir. Hamileler bazen özellikle hamileliğin erken evrelerinde tat hissinde değişime uğrarlar.


Leave A Reply