Ağızda Sindirim Nedir? Ağızda Sindirim Nasıldır? Hangi Besinler Sindirilir?

0
Advertisement

Ağızda Sindirim Nedir? Ağızda sindirim olur mu, nasıl olur? Ağızda sindirimin özellikleri, Ağızda Sindirim hakkında bilgi.

agizda-sindirim

Ağızda Sindirim Nedir?

Ağızda Sindirim; Sindirim, dişler, tükürük bezleri ve dilden meydana gelen ağızda başlar. Tükürük bezleri tükürük salgılarken dişler de besinleri parçalar, öğütür. Tükürük bezlerinin salgısı olan tükürük, öğütülen besinleri ıslatır, yumuşatır ve hamurlaştırır, suda eriyenleri eritir ve mideye hazırlar. Ağızda her besinin fiziksel sindirimi yani parçalanması gerçekleşirken, karbonhidratların tükürük vasıtasıyla kimyasal sindirimi yapılır.

Ağızda Sindirim

Çiğnemenin Önemi

Ağızda besinleri iyice çiğnemek çok önemlidir. Çiğnerken acele etmemeli, yiyecek iyice parçalanmadan yutulmamalıdır. Eğer mide etkili olmazsa büyük bir kısmı parçalanmadan dışarı atılır. İnsan acıktığı zaman tükürük bezleri uyarmaya başlar. Tükürük bezlerinin organizmada pek çok etkinliği vardır. Tükürük salgısında bulunan pityalin (yapısındaki amilaz enzim yardımı ile), nişastaları maltoz ve dekstrine çevirir. Dil, tat kontrol görevini yaparken karıştırma ve itme işlevini de yerine getirmektedir.

Ağız boşluğunun arka tarafında yer alan yutak, çiğnenen ve hazırlanan besinleri, kasların yardımı ile yemek borusuna iter. Yutma, yemek borusunun üst tarafında bir kasılma yaratarak lokmanın mideye inmesini sağlar. Yemek borusunun görevi, ağızdan gelenleri mideye ulaştırmaktır. Yemek borusunda herhangi bir salgı veya değişim olmaz. Besin maddeleri böylece karın ve göğüs boşluğunu ayıran diyaframı aşarak mideye ulaşır.

Advertisement

Leave A Reply