Agnozi Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır? Türleri, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

0

Agnozi Nedir, nasıl bir rahatsızlıktır, neden meydana gelir? Agnozi çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Agnozi nasıl tedavi edilebilir?

beyin

Kaynak: pixabay.com

Agnozi

Agnozi, nesneleri, yüzleri, sesleri veya yerleri tanıma yeteneğinin kaybıdır. Duyulardan birini (veya daha fazlasını) içeren nadir bir bozukluktur. Agnozi genellikle beyinde yalnızca tek bir bilgi yolunu etkiler. Bu rahatsızlığınız varsa, hala düşünebilir, konuşabilir ve dünyayla etkileşime girebilirsiniz.

Birkaç farklı agnozi türü vardır. Örneğin, görsel agnozi, sadece bakarken önünüze yerleştirilmiş bir nesnenin kullanımını adlandırma veya tanımlamadaki yetersizliktir. Hala ona ulaşabilecek ve onu alabileceksiniz. Dokunma duyunuzu, onu tutarken ne olduğunu veya kullanımını belirlemek için de kullanabilirsiniz.

Agnoziye ne sebep olur?

Agnozi, beyin belirli yollar boyunca hasar gördüğünde ortaya çıkar. Bu yollar duyusal işleme alanlarını içerir. Beynin bu bölümleri, şeylerin algılanması ve tanımlanması ile ilgili bilgi ve bilgileri depolar. Agnozi genellikle beynin parietal, temporal veya oksipital loblarındaki lezyonlardan kaynaklanır. Bu loblar anlamsal bilgileri ve dili depolar. İnmeler, kafa travması veya ensefalit lezyonlara neden olabilir.

Beyne zarar veren veya beyne zarar veren diğer durumlar da agnoziye neden olabilir. Bu koşullar şunları içerir:

  • bunama
  • beyin kanseri
  • karbon monoksit zehirlenmesi dahil anoksi (beyne oksijen beslemesinin kaybı) durumları

Agnozi türleri

3 ana agnozi türü vardır: görsel, işitsel ve dokunsal.

Görsel agnozi

Görsel agnozi, beynin oksipital lobunu parietal veya temporal lob ile bağlayan yollar boyunca beyin hasarı olduğunda ortaya çıkar. Oksipital lob, gelen görsel bilgileri bir araya getirir. Parietal ve temporal loblar, bu bilginin anlamını anlamanızı sağlar.

Algısal görsel agnozi

Algısal görsel agnozi, gördüğünüz bir nesnenin şekillerini veya biçimlerini algılamada zorluğa neden olur. Bu durum, görsel incelemede bir nesneden diğerine farkı algılamakta zorluk çekmenize neden olabilir.Bir nesnenin resmini kopyalayamayabilir veya çizemeyebilirsiniz. Bunun yerine, bir dairenin resmini kopyalamayı deneyebilir ve sonunda bir dizi eşmerkezli karalamalar çizebilirsiniz.

Çevrenizde gezinmek ve nesneleri sorunsuz bir şekilde almak için vizyonu kullanmaya devam edebilirsiniz ve nesnenin ne için kullanıldığına dair bilgi bozulmadan kalır.Algısal görsel agnoziye genellikle oksipito-parietal korteks lezyonları neden olur.

İlişkisel görsel agnozi

İlişkisel görsel agnozi, bir nesneyle ilgili bilgileri hatırlayamama durumudur. Bu, bir nesnenin adını ve kullanımına ilişkin bilgisini içerir. Bu agnozi biçimi, bir nesnenin resmini çizebilmenizi engellemez. Görsel incelemede nesnenin adını verememenize rağmen, size gösterilen bir nesneyi sözlü veya dokunsal ipuçları eşliğinde tanıyabilir ve kullanabilirsiniz. İlişkisel görsel agnozi genellikle bilateral oksipito-temporal korteksin lezyonlarından kaynaklanır.

Prosopagnozi (yüz körlüğü)

Prosopagnozi, tanıdık yüzleri tanıyamama durumudur. Beynin yüzleri tanıyan belirli bir bölgesi olan fusiform yüz alanı (FFA) ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Alzheimer hastalığında yüz tanıma güçlüğü de ortaya çıkabilir. Bunun nedeni beyindeki bozulmanın bu bölgeye zarar vermesidir. Otizm ayrıca yüzleri tanımada zorluğa da neden olabilir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, yüzleri farklı bir şekilde tanımayı öğrenebilirler. Başka bir kişinin kimliğini veya duygusal durumunu anlamakta zorlanabilirler.

Akromatopsi (renk körlüğü)

Akromatopsi, gördüğünüz renkleri tanımlayamama ile renk körlüğü elde edilir. Bu genellikle sol oksipito-temporal bölgedeki bir lezyondan kaynaklanır.

Agnozik alexia (saf alexia)

Saf alexia, kelimeleri görsel olarak tanıyamamaktır. Saf alexia ile okumak mümkün değil. Yine de genellikle zorluk çekmeden konuşabilir ve yazabilirsiniz.

Akinetopsi (hareket körlüğü)

Akinetopsi, görselleştirilmiş nesnelerin hareketini algılayamama durumudur. Bu nadir durum, hareketli nesneleri, flaş ışığı altında hareket eden bir nesne gibi, bir dizi durağan görüntü olarak görmenize neden olabilir. Durum şiddetliyse, herhangi bir hareket göremeyebilirsiniz.

Alzheimer

Kaynak: pixabay.com

İşitsel sözel agnozi

İşitsel sözel agnozi, saf kelime sağırlığı olarak da bilinir. Sağlam işitmeye rağmen konuşulan kelimeleri tanıyamama ve anlayamama durumudur. Genellikle sağ temporal bölgedeki bir lezyonla ilgilidir. Hala saf sözcük sağırlığıyla okuyabilir, yazabilir ve konuşabilirsiniz.

Fonagnozi

Fonagnozi, tanıdık sesleri tanıyamama ve tanımlayamama durumudur. Beyin, ses ilişkilendirme bölgesinin belirli bir kısmına zarar verdiğinde gelişir. Genellikle beynin sağ yarısında bir lezyonla birliktelik vardır. Bu rahatsızlığınız varsa, başkaları tarafından konuşulan kelimeleri hala anlayabilirsiniz. Ayrıca çevresel sesleri veya nesneler tarafından yapılan sesleri hala tanıyabilirsiniz.

Dokunsal agnozi

Dokunsal agnozi, nesneleri dokunarak tanıyamamaktır. Nesnenin ağırlığını hissedebilir, ancak nesnenin önemini veya kullanımını anlayamayabilirsiniz. Beynin parietal lobundaki lezyonlar genellikle taktil agnozinin nedenidir. Yine de nesneleri görerek adlandırabilirsiniz. Ayrıca nesnelerin resimlerini çizebilir ve onlara ulaşabilirsiniz.

Otopagnozi

Otopagnozi, kendi vücudunuzun bölümlerini görsel olarak yönlendirme veya tanıma yeteneğinizi kaybettiğiniz zamandır. Beynin sol parietal lobunun hasar görmesi bu duruma neden olabilir. Kapalı gözlerle bile uzuvlarınızın her zaman uzayda nerede olduğunun farkındasınız.

Tedavisi

Altta yatan nedeni tedavi etmek ve semptomlara özen göstermek, agnoziyi tedavi etmenin birincil yoludur. Temel amaç, günlük yaşamınızda bağımsız olarak işlev görmenizi sağlamaktır.


Leave A Reply