Ağzına Tükürmek Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi ve Örnek Cümleler

0
Advertisement

Ağzına tükürmek ne anlama gelir? Ağzına tükürmek deyiminin anlamı nedir? Deyimin hikayesi, açıklaması ve örnek cümleler, cümle içinde kullanımı.

Ağzına Tükürmek

Ağzına Tükürmek Anlamı

Bu deyim argo kullanımdır. Hakaret ederek uyarmak anlamına gelir. Bir kişinin diğerinden daha üstün olduğunu göstermek için kullandığı kaba bir deyimdir.

Deyimin Hikayesi Şöyledir;

Ağzına tükürmek deyimi ile ilgili iki tür kullanıma rastlarız.

Birincisi eskiden birtakım mistik şahsiyetlerin kendi yerlerine vekil yahut halife olarak bırakmak istediği kişiye yetkilerini devretmesi anlamında tilmizine (öğrenci, çırak) el vermesi ve sembolik anlamda ağza tükürmeleri manasındaki kullanımdır. Hatta bu uygulamanın zaman içinde aşırı yozlaştığı da bilinir. Bebek yahut küçük çocukları manevi itibarına veya ermişliğine inanılan kişilere götürülerek ağzına tükürtülmesi ve o şahıstan dua istenmesi gibi bir takım şaibeli uygulamalar da görülmüştür.

Advertisement

“Ağza tükürme” deyiminin kaynağı olarak başka bir rivayet de şöyledir. Vaktiyle saçma sapan şiirler yazan bir şair, Molla Cami’nin meclisinde: “Üstat” demiş, “dün gece rüyamda şiirler yazıyordum ki Hızır’ı gördüm. Mübarek ağzının tükürüğünden bir parça ağzıma tükürdü.” Molla Cami, şairin şöhret uğruna böyle bir rüya uydurduğunu sezip hemen paylamış:

“Be ahmak öyle değil. Bence Hızır bu şiirleri senin yazdığını görünce yüzüne tükürmek istemiş, ama o sırada ağzın açık olduğundan, tükürük suratına değil ağzına girmiş.”

Ağzına tükürmek deyiminin ikinci anlamı ise argo bir kullanımdır. Bir üstünlük mücadelesi ve meydan okuma anlamında tehdit etme söz konusu olduğunda kullanılır.

Ağzına Tükürmek İle İlgili Cümleler;

  • Bana ihanet etmeye kalkarsan eğer ağzına tükürürüm.
  • Bana bu şekilde davranan bir kocanın ben ağzına tükürürüm.
  • Böyle lafları bana söylemeye kalksaydı eğer onun ağzına tükürürdüm.
  • Sözlerinin karşılığını görecek o, ağzına tüküreceğim onun.
  • Benim kızımı köle gibi kullanmaya kalkacak damadın ben ağzına tükürürüm.
  • Yaptığım projeye bir zarar verirsen ağzına tükürürüm senin.
  • Eğer ödünç aldığın kitapları zamanında geri getirmezsen ağzına tükürürüm.
  • Sana borç veriyorum ama eğer ki geri ödemezsen ağzına tükürürüm.
  • Bana iftira atmaya kalkan ve beni kocama şikayet eden kaynananın ben ağzına tükürürüm.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?