Ahlaki Değerleri Öğreten Hikayeler ve Hikayelerden Çıkarılacak Sonuçlar

0
Advertisement

Ahlaki değerleri anlatan kısa hikayeler / fabllar. Her hikayeden çıkartılacak olan ahlaki sonuç ve kazanılacak ahlaki değerler ayrıca belirtilmiştir.

Kurt ve Turna Kuşu

Kurt ve Turna Kuşu

Bir gün, her gün olduğu gibi, genç ve güçlü bir kurt, avından birinin küçük kemiğinin boğazına takıldığını hissetti. Kendini en tehlikeli durumda bularak, kalan azıcık nefesiyle ulumaya başladı:

-Yardım! Bana yardım et, karşılığını alacaksın.

Ormanın hayvanları kurdun sözlerini duymazdan geldi çünkü hepsi onun güvenilmeyeceğini biliyorlardı. Ancak yanından geçen her şeyden habersiz bir turna onun çığlıklarını duydu ve ona yardım etmeye karar verdi. Uzun, ince gagasıyla kurdun boğazına girdi ve kemiği çıkardıktan sonra vaat edilen ödemeyi istedi. Ancak kurt sırıtarak ve dişlerini gıcırdatarak haykırdı:

“Benden ne istiyorsun?” Seni temin ederim ki, kafanı bir kurdun ağzına soktuğun ve hayatta kaldığın için hak ettiğin ödüle zaten sahipsin.

Advertisement

Ahlaki Sonuç : Kötülere yürekten hizmet ettiğinizde, ödül beklemeyin. Eylemlerinizin sonuçlarından kaçarsanız minnettar olun.


Yarasa ve Gelincik

Yarasa ve Gelincik

Bir yarasa yere düştü ve kuşlardan nefret eden bir gelincik tarafından hemen yakalandı. Ölmek üzere olduğunu görünce, yaşamasına izin vermesi için gelinciğe yalvardı. Gelincik, tüm kuşların düşmanı olmanın doğasında olduğunu söyleyerek reddetti. Pes etmemeye kararlı olan yarasa, ona bunun bir kuş değil, bir fare olduğuna dair güvence verdi. Şüpheli, sansar yarasaya yaklaştı ve tüylerinin olmadığını fark ederek onu serbest bıraktı.

Birkaç gün sonra yarasa yere düştü ve başka bir gelincik tarafından yakalandı. Ancak, bu gelincik farelere karşı büyük bir düşmanlık hissetti. Yarasa yine canı için yalvardı. Gelincik, doğduğu günden itibaren tüm farelerin düşmanı olduğunu belirterek reddetti. Yarasa onu fare değil kuş olduğuna ikna etti. Gelincik yarasaya yaklaştı ve kanatlarını gözlemleyerek uçmasına izin verdi. Yarasa bu şekilde iki kez kaçtı.

Sonuç: Koşullara uyum sağlamak akıllıcadır.


Köpek ve Onun Yansıması

Köpek ve Yansıması

Çok aç bir köpek, bir kasap ona bir kemik fırlatana kadar yiyecek bir şeyler arayarak dolaşıyordu. Burnunda kemiği taşıyarak bir nehri geçmek zorunda kaldı. Sudaki yansımasına baktığında, kemiği kendisinden daha büyük olan başka bir köpek gördüğünü sandı ve onu tek bir ısırıkla kapmaya çalıştı. Ancak burnunu açtığında taşıdığı kemik nehre düşmüş ve akıntı tarafından sürüklenmiş. O köpek, yalnızca bir yansıma olan şeyi kovalamak için gerçek olan bir şeyi serbest bıraktığını fark ettiğinde çok üzüldü.

Advertisement

Ahlaki: Sahip olduklarınıza değer verin ve başkalarını kıskandığınız için kaybetmeyin.


Aslan ve Sivrisinek

Aslan ve Sivrisinek

Etrafında bir sivrisinek vızıldadığında bir aslan yapraklı bir ağacın gölgesinde dinleniyordu. Aslan öfkeyle sivrisinek dedi ki:

“Bu kadar yaklaşmaya nasıl cüret edersin?” Git yoksa seni pençelerimle yok ederim.

Ancak sivrisinek çok övünüyordu ve kendi yeteneklerinin ve küçücük boyutunun avantajlarının farkındaydı.

“Senden korkmuyorum!” diye bağırdı sivrisinek. Benden çok daha güçlü olabilirsin ama keskin dişlerin ve pençelerin bana en ufak bir zarar vermez. Bunu kanıtlamak için seni bir maça davet ediyorum.

O sırada sivrisinek aslanın burnunu, kulaklarını ve kuyruğunu ısırarak saldırdı. Acıdan daha da öfkelenen aslan, sivrisineği yakalamaya çalıştı ama sonunda pençeleriyle kendini ciddi şekilde yaraladı.

Gururla dolan sivrisinek nereye gittiğine bakmadan uçmaya başladı. Bu şekilde bir örümcek ağına takılıp ipek ipliklerin arasına sıkıştı. Sonra, ağıtlar arasında şunları söyledi:

– Sonum ne kadar üzücü; tüm hayvanların kralını yen ve önemsiz bir örümcek tarafından yutul.

Ahlaki: Hiçbir zafer sonsuza kadar sürmez.


Karınca ve Güvercin

Karınca ve Güvercin

Bir güvercin, bir karıncanın dereye düştüğünü görmüş. Karınca kıyıya ulaşmak için boşuna çabaladı ve güvercine acıyarak yanındaki bir ağaçtan yaprağı düşürdü. Gemi kazası geçirmiş bir denizci gibi yaprağa yapışan karınca, güvenle kıyıya çıktı.

Karınca, hayatını kurtardığı için güvercine çok minnettardı.

Advertisement

Ertesi gün karınca, bir taşla güvercine nişan alan bir avcı görmüş. Hiç düşünmeden, avcının ayakkabısının içine kaydı ve ayağını sokarak, acıdan atışını kaybetmesine neden oldu. Böylece karınca güvercinin hayatını kurtarmış oldu.

Ahlaki: Bir iyilik başka bir iyilikle ödüllendirilir.


Leave A Reply