Ahmet Muhip Dıranas Kimdir? Ünlü Şair Yazarın Hayatı Eserleri Biyografisi

0
Advertisement

Ahmet Muhip Dıranas kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü şair Ahmet Muhip Dıranas hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri hakkında bilgi.

Ahmet Muhip Dıranas

Ahmet Muhip Dıranas

Ahmet Muhip Dıranas; şair ve yazardır (Sinop 1909-Ankara 1980).

Sinop’un Salı köyünde dünyaya geldi. Ankara Erkek Lisesi’ni bitirdi. Lisedeki edebiyat öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar, şiir sevgisinin gelişmesinde etkili oldular. Ankara Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı(1930-1935). Ankara Hukuk Fakültesine iki yıl devam ettikten sonra İstanbul’a gitti, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi ve burayı bitirdi. Güzel Sanatlar Akademisi Kütüphane müdürlüğü yaptı. Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi resim yardımcılığında bulundu. 1939’da Ankara’ya döndü ve CHP Genel Merkezi’nde Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları’nı yönetti. Ağrı dolaylarında askerlik görevini yaptıktan sonra, Ankara’da Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü, Kurum Başkanı (1957-1960), daha sonra İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu. Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Politikaya atılarak Zafer gazetesinde yazılar yazdı. Birkaç kez DP’den milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. Yayımlanan ilk şiiri, Ankara Lisesi’nden Muhip Atalay imzasıyla Milli Mecmua’da çıkan “Bir Kadına” adlı şiirdir 15 Eylül 1926. Sonra kendi imzası ile çeşitli dergilerde şiirler yayımladı.

Ahmet Muhip, Cahit Sıtkı Tarancı ile şiirde ahenge ve sese önem vermişlerdir. Mesela Kar şiirinde Ahmet Muhip sesi ön plana çıkarırken Olvido adlı şiirinde ne sesi anlama ne de anlamı sese baskın kılmıştır. Hece ölçüsü sınırlarında kalarak ama durak ve vurgu yerlerini değiştirerek gelenekte çağdaşlığı yakalayan, tedaî (çağrışım) gücü yüksek, yurdu, insanı ve doğası ile barışık, alışılmadık deyiş örgüsüyle unutulmaz şiirler yazmıştır. Şiirlerinde aşk, tabiat, ölüm, hatıralar, sığ olmayan bir anlatımla ve düşündürücü biçimde verilmiştir.

Fahriye Abla şiiri, Türk Edebiyatı’nın en ünlü şiirlerinden biridir. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri, 1974 yılında İş Bankası Kültür Yayınları arasında, “Şiirler” adı ile çıktı. Ayrıca Tevfik Fikret’in ‘Rübab-ı Şikeste’ adlı eserini Türkçeleştirerek ‘Kırık Saz’ adı ile yine İş Bankası yayınları arasında çıktı. 21 Haziran 1980’de Ankara’da vefat etti. Vasiyeti üzerine Sinop’un Salı köyünde toprağa verildi.

Advertisement

Kaynak 2 

Ahmet Muhip Dıranas Biyografisi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümlerinde okuduysa da tamamlayamadı. Ulus gazetesinde çalıştı. 1938-1942 arasında Halkevleri’nde yayın yöneticiliği yaptı. Uzun yedek subaylık görevini şiirine zengin ve özgün malzeme olan Doğu Anadolu’da yaptıktan sonra ÇEK Yayın Müdürlüğü (1946), kurum başkanlığı (1957-1960) yaptı. Anadolu Ajansı ve Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu’nda da yer aldı; DP saflarında politikaya atıldı.

1926 yılı dergilerinde Muhip Atalay imzasıyla şiir yazmaya başladı. Baudelaire, Rimbaud gibi Fransız şairlerinin duyarlık çizgisinde, hece ölçüsünün olgun uygulamalarında, yerel ve ulusal izlenimlerde, genellikle bireysel sorunların deyişleri olarak görünen titiz ürünleri yıllarca Dranas imzasıyla yayımlandı. Hem ses, hem biçim dikkatiyle, en son uyumuna ulaşmadan ortaya çıkmayan düzenceli şiir yapısı; adı çevresinde ortak bir saygı yarattı, toplamı kitaplaşmasını özlemle bekletti. Tek şiir kitabı Şiirler, Ahmet Muhip Dıranas imzasıyla yayımlandı (1974), Tevfik Fikret’ten bugünkü dile uyarladığı başarılı örnekleri Kırık Saz kitabında özgün metinleriyle birlikte çıktı (1975). Şiir dışında ürün verdiği tek tür tiyatro oldu: Gölgeler (1946; CHP Oyun yarışmasında ikincilik ödülü), O Böyle İstemezdi (oyun, 1948), Çıkmaz (oyun, 1977); birlikte basım Oyunlar (1978). Çeşitli yazarlardan (Dostoyevski, Bromfield K Çapek.) değişik çevirileri de vardır.


Leave A Reply