Aimable Pélissier Kimdir? Fransız Generalin Hayatı ve Askeri Kariyeri

0

Aimable Pélissier kimdir ve ne yapmıştır? Fransız General Aimable Pélissier hayatı, biyografisi ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

Aimable Pélissier

Advertisement
Aimable Pélissier Kimdir?

Aimable Pélissier; (d. 16 Kasım 1794, Maromme, Fransa – ö. 22 Mayıs 1864, Cezayir), Cezayir’in fethinde önemli rol oynayan Fransız generaldir. Kırım Savaşı’nın son yıllarında Fransız ordusuna komuta etmiştir.

Askeri okullarda öğrenim gördükten sonra 1815’te orduya katıldı. 1828-29’da Peloponnesos’ta Osmanlılara karşı savaştı. 1839’da, Fransız yönetimine karşı ayaklanan Maskura (Muaskar) emiri Abdülkadir Cezayiri’ye karşı savaşmak üzere Cezayir’e gönderildi. Cezayir’deki başarıları karşılığında 1846’da generalliğe yükseltildi. 1852’de Cezayir’de geçici vali olarak görev yaptı ve Cezayir’in güneyindeki kabilelere boyun eğdirilmesinde önemli rol oynadı.

Ocak 1855’te Kırım’daki bir kolordunun komutanlığına atandı. 16 Ağustos’ta Traktir Sıradağlarında bir Rus saldırısını püskürttü ve 8 Eylül’de Malahov Kalesi ile Sivastopol kentini ele geçirdi. Dört gün sonra Fransa mareşali oldu ve Temmuz 1858’de Malakoff dükü yapıldı. 1860’ta Cezayir valiliğine getirildi ve bu görevi yaşamının sonuna değin sürdürdü.

Advertisement


Leave A Reply