Akasma Çiçeği (Bitkisi) Hakkında Bilgi ve Akasma Resimleri

0
Advertisement

Akasma bitkisi, çiçeği hakkında bilgi ve Akasma çiçeği resimleri. Akasma bitkisinin o güzel çiçeklerinin resimleri ve detaylı bilgiler.

Akasma, (Latincesi : Clematis). İkiçenekliler sınıfının Düğünçiçeğigiller familyasından tırmanıcı bitki türü. Şeytan şalgamı ya da filbahar da denir. Hendek ya da dere kenarlarında çok kez çitlere sarılı olarak görülen akasma beyaz, mavi, morumsu çiçekler açar. Türkiye’de küçük akasma ve kokulu akasma türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Akasma sapları kışın hasır örgü işlerinde kullanılır.

Akasma Çiçeği Resimleri

Akasma Çiçekleri

Akasma Çiçeği

beyaz Akasma

Akasma Çiçeği

Advertisement

Akasma Çiçeği

Akasma

Akasma, düğün çiçeği ailesi Ranunculaceae’da bulunan yaklaşık 300 türün bir cinsidir. Bahçe melezleri, 1862’den beri bekleyen bir bahçe bekçisi olan Clematis × jackmanii ile başlayan bahçıvanlar arasında popüler olmuştur; daha fazla hibrit çeşit sürekli üretiliyor. Onlar çoğunlukla Çin ve Japon kökenlidir. Çoğu tür İngilizcede akasma olarak bilinirken, bazıları da herbalist John Gerard tarafından İngiliz yerlisi olan C. vitalba için icat edilen gezginlerin sevinci olarak bilinir; bakire’nin C. terniflora, C. virginiana ve C. viticella; yaşlı adamın sakalı, önde gelen tohum ekmeği olan birkaç kişiye uygulanır; etli yaprakları olanlar için deri çiçek; veya Kuzey Amerika Clematis viorna için vazo asma.

Cins, çoğunlukla kuvvetli, odunsu, tırmanan sarmaşıklar / lianalılardan oluşur. Odunsu saplar birkaç yaşına kadar oldukça kırılgandır. Yapraklar karşılıklıdır ve bitkileri tırmanırken tutturmak için destek yapılarının etrafında dönen ve kıvrılan yaprak saplarına ve yaprak saplarına ayrılmıştır. Bazı türler çalılıktır, diğerleri ise C. recta gibi otsu çok yıllık bitkilerdir. Serin ılıman türler yaprak dökendir, ancak sıcak iklim türlerinin birçoğu yeşildir. Tam güneşte serin, nemli, iyi drene toprakta en iyi şekilde yetişirler.

Akasma türleri daha çok tropik bölgelerde, Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgelerinde bulunur. Akasma yaprakları söğüt güzelliği (Peribatodes rhomboidaria) dahil olmak üzere bazı Lepidoptera türlerinin tırtılları için besindir.

Çiçeklerin zamanlaması ve yeri değişir; bahar çiçeklenme akasma çiçek bir önceki yılın kaynaklanıyor yan sürgünler, yaz / sonbahar çiçeklenme akasma sadece yeni kaynakların uçlarında çiçek açar ve iki-çiçekli akasma her ikisini de yapar.

Advertisement


Leave A Reply