Akdeniz Bölgesinin Bölümleri ve Özellikleri, Adana ve Antalya Bölümleri

0
Advertisement

Akdeniz Bölgesinin bölümleri ve özellikleri nelerdir? Adana ve Antalya Bölgesi hakkında bilgi.

Akdeniz Bölgesi Bölümleri

Akdeniz Bölgesinin Bölümleri ve Özellikleri

ADANA BÖLÜMÜ

Bölüm yüzölçüm olarak Antalya Bölümü’nden daha büyüktür. Bölümde verimli ovalar geniş alan kaplar. Bölümün batısında bulunan Taşeli Platosu’nun yüzeyi kireç taşlarından (kalker) oluşmuştur. Bu sebeple burada kireç taşlarının çözünmesi sonucu oluşmuş karstik şekiller meydana gelmiştir. Başlıcaları; Cennet-Cehennem obrukları, Dilek Kuyu Mağarası, Yedi Uyuyanlar Mağarası gibi.

Bölge nüfusunun yarıdan fazlası bu bölümdedir. Nüfusun fazla olması; verimli tarım alanları, sanayinin gelişmiş olması ve ulaşım imkanlarının daha iyi olmasıdır. Bölümün en gelişmiş ili Adana’dır. Adana aynı zamanda Türkiye’nin 4. büyük kentidir. Adana; Tarım, sanayi, ticaret ve eğitim kentidir.

Bölümün en önemli ticaret merkezleri Adana ve Mersin’dir. Mersin’de yer alan serbest ticaret bölgesi ve Mersin Limanı bölüm ticaretinde önemli paya sahiptir.

ANTALYA BÖLÜMÜ

Taşeli Platosu’nun batısında kalır. Antalya Bölümü endüstriyel gelişim bakımından Adana Bölümü’nden daha geridedir. Bunun nedeni Antalya Bölümü’nün dağlık olması ve tarım yapılan ovaların az olmasıdır.

Advertisement

Bozova, Elmalı, Acıpayam, Tefenni gibi karstik ovalara sahiptir.

Antalya Bölümü, Adana Bölümü’nü turizmde, seracılıkta ve yağış miktarında geçmiştir. Antalya Bölümü’nde yeryüzü şekillerinin etkisiyle tarım yapılan alanlar daha dardır. Dağları kıyıdan itibaren ani olarak dikleşir ve iç kısımlarla olan bağlantıyı zorlaştırır. Böylece bölümün ard bölgesi yok denecek kadar azdır. Bu da Antalya Bölümü’nde endüstriyel gelişimin, Adana Bölümü’nden daha geri olmasına neden olmuştur.

Turizm potansiyeli bakımından Antalya Bölümü, Adana Bölümü’nden çok önde gelir. Sanayi kuruluşlarının çokluğu yönüyle Adana Bölümü, Antalya Bölümü’ne göre öndedir. Kıyı ovalarının genişliği yönüyle değerlendirildiğinde ise Adana Bölümü’nde yer alan Çukurova’nın Antalya Ovası’ndan çok geniş olduğunu görürüz. Tarımın ve sanayinin yoğun olarak yapıldığı Adana Bölümü’nde nüfus daha yoğundur. Antalya ve Adana Bölümü iklim şartları bakımından benzerlik gösterir. Her iki bölümün kıyısında da karakteristik Akdeniz iklim koşulları hakimken iç kısımlarda karasal iklim görülür.

Sulama suyu miktarı açısından iki bölüm de aynı avantajlara sahiptir.

Tarım alanlarının kullanılış biçimi her iki bölümde benzerdir.

Advertisement


Leave A Reply